Jeden z najluxusnejších boutique hotelov na Slovensku je na predaj. Ponúka nielen exkluzívny výhľad na Tatry (FOTO)
- Historický meštiansky dom v Poprade sa premenil na luxusný boutique hotel
- Ponúka až 20 apartmánov a výhľad na Tatry

- Historický meštiansky dom v Poprade sa premenil na luxusný boutique hotel
- Ponúka až 20 apartmánov a výhľad na Tatry
Keď v roku 1850 stavali v Poprade honosný meštiansky dom, nikto netušil, že o 170 rokov neskôr sa premení na jeden z najluxusnejších boutique hotelov na Slovensku.
Dvojročná rekonštrukcia vytvorila z historickej budovy moderné ubytovacie zariadenie, ktoré citlivo kombinuje pôvodné prvky so súčasným dizajnom. Unikátna nehnuteľnosť je teraz na predaj v realitnej kancelárii Slovakia Sotheby’s Int. Realty.
História v modernom šate
Rozsiahla rekonštrukcia v rokoch 2018 až 2020 premenila historický objekt na štvorhviezdičkový hotel s dvadsiatimi exkluzívnymi apartmánmi. Architekti pritom kládli dôraz na zachovanie pôvodných prvkov historickej budovy a ich citlivé prepojenie so súčasným dizajnom.
Pôvodné klenby a tehlové múry sa stali charakteristickým prvkom interiéru, najmä v priestoroch dvoch vínnych pivníc. V rámci rekonštrukcie sa podarilo zachovať historické detaily a zároveň implementovať moderné technológie – hotel sa pýši energetickým certifikátom A1.
Luxus s výhľadom na Tatry
Hotel ponúka tri kategórie ubytovania, každá s vlastným charakterom. Štandardné izby s rozlohou 28 metrov štvorcových v sebe ukrývajú pôvodné kamenné prvky. Family Suite s 52 metrami štvorcovými očarí vikierovými oknami a poskytuje priestor pre štvorčlennú rodinu.
Skutočným klenotom je Luxury Suite. Apartmán s výmerou 65 metrov štvorcových ponúka panoramatický výhľad na Vysoké Tatry cez špeciálne okno, ktoré sa dokáže premeniť na balkón. Tento apartmán je vybavený kompletnou modernou kuchyňou a môže ubytovať až päť osôb.
Každý z dvadsiatich apartmánov je vybavený najmodernejším zariadením. Jedenásť izieb disponuje klimatizáciou, všetky majú kvalitné matrace, pracovný stôl, LED televízor, Wi-Fi pripojenie, trezor a minibar. Kúpeľne zodpovedajú súčasným trendom v dizajne a funkčnosti.
Priestor pre biznis aj relax
Súčasťou hotela je príjemný salónik určený pre firemné školenia, teambuildingy či obchodné rokovania. Večernú atmosféru dotvárajú dve štýlové vínne pivnice, kde pod historickými klenbami a medzi pôvodnými tehlami môžu hostia relaxovať a vychutnávať si kvalitné vína.
Umiestnenie hotela v Poprade predstavuje významnú výhodu. Mesto, známe ako brána do Vysokých Tatier, ponúka ideálne východisko pre množstvo aktivít. V zime je centrom pre lyžiarov a milovníkov zimných športov, v lete poskytuje základňu pre turistiku a golf v neďalekom rezorte Black Stork vo Veľkej Lomnici.
Poprad sa stal významnou turistickou destináciou aj vďaka aquaparku AquaCity s trinástimi bazénmi, viac ako 350 vodnými atrakciami a špičkovým wellness centrom. Mesto je obklopené štyrmi národnými parkami a bohatou históriou regiónu Spiš.
Praktické detaily
Hotel disponuje 26 parkovacími miestami vo dvore. Celková úžitková plocha 1 416 metrov štvorcových zahŕňa okrem ubytovacích priestorov aj profesionálne vybavenú kuchyňu, reštauráciu, recepciu a potrebné technické zázemie. Súčasťou komplexu je aj upravená záhrada, ktorá poskytuje priestor na oddych v tieni tatranských štítov.
Perspektívna lokalita pre hotelové podnikanie
Hotelierstvo v tatranskom regióne zaznamenáva v posledných rokoch výrazný vzostup. Hotely v lokalite pod Vysokými Tatrami profitujú najmä z celoročnej turistickej sezóny – v zime lákajú milovníkov zimných športov, v lete priaznivcov turistiky a horskej cyklistiky.
Slovenské hotely, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia privítali za prvých deväť mesiacov 2024 takmer 4,6 milióna hostí. Oproti minulému roku ich počet vzrástol o 2 %. Rovnako rástol záujem zo strany domácich aj zahraničných návštevníkov.
Leto prinieslo rekordné tržby
Letná sezóna, teda tretí štvrťrok 2024, sa niesla v znamení výborných čísel. Ubytovacie zariadenia zarobili takmer 199 miliónov eur, čo je o 3 % viac ako vlani. Zaujímavé je, že väčšinu tržieb – viac ako 60 percent – priniesli slovenskí turisti, ukazujú to dáta Štatistického úradu SR.
Najlepšie sa darilo ubytovateľom v Žilinskom, Prešovskom a Bratislavskom kraji. Tieto tri regióny spolu vytvorili približne dve tretiny všetkých tržieb na Slovensku. Zatiaľ čo vo väčšine krajov míňali viac domáci hostia, v Bratislave dominovali cudzinci – tvorili až 70 % tržieb.
Celkovo však rástli rýchlejšie príjmy od slovenských návštevníkov. Na Slovensku fungovalo počas leta 4 981 ubytovacích zariadení. Hostia si mohli vyberať zo 76-tisíc izieb a celkovo mali k dispozícii 223-tisíc lôžok (vrátane miest v kempingoch). Obsadenosť bola solídna – izby boli využité na 39 % a lôžka na 35,7 %. V priemere mohlo denne prespať v slovenských zariadeniach 163-tisíc ľudí v 69-tisíc izbách.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Slovakia Sotheby’s Int. Realty., Štatistický úrad SR