Čokoládový gigant má na krku žalobu: V ich produktoch boli údajne stopy nebezpečných ťažkých kovov
- Obľúbená čokoláda čelí hromadným žalobám
- Problémom by malo byť jej zloženie
- Lindt sa obvineniam bráni
- Obľúbená čokoláda čelí hromadným žalobám
- Problémom by malo byť jej zloženie
- Lindt sa obvineniam bráni
Známa čokoláda sa netopí len v ústach, ale aj v problémoch. Reč je o výrobcovi Lindt. Ako totiž informovala AFP, ktorú citujú Yahoo News, jej zloženie malo byť viac ako problematické. Údajne v nej mali nájsť stopy olova a kadmia. Samozrejme, spotrebitelia sa zľakli a nebezpečných ťažkých kovov v obľúbenej pochúťke sa obávajú.
Spoločnosť Lindt sa ale bráni. Tvrdia, že čokoláda závadná nie je a nikto sa jej konzumácie obávať nemusí. Výsledky laboratórnych testov však do situácie vniesli mierne pochybnosti.
Problémy v čokoládovom raji
Švajčiarsky výrobca čokolády Lindt & Sprungli kvôli pochybeniam dokonca čelí hromadnej žalobe v USA. Píše o tom portál Mint. Dôvodom sú zistenia americkej organizácie Consumer Reports, ktorá v roku 2022 odhalila prítomnosť olova a kadmia v niektorých produktoch tmavej čokolády.
Východný súd v New Yorku odmietol ukončiť právny spor, ktorý iniciovali spotrebitelia z viacerých amerických štátov. Tí tvrdia, že za prémiové produkty platili vysoké ceny, no výrobca ich neinformoval o prítomnosti ťažkých kovov. „Lindt & Sprungli nesúhlasí so všetkými obvineniami vznesenými v americkej žalobe,“ uviedla spoločnosť stručne.
„Naše postupy v oblasti kvality a bezpečnosti zaisťujú, že konzumácia všetkých produktov je bezpečná,“ doplnili. Testovanie Consumer Reports zahŕňalo analýzu 28 rôznych tabúľ tmavej čokolády dostupných na americkom trhu. Zatiaľ čo produkty značky Lindt vykazovali zvýšené hodnoty ťažkých kovov, výrobky dcérskej značky Ghirardelli dopadli lepšie a získali označenie „bezpečnejšia voľba“.
Kontroverziu vyvolala aj právna stratégia spoločnosti. Lindt argumentoval, že označenia ako „dokonalosť“ či „odborne vyrobené s najlepšími prísadami“ sú len reklamným preháňaním, ktorému by rozumný spotrebiteľ nemal dôverovať. Tento prístup sa stretol s kritikou švajčiarskych médií, ktoré to vnímali ako spochybnenie vlastných štandardov kvality.
Výrobca následne vysvetlil, že išlo len o právnický argument, nie o priznanie nedostatočnej kvality. Spoločnosť opätovne potvrdila svoj záväzok k vysokým štandardom a uviedla: „Naši spotrebitelia tomu môžu plne dôverovať.“ Spor pokračuje ďalej, pričom Lindt & Sprungli trvá na bezpečnosti svojich výrobkov a dodržiavaní všetkých platných noriem.
História značky Lindt & Sprüngli
Zlomový okamih v histórii svetoznámej čokolády nastal v roku 1899, keď sa spojili dve významné švajčiarske mená. Johann Rudolf Sprüngli, ktorý práve dokončil novú továreň v Kilchbergu, odkúpil spoločnosť od Rodolpha Lindta za 1,5 milióna zlatých frankov.
Súčasťou dohody boli zamestnanci aj receptúra, pričom Lindt si vyžiadal možnosť ovplyvňovať budúce smerovanie firmy. Tak príbeh o svojej histórii začína na webe spoločnosť Lindt.
Táto fúzia položila základy dnešnej prestížnej značky Lindt & Sprüngli. Všetko sa začalo v roku 1859 na zürišskom námestí Paradeplatz. Tam otvorila svoje brány druhá cukráreň Sprüngli, ktorá sa vďaka elegantnému prostrediu rýchlo stala obľúbeným miestom stretnutí miestnej society.
K významnému míľniku došlo v roku 1879. Vtedy Rodolph Lindt náhodou objavil prevratný výrobný postup. Keď jedného piatkového večera zabudol vypnúť konšovací stroj, ktorý následne bežal celý víkend, vznikla dovtedy nevídaná jemná čokoláda.
Tento proces konšovania, založený na dlhodobom miešaní kakaového masla, kakaovej hmoty a mlieka s ďalšími ingredienciami, dal vzniknúť charakteristickej „rozplývajúcej sa“ konzistencii, ktorá sa dnes využíva v čokoládovniach celosvetovo.
Rok 1892 priniesol zásadné zmeny vo vedení rodiny Sprüngli. Po tom, čo Rudolf Sprüngli-Ammann odstúpil z vedenia, rozdelil podnik medzi svojich synov – Johann Rudolf prevzal továreň, zatiaľ čo jeho mladší brat David Robert získal do správy dva cukrárenské obchody.
Zdroje: Mint, Yahoo/AFP, Lindt