Temu je jednou z najnebezpečnejších aplikácií, tvrdí expert. Vieme, ktorý operačný systém ohrozuje najviac

  • Martin Půlpán v rozhovore pre Novinky.cz uviedol, prečo je Temu nebezpečné
  • Spoločnosť čelí obvineniam z používania nezákonných praktík
Žena s kartou v ruke
Ilustračné foto: Freepik/@freepik
  • Martin Půlpán v rozhovore pre Novinky.cz uviedol, prečo je Temu nebezpečné
  • Spoločnosť čelí obvineniam z používania nezákonných praktík

Veľké množstvo (nielen) Slovákov využíva na nákupy rôzne e-shopy, ktoré ľudí lákajú na nízke ceny. Medzi najpopulárnejšie patrí napríklad aj internetový obchod Temu, ktorý je známy rýchlym doručovaním zásielok. 

Čo si však už mnoho zákazníkov neuvedomuje, sú možné riziká z hľadiska kybernetickej bezpečnosti. Tie súvisia s tým, že aplikácie o používateľoch zbierajú rôzne informácie.

Expert: Známa aplikácia patrí medzi najnebezpečnejšie

„Typickým príkladom je trhovisko Temu, ktoré je jednou z najhorších aplikácií, čo o používateľoch zbiera množstvo informácií,“ uviedol v rozhovore pre web Novinky.cz Martin Půlpán, český odborník na kybernetickú bezpečnosť.

Podľa experta väčšina nebezpečných aplikácií pochádza z Číny. „Každý tamojší subjekt musí tajným službám, ak o to žiadajú, poskytovať informácie o používateľoch svojich produktov. Veľa aplikácií zbiera informácie, ktoré sa použijú na obchodné účely alebo môžu byť zneužité na špionáž,“ tvrdí Půlpán.

Odborník hovorí, že v prípade aplikácie trhoviska Temu je nebezpečnejší variant pre Android. „Tá aplikácia sleduje polohu používateľa, odosiela aj informácie o obsahu v telefóne – ako SMS. Podobne sú na tom aj ďalšie čínske aplikácie, napríklad trhovisko Shein, TikTok a ďalšie,“ priblížil.

online nakupovanie
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/rupixen.com

Temu čelí obvineniam z používania nezákonných praktík

Ako nedávno písal portál Fontech, kontroverzné online trhovisko Temu podľa Európskej komisie čelí obvineniam z používania nezákonných praktík, ako sú falošné zľavy a recenzie. Spoločnosti bola stanovená lehota jedného mesiaca na predloženie odpovede a návrhu riešenia tohto problému.

Ak odpoveď nebude uspokojivá, hrozia spoločnosti pokuty. Informáciu priniesol portál Euronews. Zároveň je spoločnosť predmetom vyšetrovania na základe Zákona o digitálnych službách (DSA). 

Európska komisia vydala varovanie po vyšetrovaní siete na ochranu spotrebiteľov, ktoré koordinovali Belgicko, Nemecko a Írsko. Čínsky gigant Temu musí ukončiť klamlivé obchodné praktiky, inak mu hrozia vysoké pokuty.

Podľa správy sa Temu uchyľuje k agresívnym predajným praktikám, ako sú falošné zľavy, zavádzajúce informácie či zveličovanie dostupnosti tovaru. Spotrebiteľov manipuluje vytváraním falošného pocitu naliehavosti a používaním falošných recenzií.

Kritiku si vyslúžila aj hra „Roztočte koleso šťastia“, pri ktorej chýbajú jasné pravidlá o používaní a možných výhrach. Úrady zároveň upozornili, že Temu nedostatočne informuje zákazníkov o možnostiach vrátenia tovaru a neposkytuje jasné kontaktné údaje na podávanie sťažností.

Spoločnosť Temu dostala od Európskej komisie lehotu jedného mesiaca na predloženie návrhu riešenia, ako odstrániť nekalé praktiky. Ak však odpoveď nebude pre komisiu dostatočne uspokojivá, hrozia spoločnosti finančné pokuty.

„Je veľmi pozitívne vidieť, že dve skupiny orgánov presadzovania práva spolupracujú pri riešení nedostatkov spoločnosti Temu. Ak Temu okamžite nevyhovie, úrady budú musieť ukázať zuby a začať udeľovať vysoké pokuty,“ vyjadril sa Agustín Reyna, generálny riaditeľ európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC. 

„Toto rozhodnutie zvyšuje tlak na Temu, aby dodržiavali zákon. Je neprijateľné, aby spoločnosť Temu posielala do EÚ tsunami produktov, ktoré jednoznačne zahŕňajú nebezpečné hračky alebo elektrický tovar, a to úplne bez ohľadu na spotrebiteľské právo a nedávny zákon o digitálnych službách,“ dodal Reyna.

Vyšetrovanie prebieha súčasne s formálnym konaním podľa nariadenia o digitálnych službách (DSA), ktoré bolo spustené minulý týždeň. To sa zameriava na podobné údajné škodlivé praktiky čínskej platformy, ako aj na jej návykový charakter. Temu má každý mesiac približne 45 miliónov návštevníkov z celej Európskej únie.

Zdroje: Novinky.cz, Fontech, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá