Vedci ostali zaskočení: Severný magnetický pól sa bleskovo rúti k Rusku. Hrozí znefunkčnenie GPS

  • Severný magnetický pól Zeme sa dal do pohybu.
  • Po stáročiach stability nad Kanadou sa presúva cez Arktídu až k Rusku.
  • Jav môže znefunkčniť navigácie.
magnetický severný pól arktída
Ilustračné foto archív Canva
  • Severný magnetický pól Zeme sa dal do pohybu.
  • Po stáročiach stability nad Kanadou sa presúva cez Arktídu až k Rusku.
  • Jav môže znefunkčniť navigácie.

Predstav si, že ti prestane fungovať navigácia v mobile. Nie pre slabú batériu či zlý signál, ale preto, že sa severný magnetický pól našej planéty neuveriteľne rýchlo presúva z Kanady cez Arktídu až do Ruska.

Tento pohyb sa za posledných 20 rokov dramaticky zrýchlil z 10 – 15 kilometrov za rok až na 55 kilometrov, čo môže výrazne ovplyvniť fungovanie našich technológií – informuje Unilad.com

Čo sa deje v jadre našej planéty?

Aby si tomu lepšie rozumel, poďme sa pozrieť, ako to celé funguje. V strede Zeme máme vonkajšie jadro plné roztaveného železa. Keď sa naša planéta točí, toto železo vytvára magnetické pole.

Je to, akoby mala Zem v srdci obrovský magnet, ktorý vytvára severný a južný prúd.

Dedinka na predaj v severnom Taliansku

Ako funguje kompas v tvojom mobile?

Predstav si, že máš v ruke klasický kompas. Tá malá ihla, ktorá sa točí a ukazuje na sever, je v skutočnosti miniatúrny magnet. Presne ako keď si v škole robil pokusy s magnetom a kancelárskymi spinkami – magnet ich priťahoval. Podobne funguje aj vzťah medzi ihlou kompasu a magnetickým poľom Zeme.

Keď sa pozrieš na glóbus, „hore“ je severný geografický pól. No z pohľadu magnetizmu je to trochu inak. Ten vrchol Zeme momentálne funguje ako južný magnetický pól. Znie to možno komplikovane, ale je to jednoduché, severný koniec ihly kompasu je priťahovaný k južnému magnetickému pólu Zeme. Je to základný princíp magnetov – opačné póly sa priťahujú, rovnaké sa odpudzujú.

Toto magnetické pole však nie je vytesané do kameňa. Predstav si, že v strede Zeme je obrovský kotol s roztaveným železom. Ako sa Zem točí, toto železo prúdi rôznymi smermi. Keď sa niekde zohreje viac a inde menej, mení sa aj jeho pohyb. A práve tieto zmeny teploty a prúdenia železa spôsobujú, že magnetické pole Zeme nie je stabilné, neustále sa mení a presúva.

Je to ako keď miešaš polievku – tekutina sa pohybuje rôznymi smermi podľa toho, ako ju miešaš a kde je teplejšia. Podobne sa správa aj roztavené železo v jadre Zeme, len v oveľa väčšom meradle. A tento „magnetický tanec“ v jadre Zeme priamo ovplyvňuje, kam bude ukazovať ihla tvojho kompasu.

Neuveriteľné zmeny v histórii Zeme

Keď vedci študovali históriu našej planéty, objavili fascinujúci jav. Magnetické póly Zeme sa pravidelne striedajú ako na hojdačke.

Za posledných 100 miliónov rokov sa tento proces zopakoval približne 200-krát. Posledná takáto veľká výmena sa udiala pred 800-tisíc rokmi – to znamená, že vtedy sa severný a južný pól kompletne prehodili.

Teraz sa však deje niečo, čo vedcov prekvapilo. Na rozdiel od minulosti, keď sa póly len vymenili, teraz sa severný magnetický pól dáva do pohybu rýchlosťou, akú sme ešte nezažili. A to nie je len zaujímavosť pre vedcov, tento pohyb môže mať priamy vplyv na technológie, ktoré denne používaš, od navigácie v mobile až po autopiloty v lietadlách.

Severný pól uteká do Ruska rekordnou rýchlosťou

William Brown z British Geological Survey vysvetľuje, že magnetický pól bol dlho pri pobreží severnej Kanady. V 90. rokoch sa však začal presúvať do Severného ľadového oceánu a teraz pomaly smeruje do Ruska. Nemôže za to nikto z ľudí – tieto zmeny spôsobujú slnečné búrky a vietor.

Každý rok sa pól posúval o 10 až 15 kilometrov, ale od roku 2000 do 2010 sa to drasticky zmenilo – začal sa pohybovať rýchlosťou až 55 kilometrov ročne. Teraz síce spomalil na 25 kilometrov za rok, ale stále mieri k Sibíri.

Dobré správy: Vedci už majú riešenie

Nemusíš sa však báť. Aj keď by tento posun mohol spôsobiť, že by navigácia v tvojom mobile prestala fungovať, vedci už majú riešenie.

British Geological Survey spolu s Národným úradom pre oceánsku atmosféru vytvorili svetový magnetický model, ktorý tieto zmeny sleduje a upravuje. Tento model je súčasťou kompasov v našich smartfónoch, autách aj vojenských lietadlách.

Takže nabudúce, keď otvoríš mapy v mobile, môžeš si spomenúť na to, že niekde hlboko v Zemi sa deje fascinujúci proces, ktorý vedci neustále sledujú, aby si sa ty mohol spoľahnúť na svoju navigáciu.

Zdroje: bgs.ac.uk/people/brown-william/, Unilad.com, bgs.ac.uk

Najnovšie videá

Trendové videá