Pozor pri vianočných nákupoch online: Analýza varuje pred falošnými e-shopmi, sú ich stovky (KOMPLETNÝ ZOZNAM)

  • Blížiace sa Vianoce sú aj časom veľkých nákupov
  • Oplatí sa však dávať si pozor na podvodníkov
Podvodné e-shopy, peniaze
Ilustračné foto Reprofoto/Facebook/INFO by MNK, Unsplash/Markus Spiske
  • Blížiace sa Vianoce sú aj časom veľkých nákupov
  • Oplatí sa však dávať si pozor na podvodníkov

Do najkrajších sviatkov v roku ostáva už iba mesiac a obrovské množstvo Slovákov aktuálne myslí na kúpu vianočných darčekov.

Aj v tomto prípade sa však oplatí ostať obozretný, inak sa ľahko môžeš stať obeťou podvodu.

Viac než 1 200 falošných e-shopov

Podľa facebookovej stránky INFO by MNK na slovenskom internete funguje viac než 1 200 falošných e-shopov a podvodných stránok.

„Ak rozmýšľate nad nákupom značkového oblečenia, šperkov, parfémov alebo drogérie cez e-shopy, dávajte si pozor. Nechcete naletieť podvodníkom a skončiť bez tovaru aj bez peňazí,“ informuje v poste admin stránky.

Ten preskúmal slovenské domény (.sk) a odhalil vyše 1 200 podvodných e-shopov a stránok, ktoré sa snažia získať tvoje peniaze, osobné údaje alebo narušiť digitálne súkromie. Stovky známych svetových značiek majú vytvorené falošné e-shopy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako tie originálne.

Ako zistíš, že ide o podvod?

Už názov domény môže vzbudzovať isté pochybnosti. V názve sú často výrazy ako slovakia, slovensko, bratislava, outlet, bunda, obuv, topánky, kabelka, tenisky, akcia, eshop, ruksak alebo výpredaj. Niekedy sú to preklepy ako Slovesko, Merrel alebo Svarowski. 

Ďalším faktorom sú gramatické chyby a veľké písmená. „Doprava Zdarma. Ak Je Každé Začiatočné Písmeno Písané Veľkým, dávajte si pozor. Ak vidíte gramatické chyby a zvláštne slovné konštrukcie spôsobené automatickými prekladačmi, dávajte si pozor. Ak vidíte ikonku sociálnej siete, ktorá vás ale na danú stránku značky alebo firmu nepresmeruje, dávajte si pozor. Napríklad ak kliknete na ikonku Facebooku a namiesto presmerovania nasleduje zdieľanie na vašom profile,“ vysvetľuje.

Treťou podozrivou vecou pri podvodných e-shopoch a stránkach je podozrivo nízka cena produktov. Všetci radi šetríme, no ak sú ceny niektorých alebo všetkých produktov až podozrivo nízke, namiesto úspory riskuješ stratu peňazí, súkromia, údajov – alebo dokonca všetkého naraz.

Zoznam falošných e-shopov a podvodných stránok nájdeš TU. „Ak niektorá doména z neho práve nebeží, znamená to, že už je zrušený alebo sa jeho spustenie ešte len pripravuje,“ uzatvára INFO by MNK.

Odborníčka: Jedným z hlavných znamení falošného e-shopu sú chýbajúce informácie

Veľa Slovákov si objednáva vianočné darčeky pre svojich blízkych cez internet. Ako sme vyššie spomínali, mali by však byť opatrní na podvodné e-shopy a tiež na možné komplikácie pri výmene tovaru po Vianociach, upozorňuje spoločnosť Shoptet.

„Jedným z hlavných znamení falošného e-shopu sú chýbajúce informácie. Pozrite si, či má riadne uvedené sídlo na Slovensku aj s telefonickým kontaktom, ako aj obchodné podmienky a detaily týkajúce sa dopravy, vrátenia tovaru či reklamácie. Ak tieto informácie chýbajú, nakúpte radšej inde,“ uviedla pre TASR Mária Auxtová zo spoločnosti Shoptet.

Falošné e-shopy často fungujú aj v slovenčine a ich odhalenie je čoraz náročnejšie. Spotrebitelia by mali byť obozretní pri ponukách s podozrivo nízkymi cenami a vždy si overiť recenzie daného e-shopu. Ak recenzie chýbajú, môže ísť o podvod.

Čo sa týka vrátenia tovaru, zákon stanovuje lehotu 14 dní. Ak však obchodník túto dobu dobrovoľne nepredĺži a darček bol zakúpený už na začiatku decembra, obdarovaný ho po Vianociach nebude môcť vrátiť.

„Niektoré e-shopy možnosť vrátenia tovaru v období Vianoc predlžujú na mesiac alebo napríklad do konca januára. Nie je to však samozrejmosť a nerobia to všetci obchodníci. Preto si treba tento údaj pozrieť a vyrátať, či v prípade potreby môžete ešte darček po Vianociach vrátiť alebo vymeniť,“ dodala odborníčka.

Zdroje: Facebook/INFO by MNK, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá