Nafukovací modul vo vesmíre: Čína testovala na obežnej dráhe revolučnú novinku

  • Zaujímavé materiály vo vesmíre
  • Čína testovala nový nafukovací modul na obežnej dráhe
Nafukovací modul a vesmír
Ilustračná fotografia X/SpaceNews/Unsplash/Bryan Goff
  • Zaujímavé materiály vo vesmíre
  • Čína testovala nový nafukovací modul na obežnej dráhe

Čína testovala malý rozširovací modul na obežnej dráhe, informuje o tom portál spacenews.com. Testovala ho počas nedávnej misie Shijian-19, približne mesiac po tom, čo pristála raketa. Obnoviteľný satelit Shijian-19 odštartoval na 2D rakete Long March z Jiuquan 27. septembra 2024 a pristál 10. októbra 2024 na púšti Gobi.

Dňa 21. novembra 2024 informovala Čínska akadémia vesmírnych technológií, že nafukovacia flexibilná uzavretá jednotka dokončila test na obežnej dráhe.

Nafukovací modul vo vesmíre

Čínska akadémia popisuje modul CAST ako multifunkčnú uzavretú konštrukciu. Tá je vyrobená z flexibilných kompozitných materiálov. Konštrukcia je kľúčová pre divíziu čínskeho štátneho dodávateľa CAST. Spoločnosť vytvorila moduly aj vesmírnu stanicu Tiangong. Podľa všetkého išlo o veľmi úspešnú misiu.

CAST informuje, že modul bol pred svojím štartom na obežnú dráhu v poskladanom stave. Po dosiahnutí potrebnej vzdialenosti na dráhe sa nafúkol. Dizajn je výhodný, pretože ide o ľahkú konštrukciu, ktorá je skladná. V budúcnosti sa tento modul môže využívať pri komponovaní veľkých priestorovo uzavretých častí.

Spoločnosť na vytvorenie využila svoje dlhodobé odborné znalosti z oblasti návrhu systémov štruktúr, mechanizmov, tepelnej kontroly a vesmírneho prostredia. Chcela tým dosiahnuť prelom, ktorý tu doteraz nebol.

„Pozemné testy, ako je vzduchotesnosť, náraz na úlomky, extrémny tlak, vibrácie a tepelné vákuové testy, boli vykonané v spolupráci s partnerskými organizáciami na overenie výkonu modulu,“ informuje spoločnosť.

Čína v tomto období odhalila plány, že sa chystá rozširovať vesmírnu stanicu  Tiangong. Plánuje umožniť novým komponentom zakotviť v zariadení, ktoré bude obohatené aj o nafukovací biotop.

Misia Shijian-19 bola čínskym národným vesmírnym úradom opísaná, ako „prvý test novej generácie vysokovýkonnej opätovne použiteľnej vesmírnej testovacej platformy.“ Čína využíva svoju vesmírnu stanicu Tiangong na experimenty s mikrogravitáciou a ďalšie výskumy súvisiace s vesmírom, no jej kapacity pre zníženie hmotnosti sú obmedzené.

Zaujímavé materiály vo vesmíre

V našom staršom článku ešte z obdobia začiatku novembra sme ťa informovali o tom, že do vesmíru bol vypustený prvý drevený satelit. Išlo o satelit z japonskej dielne, ktorý na stanicu ISS dorazil 5. novembra 2024. Jeho úlohou je otestovať vhodnosť dreva ako stavebného materiálu. V budúcnosti by sa mohol používať pri prieskume Mesiaca alebo Marsu.

Družica z každej strany meria 10 centimetrov a váži približne 900 gramov. Jej názov je LignoSat, čo z latinského prekladu znamená drevo.

„Aj keď si niektorí z vás môžu myslieť, že drevo vo vesmíre vyzerá trochu neintuitívne, výskumníci dúfajú, že toto vyšetrovanie ukáže, že drevený satelit môže byť udržateľnejší a menej znečisťujúci životné prostredie ako konvenčné satelity,“ povedala Meghan Everett.

Drevený satelit vytvorili výskumníci z Kjótskej univerzity, ktorí dúfajú, že drevo môže nahradiť v budúcnosti kov.

 „Ak dokážeme, že naša prvá drevená družica funguje, chceme ju predložiť SpaceX Elona Muska. S drevom, materiálom, ktorý si dokážeme vyrobiť sami, budeme môcť stavať domy, žiť a pracovať vo vesmíre navždy,“ povedal hlavný vynálezca a profesor Takao Doi.

Zdroje: X, spacenews.com, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá