1000-stranový podrobný plán je vonku: Európania sa chystajú na útok Ruska na NATO, majú aj temný scenár
- Európske krajiny sa pripravujú na možnosť ruského útoku na krajiny NATO
- Nemecko pripravilo podrobný 1000-stranový plán
- Európske krajiny sa pripravujú na možnosť ruského útoku na krajiny NATO
- Nemecko pripravilo podrobný 1000-stranový plán
Podľa bezpečnostných expertov a európskych spravodajských služieb existuje reálne riziko, že Rusko so svojou agresiou neskončí na Ukrajine. Zraniteľné sú aj krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO), hlavne Pobaltie, Poľsko či Rumunsko.
Spravodajské služby varujú, že Rusko bude na vojnu s Alianciou pripravené už za pár rokov. Konkrétne poľské spravodajské služby hovoria o troch rokoch, teda roku 2027. K tomuto dátumu sa pridávajú aj mnohí analytici, generáli a šéfovia armád.
Nie je preto prekvapivé, že ich varovanie berú jednotlivé európske vlády a Aliancia vážne a podnikajú kroky, ktoré ich majú pripraviť na potenciálny ruský útok. Aliancia napríklad pripravuje viaceré pozemné koridory, ktoré majú slúžiť na rýchlu prepravu techniky, vojakov a materiálu v prípade, ak bude nejaká členská krajina NATO napadnutá.
Výnimkou nie je ani nemecká spolková vláda, ktorá mala podľa informácií denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung pripraviť až 1000-stranový plán.
Tajný dokument uvádza napríklad všetky stavby a zariadenia infraštruktúry, ktoré bude z vojenských dôvodov potrebné chrániť. Obsahuje aj plány, čo robiť v prípade, ak Rusko rozšíri svoju agresiu na Východ, čím sa zrejme myslia Pobaltie a Poľsko.
Nemecko by sa v tom prípade stalo uzlom pre desaťtisíce až státisíce vojakov, ktorí by mierili na obranu východného krídla. S tým sú spojené výzvy ako preprava nielen samotných vojakov, ale aj techniky a materiálu, ako je munícia, potraviny či lieky.
Potrebné je pripraviť aj kľúčové zložky ekonomiky
Plán sa zaoberá aj úlohou ekonomiky a pripravuje strategické podniky na fungovanie počas vojnového konfliktu. Plán radí podnikom vytvoriť si konkrétny postup pre svoju vlastnú spoločnosť o tom, čo sa od ktorých zamestnancov v kríze očakáva. Problematická môže byť hlavne preprava, pretože v Nemecku 70 % všetkých nákladných vozidiel na šoférujú vodiči z východnej Európy. Otázne je, čo sa s nimi stane, ak Rusko napadne krajiny NATO.
Podplukovník a šéf regionálneho velenia v Hamburgu Jörn Plischke dával riaditeľom strategických podnikov rady. Odporučil, aby sa firmy usilovali o sebestačnosť a zabezpečili energiu v prípade výpadku elektriny pomocou dieselagregátu alebo vlastnej veternej turbíny.
Podobné školenia prebiehajú po celej spolkovej republike. „Všetky štátne veliteľstvá (veliteľské orgány v spolkových republikách pozn. red.) sú zodpovedné za implementáciu,“ uviedla nemecká spolková armáda (Bundeswehr).
Temné scenáre
Nemci varujú aj pred špionážnymi dronmi, sabotážami, kybernetickými útokmi či atentátmi. V minulosti sa Rusi pokúsili vykonať atentát na šéfa zbrojárskeho gigantu Rheinmetall.
„Rusko sa začalo pripravovať na vojnu a o štyri až päť rokov bude Rusko ochotné a schopné zaútočiť ďalej na západ,“ uviedol Plischke.
Podplukovník pripomína, že Nemecko v súčasnosti veľmi zaostáva pri prezbrojovaní. Rusko vyrába oveľa viac techniky, ako sú tanky či bojové vozidlá pre pechotu.
Potrebné je pripraviť sa aj na scenáre, keď nepôjde elektrická energia a obchody nebudú môcť otvoriť. Doprava cez rieky ako Labe nebude možná, železnice sa môžu stať terčom kybernetického útoku a cestná doprava nebude možná kvôli presúvajúcim sa jednotkám NATO.
Vylúčené tiež nie sú ani scenáre, že pitná voda nebude tiecť a prejsť sa dokonca bude musieť na stravné lístky a prídely. Dokonca nie je vylúčený ani scenár, že Nemecko bude musieť prejsť na plánované hospodárstvo.
Denník pripomína, že ide o živý dokument a operatívne sa môže meniť.
Zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung