EXKLUZÍVNE pre Startitup: Chýba nám 12-tisíc sestier. „Podpora konšpirátora je pľuvanec do tváre“
- Slovenské zdravotníctvo je na hrane kolapsu
- „Premiér a vláda nič nerobia,“ tvrdí poslanec Progresívneho Slovenska
- Ministerstvo podniká kroky na zlepšenie
- Slovenské zdravotníctvo je na hrane kolapsu
- „Premiér a vláda nič nerobia,“ tvrdí poslanec Progresívneho Slovenska
- Ministerstvo podniká kroky na zlepšenie
Nie je to tak dávno, keď zdravotné sestry masovo podávali výpovede a bojovali za lepšie pracovné podmienky. Udialo sa tak v rokoch 2015 až 2016. A dnes? Vyše 3 300 zdravotníkov podalo výpovede a situácia v nemocniciach sa stáva kritickou. Problémy sa týkajú lekárov, sestier aj ďalších zdravotníckych pracovníkov.
Podľa údajov Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) v systéme chýba 12 až 14-tisíc sestier a podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je Slovensko jedinou krajinou, ktorá ich permanentne stráca.
Podľa komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva sa ministerstvu podarilo navýšenie „vybojovať“. Pre Startitup ministerstvo uviedlo, že minister Kamil Šaško intenzívne rokuje so zástupcami odborov a má pripravených 30 systémových opatrení v šiestich kľúčových oblastiach.
K aktuálnej situácii v zdravotníctve sa pre nás vyjadril aj poslanec Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák. Ten kritizuje prístup vlády a premiéra k riešeniu krízy. „Kvalita zdravotnej starostlivosti sa neustále znižuje a nemocnice sú neustále zadlžené. Riešením teda nie je nalievať len stále viac peňazí, ale zaistiť, aby každý cent išiel tam, kde je naozaj potrebný a bol využitý čo najefektívnejšie.“
Ohrozené je zdravie nás všetkých
Pred necelými 10 rokmi bol dôvodom na odchod sestier nový zákon, podľa ktorého im mali klesnúť platy. Ako informoval Denník N, vtedy mali sestry nárok na minimálny plat od 640 do 994 eur mesačne, pričom výška závisela od praxe a špecializácie. Platy im mali klesnúť na 694,98 až 823,68 eura. Hromadné výpovede vtedy podalo vyše tisíc sestier v siedmich nemocniciach.
Aj dnes musia sestry upozorňovať na výšku svojich platov, ale najmä na celkový stav slovenského zdravotníctva. Podľa OZ SaPA je momentálne najväčšou hrozbou pre fungovanie systému nedostatok sestier v ústavnej zdravotnej starostlivosti od intenzívnych oddelení až po chronické lôžka. Práve na týchto oddeleniach sestry pracujú v nepretržitej prevádzke, pričom pozície vyžadujú vysokú odbornú pripravenosť, rýchle rozhodovanie a nepretržitú dostupnosť.
Zdravotné sestry bili na poplach a už od roku 2016 žiadali zlepšenie mnohých podmienok. Vtedy bol premiérom Slovenskej republiky, rovnako ako teraz, Robert Fico. Aké prísľuby lepších podmienok skutočne prišli do reality? „Nedošlo k zásadnému zlepšeniu podmienok sestier, preto sme jednou z mála krajín EÚ, kde sa počet sestier a pôrodných asistentiek v zdravotnom systéme znižuje.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aký je stav zdravotníctva podľa Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v praxi
- Čo by prilákalo mladú generáciu k povolaniu sestry
- Ako hodnotí situáciu opozičný poslanec Oskar Dvořák
- Koľko peňazí investuje štát do zdravotníctva a prečo by nemali dávať viac
- Čo plánuje minister zdravotníctva Šaško
- Ako chce ministerstvo riešiť problémy v regiónoch
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Politika