Ukrajina dokončuje mocné „obludy“ na likvidáciu Putina. Jeden problém nevie vyriešiť

  • Ísť má o taktickú balistickú raketu Hrim-2
  • Ani tá však Ukrajincom nedokáže pomôcť pri jednom probléme
putin hrim
Ilustračné foto Wikimedia/VoidWanderer. TASR/AP, Vyacheslav Prokofyev
  • Ísť má o taktickú balistickú raketu Hrim-2
  • Ani tá však Ukrajincom nedokáže pomôcť pri jednom probléme

Kyjev tvrdí, že čoskoro bude mať k dispozícii balistickú raketu Hrim-2, ktorú by ukrajinské sily mohli použiť na útoky hlboko vo vnútri Ruska. „Verte, že čoskoro budú konkrétne výsledky, ktoré uvidí nielen Ukrajina, ale aj Ruská federácia,“ vyjadril sa na adresu balistických rakiet ukrajinský poslanec Jehor Černev.

Černev, ktorý predseda stálej delegácie Ukrajiny v Parlamentnom zhromaždení NATO, pripomenul slová Volodymyra Zelenského. Prezident Ukrajiny nedávno informoval, že testy balistickej rakety prebehli úspešne, pripomína RBC Ukraine.

Ak by sa Ukrajincom podarilo zaradiť raketu čoskoro do služby, získali by mocnú kapacitu. V súčasnosti západné krajiny odmietajú, aby bola ich munícia s dlhým doletom ako je balistická taktická raketa ATACMS použitá na ciele hlboko v Rusku.

Ukrajina je tak na vzdialenejšie ciele odkázaná na používanie predovšetkým dronov. Úspešne sa jej tak darí ničiť ruskú vojenskú a kritickú infraštruktúru. Ukrajinci často útočia na letecké základne, z ktorých prebiehajú útoky na ciele na Ukrajine.

Okrem toho kyjevské sily útočia aj na muničné sklady, výcvikové centrá či podniky na spracovanie nerastných surovín.

Podľa medializovaných informácií môže mať Hrim-2, známy aj pod menami Sapsan, Grom, Grim a Grim-2, dolet až 500 kilometrov. Teoreticky by pri použití z Kurskej oblasti, ktorej časť Ukrajinci ovládajú, bol schopný doletieť až do Moskvy. Ukrajinci by ním mohli cieliť na ruského prezidenta Vladimira Putina, podobne ako sa Rusi pokúšajú neúspešne zneškodniť Zelenského.

Rovnako s dronmi by s balistickou raketou mohli mieriť na vojenské kapacity Ruska a kritickú infraštruktúru. Účinky by neboli badateľné hneď na bojisku, ale pre Rusov by predstavovali vážny problém, kedy by zásoby na bojisku mohli byť priškrtené.

Front je v niekoľkých oblastiach nestabilný 

Ako však pripomína The Telegraph ani balistická raketa schopná prekonať 500 kilometrovú vzdialenosť, nevyrieši najpálčivejší problém Ukrajiny. Tým je nedostatok vojakov, ktorí by dokázali udržať frontové línie. Bojisko na Ukrajine pozostáva z línie dlhej vyše 1 000 kilometrov. Kým na niektorých miestach ako je Záporožie ostáva situácia pomerne statická, na ďalších ako je Donbas sa vedú boje o každý meter.

Rozšírenie územia o Kurskú oblasť ešte viac tento problém zväčšilo.

„Problémy s ľudskou silou a jej rozmiestnením sú v súčasnosti výzvou , pričom je natiahnutá naprieč frontom. Front sa stal nestabilný v niekoľkých oblastiach,“ uviedla na sociálnej sieti vojenská analytička Dara Massicotová, ktorá sa len nedávno vrátila z Ukrajiny.

Russia_Ukraine638279
zdroj: TASR/AP

Problematické sú hlavne Kurská oblasť a oblasti južne od Pokrovska. Ukrajinci majú obmedzené možnosti pri zásobovaní Kurskej oblasti. Rusi vedia odkiaľ zásoby prúdia, a tak sa pokúšajú tieto cesty odrezať.

Rusi striedajú útoky pozostávajúce buď z malých skupiniek vojakov alebo mechanizovaného útoku, pričom sa snažia Ukrajincov obkľúčiť.

„Ruské útočné tímy používajú motocykle, autá, vozíky a obrnené vozidlá, ktoré využívajú na namáhanie obranných jednotiek. Ukrajinské sily využívajú to, čo majú, na zadržiavanie útokov pomocou bezpilotných lietadiel a celkovo dobrých zásob delostreleckých granátov, aby ušetrili ľudské zdroje,“  uvádza analytička.

Vysvetľuje, že Ukrajinci sa dobre naučili odpovedať na zmeny ruskej taktiky a odvádzajú dobrú prácu pri odrážaní ruských útokov. Technológia ale nedokáže nahradiť dobre vycvičených vojakov.

Niektorým jednotkám sa síce darí regrutovať priam do ich radov, no všeobecne armáda, národná garda a Sily územnej obrany Ukrajiny pociťujú nedostatok mužov.

Obe strany smerujú k vyčerpaniu, Ukrajina však skôr 

Rusko ale taktiež stráca značné množstvo vojakov, pretože práve spustilo ofenzívu v Kurskej oblasti a naďalej tlačia aj v Donbase.

„Rusko má počas ofenzívy najväčšie straty od roku 2022. Naďalej plytvajú ľudskou silou a strácajú veľké množstvo vybavenia, ale rýchlosť ich útoku sa nespomaľuje. Rusi vedia rotovať a regenerovať sily lepšie ako Ukrajina práve teraz,“ uviedla expertka.

Podľa Massicotovej obe strany konfliktu smerujú k vyčerpaniu, len každá iným spôsobom.

„Obávam sa, že ak nedôjde k žiadnym zmenám, Ukrajina to dosiahne ako prvá. Nie je to pre nedostatok statočnosti, kompetencie alebo zručnosti ukrajinských bojovníkov, ale je to otázka zdrojov a stratégie,“ uvádza expertka.

Analytička uvádza, že ak sa chce Ukrajina vyhnúť tomuto scenáru musí naverbovať nových bojovníkov, Západ ju za túto dobu musí výraznejšie podporovať. Ukrajina tiež nemôže čakať na výmenu moci vo Washingtone.

Zdroje: RBC Ukraine, The Telegraph, X/Dara Massicotová

Najnovšie videá

Trendové videá