Minister Tomáš v ostrej diskusii: „Poďme si všetci znížiť platy. Konsolidácii to síce nepomôže, ale bude to gesto“
- Situácia na slovenskej politickej scéne je turbulentná
- Hosťami relácie O 5 minút 12 boli Erik Tomáš a Branislav Gröhling
- Situácia na slovenskej politickej scéne je turbulentná
- Hosťami relácie O 5 minút 12 boli Erik Tomáš a Branislav Gröhling
Koaličná kríza, absencia riadneho predsedu parlamentu ale aj spory medzi vládnymi stranami. Na slovenskej politickej scéne to aktuálne vrie.
O týchto a ďalších témach v nedeľu (10. 11.) diskutovali v politickej relácii STVR O 5 minút 12 minister práce a podpredseda Hlasu-SD Erik Tomáš a líder SaS Branislav Gröhling.
Erik Tomáš: Poďme si všetci znížiť platy, konsolidácii to síce nepomôže, ale bude to gesto
„Táto vládna koalícia nefunguje, je to zlepenec zlepencov piatich strán,“ vyhlásil na margo štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SD), Branislav Gröhling v úvode diskusie. „Pod vedením pána Gröhling sa SaS stala OĽANOM,“ kontroval mu minister Tomáš s tým, že správanie šéfa SaS prirovnal k expremiérovi Igorovi Matovičovi (Slovensko).
„Prvou voľbou na post predsedu parlamentu je pre nás stále Richard Raši. Ak by bolo prechodnejšie meno Matúš Šutaj Eštok, vieme si to predstaviť,“ uviedol Tomáš ohľadom voľby predsedu parlamentu.
Ostrú diskusiu medzi politikmi vyvolala téma nedávnej „kauzy“, ktorá rozhorčila šéfa Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka. Predmetom jeho kritiky sa stali študenti Gymnázia na Bilíkovej ulici v Bratislave, ktorí sa na Halloween prezliekli do kostýmov, ktoré znázorňovali slovenských dôchodcov.
„Je nám veľmi ľúto, že to, čo sme chápali ako neškodnú masku, sa mohlo niektorých z Vás bolestivo dotknúť. Nemali sme vôbec v úmysle nikoho zosmiešňovať, naopak, s kostýmom nám pomohli naši vlastní starí rodičia,“ uviedli neskôr študenti v stanovisku/ospravedlnení. Gröhling celú situáciu a reakciu Šutaja Eštoka označil za šikanu študentov, Tomáš to odmieta.
Búrlivú výmenu názorov priniesla aj téma konsolidácie. „Poďme si všetci znížiť platy, konsolidácii to síce nepomôže, ale bude to gesto,“ vyhlásil minister práce Erik Tomáš.
Gröhling: Transakčnú daň majú len v Maďarsku a vo Venezuele, je to to najväčšie zlo
„Transakčnú daň majú len v Maďarsku a vo Venezuele, je to to najväčšie zlo, treba ju zrušiť, môžem dať sľub, že ak budeme niekedy vo vláde, bude to tá prvá podmienka, aby sme ju zrušili. Postihne každého občana, 200 až 300 eur z platov ročne vezme každému zamestnancovi,“ kritizoval Gröhling.
„Táto sociálna vláda zaviedla transakčnú daň aj pre charity. Katolícka charita už vyrátala, že im to urobí už viac ako 100-tisíc eur ročne. Ja podporujem charity, keď im pošlem peniaze a oni im budú chcieť deťom niečo nakúpiť, budú platiť transakčnú daň. A oni povedia, že budeme to upravovať. Na ministerstve financií sa šepká, že tam, kde tú transakčnú daň zoberú niektorým subjektom, iným subjektom ju zvýšia,“ tvrdil ďalej šéf SaS.
„Verejné sú vyňaté, neverejné sa riešia. Kľúč sa hľadá, máme čas až do 1. apríla,“ vysvetlil Erik Tomáš. Podľa ministra práce chce koalícia vytvoriť mechanizmus na rozdelenie mimovládnych organizácií na dve kategórie: takzvané verejnoprospešné organizácie a politické organizácie.
Verejnoprospešné organizácie, spolu so zariadeniami sociálnych služieb a charitatívnymi organizáciami, by mali byť oslobodené od transakčnej dane, ktorá má byť zavedená od apríla 2025. Tento krok má podľa vlády zabezpečiť, aby dane neovplyvnili činnosť subjektov, ktoré poskytujú služby s významným spoločenským prínosom.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: STVR