Amnestia zbraní: Muž doniesol celý arzenál, vyše stovku kilogramov munície aj granát

  • Dánsko zaviedlo v mesiaci november zbraňovú amnestiu
  • Cieľom je zníženie násilného zločinu a ochranu verejnosti
  • Dánsko zaviedlo v mesiaci november zbraňovú amnestiu
  • Cieľom je zníženie násilného zločinu a ochranu verejnosti

Dánsko zažíva bezprecedentnú zbraňovú amnestiu, ktorá ukazuje, koľko nebezpečných zbraní sa stále nachádza v domácnostiach obyčajných ľudí. Podľa Euronews vyvolal najväčší rozruch prípad muža, ktorý počas upratovania objavil neuveriteľný arzenál – 80 strelných zbraní, 140 kilogramov munície a ručný granát pravdepodobne z druhej svetovej vojny.

Tento nález okamžite odovzdal polícii v rámci novembrovej amnestie, ktorá umožňuje ľuďom zbaviť sa nelegálnych zbraní bez akýchkoľvek právnych následkov. „Je to jednoznačne najväčší nález, aký sme doteraz zaznamenali,“ povedal hovorca polície Thomas Kristensen. Dodal, že granát bude preskúmaný odborníkmi, a niektoré z historických zbraní môže získať Národné múzeum Dánska.

Dánsko sa rozhodlo konať po tom, ako násilie medzi kriminálnymi gangmi dosiahlo alarmujúce úrovne. Súboje o drogy a územie si vyžiadali v posledných rokoch niekoľko obetí, čo zvýšilo tlak na úrady, aby zabránili šíreniu nelegálnych zbraní.

Počas prvých dvanástich dní kampane bolo polícii odovzdaných viac ako 8 400 zbraní a nebezpečných predmetov. Medzi nimi sú aj staré pušky, pištole, náboje a dokonca ďalšie granáty. Policajné stanice museli byť v niektorých prípadoch dočasne evakuované, keďže odovzdané výbušniny predstavovali hrozbu.

Počas tejto amnestie Dánsko nielen zbiera nelegálne zbrane, ale zameriava sa tiež na dlhodobé zlepšenie svojich bezpečnostných opatrení. Na rozdiel od niektorých krajín, ktoré sa spoliehajú na jednorazové opatrenia, Dánsko plánuje pokračovať v regulácii zbraní a sprísniť pravidlá pre ich držanie. Okrem toho, vláda bude pokračovať v vzdelávaní obyvateľstva o rizikách, ktoré prinášajú nelegálne zbrane.

Inšpiratívne príklady zo zahraničia

Hoci sa pozornosť sústreďuje na Dánsko, podobné zbraňové amnestie prebiehali podľa New York Times v posledných rokoch aj v iných európskych krajinách. Vo Francúzsku obyvatelia v roku 2022 odovzdali neuveriteľných 65 000 strelných zbraní a 1,6 milióna nábojov.

Srbsko, ktoré patrí medzi krajiny s najväčším počtom strelných zbraní na obyvateľa, zorganizovalo po tragických masových streľbách v máji minulého roka tiež mesačnú amnestiu. Obyvatelia odovzdali viac ako 13 500 zbraní a tisícky kusov munície a výbušnín. Prezident Aleksandar Vučić označil tento krok za kľúčový pre bezpečnosť budúcich generácií.

Podobné amnestie nastávajú zväčša po tragických streľbách a náraste násilia, kombinujú sa tiež s proaktívnymi riešeniami na kontrolu zbraní. Príkladom môže byť Austrália, ktorá v roku 1996 po masovej streľbe v Tasmánii, ktorá si vyžiadala 35 obetí, zaviedla Národnú dohodu o zbraniach (National Firearms Agreement – NFA). 

Jednorazová amnestia k bezpečnosti nestačí

Táto legislatíva zakázala niektoré typy zbraní a tiež zaviedla kompenzačný program, v rámci ktorého boli od obyvateľov odkúpené státisíce nelegálnych zbraní. Účinky tohto zákona boli okamžité. Podľa špecializovaného portálu RAND po implementácii NFA klesol počet samovrážd a vrážd, pri ktorých boli použité strelné zbrane.

Rovnako sa znížil aj počet masových strelieb. Štúdie ukázali, že amnestia a zníženie počtu zbraní v rukách obyvateľov významne prispeli k zníženiu násilných trestných činov. Podobný výsledok môže byť očakávaný aj v Dánsku, kde sa po zavedení zbraňovej amnestie očakáva pokles kriminality a zlepšenie verejnej bezpečnosti.

Austrália po zavedení NFA spustila niekoľko kľúčových iniciatív zameraných na zníženie počtu zbraní v spoločnosti. Tieto opatrenia zahŕňali sprísnenie kontroly nad predajom zbraní, ich registráciu a licencovanie, ako aj rozšírenie vzdelávania pre občanov o nebezpečenstve, ktoré nelegálne strelné zbrane prinášajú. 

Zdroje: Euronews, New York Times, RAND

Najnovšie videá

Trendové videá