Putin si chce podmaniť Afriku: Sľubuje jej úplnú podporu. Má niekoľko podmienok

  • Rusko sľubuje africkým krajinám všestrannú podporu a pomoc
  • Rwanda už podpísala prelomové memorandum
Rusko, Afrika, Lavrov, podpora
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) si podáva ruku so svojím malijským rezortným partnerom Abdoulayeom Diopom na konferencii s africkými predstaviteľmi v čiernomorskom letovisku Soči 9. novembra 2024. TASR/AP
  • Rusko sľubuje africkým krajinám všestrannú podporu a pomoc
  • Rwanda už podpísala prelomové memorandum

Africké krajiny nachádzajú v Rusku nového strategického partnera v čase, keď sa geopolitická mapa sveta výrazne mení. Na nedávnom samite v čiernomorskom letovisku Soči, kde sa zišli ministri zahraničných vecí afrických štátov, tlmočil ruský minister Sergej Lavrov Putinov prísľub všestrannej podpory pre africký kontinent. Tento krok predstavuje významný posun v medzinárodných vzťahoch a ďalšie oslabenie západného vplyvu v regióne.

„Chcel by som zopakovať, že naša krajina bude naďalej poskytovať úplnú podporu našim africkým priateľom v rôznych sektoroch: zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja, boj proti terorizmu a extrémizmu, boj proti epidémiám, potravinovým problémom a následkom prírodných katastrof,“ deklaroval Putin vo svojom prejave, ktorý predniesol Lavrov.

Spolupráca za nerastné bohatstvo

Moskva ponúka africkým štátom rozsiahlu spoluprácu výmenou za prístup k nerastnému bohatstvu. Zdôrazňuje ale kľúčové podmienky – garantovanie nezasahovania do vnútorných záležitostí krajiny a nezasahovanie do toho, ako viesť vojny.

Tento prístup sa ukazuje ako mimoriadne atraktívny, a to aj napriek obmedzeným úspechom ruských vojenských misií v boji proti islamistickým militantom v Burkine Faso, Mali a Nigeri. V týchto krajinách Rusko pomohlo upevniť moc tamojších vojenských vlád, čo ešte viac posilnilo jeho pozíciu v regióne.

Konkrétne prejavy spolupráce už naberajú reálne kontúry v mnohých oblastiach. Mali aktívne iniciuje rokovania o významných projektoch v energetike, telekomunikáciách a ťažobnom priemysle. Rwanda zase podpísala s Moskvou prelomové memorandum o výstavbe jadrovej elektrárne, čo predstavuje významný míľnik v rusko-africkej energetickej spolupráci a môže slúžiť ako vzor pre ďalšie africké krajiny.

Oslabenie francúzskeho vplyvu

Osobitne výrazný záujem o partnerstvo s Ruskom prejavujú bývalé francúzske kolónie. Tie totiž hľadajú alternatívu k tradičným západným spojencom. Predstavitelia Burkiny Faso a Mali otvorene deklarujú, že považujú Moskvu za vhodnejšieho spojenca než západné mocnosti, ktorých prístup vnímajú ako neokoloniálny a príliš direktívny. Tento trend môže viesť k ďalšiemu oslabeniu francúzskeho vplyvu v regióne.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová interpretuje úspešný priebeh konferencie ako jasné zmarenie západných snáh o diplomatickú izoláciu Ruska. Lavrov pritom na samite zdôraznil prehlbovanie vzájomných vzťahov vo všetkých oblastiach, od ekonomiky až po bezpečnostnú spoluprácu, čo naznačuje dlhodobý záväzok Moskvy voči africkému kontinentu.

Emanuela Del Re, osobitná zástupkyňa EÚ pre Sahel, síce uznáva historické väzby medzi Ruskom a Afrikou, no zároveň pripomína prítomnosť ďalších významných hráčov v regióne. Poukazuje najmä na rastúci vplyv Saudskej Arábie, Turecka a Iránu.

Podľa jej slov africké štáty pragmaticky diverzifikujú svoje partnerstvá, aby maximalizovali svoje možnosti rozvoja. Varuje pritom, že EÚ by nemala stratiť vplyv v problematických krajinách ako Burkina Faso, Mali a Niger, ktoré čelia významným bezpečnostným výzvam.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá