Fico prekvapil na sneme: Hovorí o predčasných voľbách /SNKZ#189

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 18. novembra, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží 

Robert Fico vystúpil na sneme strany Smer-SD s viacerými závažnými vyhláseniami. Premiér navrhuje zásadnú zmenu politického systému. Chce zvýšiť hranicu pre vstup strán do parlamentu z päť na sedem percent. Tento návrh však narazil na nesúhlas prezidenta Pellegriniho.

Spor o zodpovednosť za tragický incident v Košiciach vyvolal ostrú politickú diskusiu. Minister obrany Robert Kaliňák a predseda SaS Branislav Gröhling sa stretli v televíznej debate, kde riešili úmrtie muža po zásahu polície. Kaliňák sa postavil za ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

V Tepličke nad Váhom došlo k tragickej udalosti. V sobotu večer zomrel muž po zásahu policajným taserom. Incident sa odohral potom, čo polícia dostala hlásenie o osobe ohrozujúcej okolie so sekerou v ruke.

Slovenskí vládni politici pokračujú v aktivitách smerom k Rusku. Podpredseda parlamentu Andrej Danko plánuje v januári návštevu Moskvy. Oficiálnym dôvodom majú byť rokovania o dodávkach energetických zdrojov pre Slovensko.

Od 17. novembra 2023 Slovensko začalo fungovať na dlh. Je to najskorší termín v histórii, kedy sa štátu minuli všetky vybrané dane a odvody. V minulosti sa to stávalo až koncom decembra.

Od januára 2025 vstúpi do platnosti nový zákon o regulácii mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva už teraz pripravilo pre školy jasné pokyny a informačné materiály. Najprísnejšie pravidlá budú platiť pre najmenších školákov.

Nový prieskum odhalil pretrvávajúce rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami na Slovensku. Viac ako polovica slovenských žien vníma túto situáciu ako závažný problém. Zaujímavé je, že len 29 percent mužov zdieľa tento názor.

Nový prieskum agentúry Focus odhalil znepokojujúce čísla o násilí v slovenskej spoločnosti. Viac ako tretina Slovákov pozná aspoň jedného človeka, ktorý schvaľuje násilie voči názorovým oponentom.

Nové slovenské médium 360° v nedeľu 17. novembra oficiálne spustilo svoju činnosť. Projekt odštartuje večernou živou debatou s Michalom Kovačičom, pričom hlavný obsah bude dostupný od pondelka. Za projektom stojí bývalý moderátor Markízy Michal Kovačič, ktorý po 16 rokoch v televízii zakladá vlastné internetové médium.

Populárny internetový obchod Temu čelí vážnym obvineniam a varovaniam od expertov. Odborník na kybernetickú bezpečnosť Martin Půlpán označil Temu za jednu z najnebezpečnejších aplikácií z hľadiska zbierania osobných údajov.

Britský denník The Times priniesol správu o dokumente ukrajinského ministerstva obrany, podľa ktorého by Ukrajina mohla v prípade potreby vyvinúť jadrové zbrane v priebehu niekoľkých mesiacov. Dokument naznačuje, že Kyjev by mohol pristúpiť k takémuto kroku, ak by budúci americký prezident Donald Trump zastavil vojenskú pomoc Ukrajine.

Ukrajina oznámila úspešné testovanie novej balistickej rakety Hrim-2. Podľa ukrajinského poslanca Jehora Černeva by mohla byť čoskoro k dispozícii pre bojové nasadenie. Raketa s doletom až 500 kilometrov by teoreticky mohla zasiahnuť ciele hlboko v Rusku, vrátane Moskvy.

Jana Piteková, štvornásobná mama a vysokoškolská učiteľka ekonómie, sa stala novou hviezdou TikToku. Na tejto sociálnej sieti približuje mladým ľuďom základy ekonómie zrozumiteľnou a vtipnou formou. K TikToku ju priviedla jej 14-ročná dcéra vo februári tohto roka.

Štát minul peniaze Slovákov

Symbolický deň slobody prináša ekonomickú neistotu. Deň 17. november totiž nie je len 34. výročím Nežnej revolúcie, ale má aj znepokojujúci ekonomický rozmer. Práve od tohto dňa začne Slovensko fungovať na dlh.

Štátu už došli všetky vybrané dane a odvody od obyvateľov a firiem. Naša ekonomika od dnes funguje na sekeru, informovala o tom TASR ešte 15. novembra. Na správu poukázal aj portál oPeniazoch

Od 17. novembra, začalo Slovensko fungovať na dlh. Štátu sa totiž minuli všetky vybrané dane a odvody. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) upozorňuje, že ide o najskorší termín v histórii, kedy štát musí začať si požičiavať na financovanie verejných služieb, miezd a dôchodkov.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, kedy štát začínal fungovať „na sekeru“ väčšinou až v decembri (napríklad v rokoch 2017 a 2018 až 23. decembra), je tohtoročná situácia alarmujúca.

„Tohtoročné extrémne zlé hospodárenie slovenskej vlády nemôžu ospravedlniť ani externé okolnosti. Tie vplývajú na väčšinu európskych krajín rovnako, a napriek tomu v Írsku, Portugalsku alebo v Dánsku dosiahli vlády dokonca prebytkové rozpočty,“ upozorňuje INESS

Podľa INESS tak nie je dlh dôsledkom nízkych verejných príjmov, ale neadekvátne vysokých verejných výdavkov. „Ich podiel na ekonomike vzrástol od rokov 2007-2008 z úrovne 37 percent na dnešných 47 percent. Ide o jeden z najrýchlejších nárastov v EÚ. Podielom verejných výdavkov na HDP sme sa dostali na úroveň dánskeho štátu blahobytu bez zodpovedajúcej kvality štátom poskytovaných služieb. Nehovoriac o tom, že Dáni najskôr zbohatli, až potom rozdávali,“ dodáva inštitút.

Podľa inštitútu by sa preto kontroverzná konsolidácia verejných financií nemala diať na príjmovej strane. Skresávať by sa mali výdavky. Podľa analytikov INESS v našej krajine určite nemáme nízke dane a odvody, ktorým by sme mohli pripisovať vinu za vysokú sekeru v rozpočte.