V reštaurácii bývalého slovenského olympionika podávali menu z medveďa. Ochranári podali trestné oznámenie
- Zákazníkom ponúkali medvedí guláš a nátierku z medvedích oškvarkov
- Iniciatíva My sme les už podala trestné oznámenie
- Zákazníkom ponúkali medvedí guláš a nátierku z medvedích oškvarkov
- Iniciatíva My sme les už podala trestné oznámenie
Na severe Slovenska reštaurácia servírovala jedlá z medvedieho mäsa. Iniciatíva My sme les upozornila, že tatranská reštaurácia získala mäso údajne cez kontakty zo Správy Tatranského národného parku. Správa TANAP-u tieto obvinenia odmietla. Slovenská inšpekcia životného prostredia už prijala podnet a iniciatíva podala trestné oznámenie kvôli odstrelu medveďov pod dohľadom Štátnej ochrany prírody.
Podľa portálu Nový Čas reštaurácia patrí bývalému biatlonistovi Pavlovi Hurajtovi. Iniciatíva zistila, že zákazníkom ponúkala Koliba Žerucha medvedí guláš a nátierku z medvedích oškvarkov.
„Máme vážne pochybnosti, či je táto činnosť vykonávaná v súlade so zákonom. Je zarážajúce, že obsluha reštaurácie tvrdí, že na získanie medvedieho mäsa postačujú kontakty na Správe TANAP-u,“ uviedol Michal Haring z iniciatívy My sme les pre Nový Čas.
Mäso vraj nadobudli legálne
Portál tvnoviny.sk tiež informoval o prípade. Podľa ich zistení zamestnanec reštaurácie uviedol, že na získanie medvedieho mäsa im stačia kontakty z Tatranského národného parku.
„Predmetné mäso z medveďa pochádza z podtatranského regiónu. V prevádzke neboli identifikované žiadne zistenia v rozpore s legislatívou,“ uviedla Janka Hurajtová z Koliby Žerucha pre tvnoviny.sk.
K celej situácii sa vyjadril aj bývalý slovenský biatlonista a majiteľ reštaurácie Pavol Hurajt.
„Je naozaj zarážajúce, ako sa všetci obuli do našej ponuky. Nikto sa ma neopýtal, ako je to možné, že niečo také ponúkame, ale hneď vyriekli ortieľ, čo všetko porušujeme. My sme mäso nadobudli úplne legálnou cestou. Nie je z TANAP-u, ale z poľovného združenia, a máme k nemu všetky náležité a potrebné potvrdenia a povolenia. To, či si ho niekto dá, alebo nie, je každého slobodná vôľa, ako aj pri ostatných jedlách. Je pre mňa smutné až zarážajúce, že nás niekto takto vťahuje do osobných sporov,“ uviedol Hurajt pre Nový Čas.
Nutná je špeciálna výnimka
Iniciatíva vysvetľuje, že na Slovensku je obchod s určitými druhmi rastlín a živočíchov regulovaný, vrátane produktov z nich. Zákon presne určuje podmienky obchodovania. „Na Slovensku je obchod s vybranými druhmi rastlín a živočíchov regulovaný a týka sa aj produktov, ktoré z nich pochádzajú. Zákon presne určuje aj podmienky, za akých sa s nimi môže obchodovať,“ uviedla iniciatíva a doplnila, že medveď je chránený bez ohľadu na jeho stav. Výnimku môže povoliť len ministerstvo životného prostredia.
Nina Obžutová, hovorkyňa Správy TANAP-u, uviedla, že nemajú informácie o ponuke medvedieho mäsa v reštaurácii ani o jeho pôvode z ich revíru. „Na svojom území sme k dnešnému dňu nepožiadali o výnimku na odlov ani jedného medveďa a výnimky na odlov neudeľujeme. Túto kompetenciu má jedine Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Zdôrazňujeme, že v žiadnom prípade sme nemohli udeliť ani výnimku na predaj medvedieho mäsa a výrobkov z neho, takže sa jasne chceme ohradiť voči spojeniu o ‚kontaktoch v TANAP-e‘,“ povedala Obžutová.
Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že výnimky na komerčné činnosti, vrátane obchodovania s medvedím mäsom, udeľujú po splnení zákonných podmienok. „V súčasnosti ministerstvo neeviduje žiadosť o takúto výnimku. Výnimka sa udeľuje spravidla predávajúcemu, ktorý exemplár predá kupujúcemu,“ uviedlo ministerstvo. Slovenská inšpekcia životného prostredia prijala podnet a postúpila ho príslušnému inšpektorátu na kontrolu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: tvnoviny.sk, Nový Čas