Putin a Kim spečatili vojenskú dohodu. Odborníci hovoria o svetovej hrozbe
- Severná Kórea a Rusko spečatili vojenskú alianciu
- Ide o najvýznamnejšiu dohodu medzi týmito štátmi od konca studenej vojny
- Analytici sa obávajú dopadu
- Severná Kórea a Rusko spečatili vojenskú alianciu
- Ide o najvýznamnejšiu dohodu medzi týmito štátmi od konca studenej vojny
- Analytici sa obávajú dopadu
Severná Kórea a Rusko spečatili významnú vojenskú alianciu. Najvyšší predstavitelia oboch krajín v pondelok ratifikovali komplexnú strategickú zmluvu, ktorá je považovaná za najvýznamnejšiu obrannú dohodu medzi týmito štátmi od konca studenej vojny. Informuje o tom portál apnews.com s odvolaním sa na štátne médiá Severnej Kórey. Informáciu priniesol aj TASR.
Podľa informácií USA, Južnej Kórey a Ukrajiny Severná Kórea poslala do Ruska tisíce vojakov, aby podporili vojnu proti Ukrajine.
Zmluvu ratifikovali obe krajiny
Dokument, ktorý ešte v júni podpísali ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un, zaväzuje obe krajiny k poskytnutiu vzájomnej okamžitej vojenskej pomoci v prípade útoku. Zmluva nadobudne účinnosť po výmene ratifikačných dokumentov, informovala štátna tlačová agentúra KCNA. Dohoda však presahuje rámec čisto vojenského partnerstva.
Rusko ratifikovalo zmluvu ešte minulý týždeň podpisom Vladimira Putina, zatiaľ čo Severná Kórea ju ratifikovala prostredníctvom dekrétu, ktorý v pondelok podpísal tamojší prezident pre štátne záležitosti. Udialo sa tak s použitím jedného z Kimových titulov.
Okrem vojenskej pomoci zmluva zahŕňa aj spoluprácu v oblasti mierovej jadrovej energie, vesmírneho výskumu, potravinovej bezpečnosti a ekonomiky. Obe krajiny sa tiež zaviazali spoločne pracovať na vytvorení „spravodlivého a multipolárneho nového svetového poriadku“. Tento krok prichádza v čase, keď sa množia správy o aktívnej vojenskej spolupráci medzi oboma krajinami.
Ratifikácia zmluvy oboma krajinami podľa niektorých môže znamenať, že by sa Severná Kórea mohla do vojny s Ukrajinou oficiálne zapojiť už čoskoro. Vyslanie jednotiek zo Severnej Kórey na Ukrajinu hrozí eskaláciou takmer trojročnej vojny.
Obavy analytikov
Podľa spravodajských služieb USA, Južnej Kórey a Ukrajiny vyslala Severná Kórea do Ruska približne 12 000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia minulý týždeň potvrdili, že ich jednotky sa už dostali do priamych stretov so severokórejskými vojakmi, zatiaľ čo ukrajinská armáda strieľala delostrelectvom na severokórejských vojakov v ruskej pohraničnej oblasti Kursk.
Južná Kórea uvádza, že od augusta 2023 Pchjongjang dodal Moskve viac ako 13 000 kontajnerov s muníciou a konvenčnými zbraňami, čím významne podporil ruské vojenské úsilie na Ukrajine.
Západní analytici sa obávajú možných dôsledkov tohto spojenectva. Znepokojuje ich najmä možnosť, že Rusko by mohlo Severnej Kórei poskytnúť pokročilé technológie, ktoré by mohli ďalej zdokonaliť jej jadrový a raketový program. Takýto vývoj by mohol výrazne destabilizovať bezpečnostnú situáciu v regióne.
Juhokórejská špionážna agentúra minulý mesiac uviedla, že Severná Kórea poslala od augusta 2023 do Ruska viac ako 13 000 kontajnerov delostrelectva, rakiet a iných konvenčných zbraní. Tým doplnila ich zmenšujúce sa zásoby zbraní.
Tisíce kórejských vojakov v Rusku
Približne pred mesiacom sme informovali, že Pchjongjang vyslal na podporu Moskvy „niekoľkotisíc“ vojakov pechoty, ktorí absolvujú výcvik v Rusku. Situáciu potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom juhokórejský minister obrany Kim Jong Hjun označil tieto správy za „veľmi pravdepodobné“. Kremeľ ich však oficiálne popiera.
Vojaci KĽDR mali byť nasadení najmä v juhozápadných regiónoch Ruska, kde vytvorili špeciálny prápor „Burjat“. Zaujímavý vývoj nastal, keď sa objavili správy o dezercii 18 severokórejských vojakov z oblastí Kursk a Brjansk. Podľa ukrajinských spravodajských služieb sa ruskí velitelia snažia tieto prípady utajiť, pravdepodobne z obáv pred ďalšími útekmi.
Paralelne s týmito udalosťami Severná Kórea oznámila masívnu mobilizáciu 1,4 milióna mladých občanov, údajne v reakcii na „provokácie“ zo strany Južnej Kórey, čo ďalej zvyšuje napätie na Kórejskom polostrove.
Zdroje: apnews.com, SIU, TASR