Kyjev tvrdí, že Rusi použili medzikontinentálnu balistickú raketu. Experti o tom pochybujú

  • Ukrajina tvrdí, že Rusko použilo ICBM, západný predstaviteľ to však vyvrátil
  • Použitie z konvenčného hľadiska nedáva zmysel
ICBM russia
Ilustračné foto TASR/AP, ruské ministerstvo obrany
  • Ukrajina tvrdí, že Rusko použilo ICBM, západný predstaviteľ to však vyvrátil
  • Použitie z konvenčného hľadiska nedáva zmysel

Kyjev tvrdí, že Rusko eskalovalo konflikt a prvýkrát použilo medzikontinentálnu balistickú raketu. Nemenovaný západný predstaviteľ pre CNN však uviedol, že nešlo o medzikontinentálnu balistickú raketu, ale o balistickú raketu (ICBM). Rozdiel medzi týmito dvoma typmi rakiet je v dolete. 

Podľa informácií zverejnených ukrajinským letectvom na Telegrame, Rusko odpálilo z oblasti Astrachán pri Kaspickom mori medzikontinentálnu balistickú raketu. Tento krok prišiel len dva dni po tom, čo Ukrajina prvýkrát nasadila americké rakety ATACMS a britské Storm Shadow proti ruským cieľom.

Hlavným terčom nočného útoku sa stalo mesto Dnipro. Okrem údajnej medzikontinentálnej rakety Rusko použilo aj hypersonickú strelu Kinžal (Ch-47M2) a sedem rakiet Ch-101. Ukrajinská protivzdušná obrana tvrdí, že sa jej podarilo zostreliť šesť z týchto striel.

Ukrajinská pravda identifikovala použitú zbraň ako RS-26 Rubež (v NATO evidovaná pod označením SS-X-31). Ide o raketu na tuhé palivo s potenciálom niesť jadrovú hlavicu. Medzikontinentálne balistické strely majú impozantný dosah – dokážu zasiahnuť ciele vzdialené 5500 až 12 000 kilometrov.

Nasadenie takejto zbrane by predstavovalo prvý prípad použitia medzikontinentálnej balistickej rakety od začiatku konfliktu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa k otázkam o jej nasadení vyjadril stroho: „To je otázka pre našu armádu.“ Informáciu zatiaľ nepotvrdili ani ruské ozbrojené sily, ani nezávislé zdroje.

Otázne, či išlo naozaj o ICBM, a aký signál to má poslať 

Západný predstaviteľ pre CNN i ABC News uviedol, že nešlo o ICBM, ale o obyčajnú balistickú raketu. Rozsah jej dopadu sa ešte posudzuje. 

Ak by však šlo o medzikontinentálnu balistickú raketu, išlo by o významnú eskaláciu a zrejme v snahe odradiť Ukrajinu od používania rakiet dlhého doletu Storm Shadow a taktických balistických rakiet ATACMS. 

„Dalo by sa povedať, že Rusko strieľalo ako prvé na Dnipro, ako vyhlásenie naznačujúce, že ak Ukrajina neustúpi od používania, povedzme, novoposkytnutých ATACMS  z USA a Storm Shadow z Británie, že Rusko použije rovnakú medzikontinentálnu balistickú strelu dlhšieho doletu a zasiahne Kyjev,“ povedal pre CNN americký generál vo výslužbe Mark MacCarley.

O tom, že ide skôr o signál Západu a Ukrajine, svedčí podľa experta na jadrové zbrane Pavela Podviga aj fakt, že použitie ICBM na konvenčné ciele je veľmi nákladné a nedáva veľmi zmysel. 

Neexistujú žiadne dôkazy, že raketa niesla jadrovú hlavicu alebo že sa Rusko pripravuje na použitie jadrových zbraní. 

„Používanie týchto druhov rakiet v konvenčnej úlohe nedáva veľký zmysel pre ich relatívne nízku presnosť a vysokú cenu. Ale tento druh zásahu môže mať hodnotu ako signál,“ uviedol na sociálnej sieti Podviga.

Analytik však hovorí, že RS-26 Rubež nie je ICBM v pravom zmysle slova, ale skôr raketa dlhého doletu. Vzdialenosť z oblasti Astrachán do Dnipra je 800 kilometrov, čo nie je vzdialenosť, na ktorú je potreba ICBM. Podviga však nevylučuje, že môže ísť o inú raketu, a žiada ľudí, aby ostali pokojní. 

Experti, ktorí sa venujú otvoreným zdrojom, už utorok a stredu upozorňovali, že Rusko sa môže chystať na útok ICBM. Hovorilo sa však o RS-24 Yars. O pravdivosti tejto hypotézy svedčí aj fakt, že niektoré zahraničné veľvyslanectvá ostali v Kyjeve v stredu zatvorené. 

Zdroje: TASR, CNN, X

Najnovšie videá

Trendové videá