Slovenské protifašistické hnutie žiada koniec Machalu za „zakázaný“ symbol. „Je to pokrytectvo najvyššieho stupňa,“ reaguje

  • Slovenské protifašistické hnutie žiada odvolanie Lukáša Machalu
  • Ten odpovedal, že nepoznajú správnu definíciu fašizmu
machala, wp
Telegram/Danny Kollar, SPH
  • Slovenské protifašistické hnutie žiada odvolanie Lukáša Machalu
  • Ten odpovedal, že nepoznajú správnu definíciu fašizmu

Stretnutie v Londýne, kde sa generálny tajomník služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáš Machala odfotil s hudobníkom Oskarom Rózsom a stíhaným extrémistom Danielom Bombicom, vyvolalo ostrú reakciu. Slovenské protifašistické hnutie (SPH) žiada Machalovo odvolanie kvôli fotografii, na ktorej Bombic použil údajný neona*istický symbol.

Členovia SPH, vrátane bývalých politikov Petra Weissa a Borisa Zalu, spolu s Jozefom Ťažkým, Miroslavom Segetom a Stanislavom Mičevom, vysvetľujú problematickosť použitého gesta.

„Tento symbol, ktorý spája palec a ukazovák do kruhu s ostatnými prstami zdvihnutými hore a zvykne byť sprevádzaný žmurknutím jedného oka, sa stal obľúbeným znakom neona*istov. Ide o symbol pochopený len medzi zasväteným, a nie vždy zrejmý pre širšiu verejnosť,“ objasňujú.

Lukáš Machala sa voči obvineniam ohradil prostredníctvom sociálnej siete Telegram. Sporné gesto označil za „medzinárodne uznávaný symbol OK“. Zároveň zdôraznil princíp prezumpcie neviny v Bombicovom prípade a celú iniciatívu SPH označil za snahu „ohroziť dokončenie nového aranžmánu slovenskej štátnej hymny“.

SPH žiada o jeho odvolanie

„Ostentatívna priateľská komunikácia vysokého štátneho úradníka Lukáša Machalu v Londýne s Danielom Bombicom, ktorý opakovane používa symbol rasizmu a nenávisti, je neprijateľná,“ zdôraznili členovia protifašistického hnutia.

Kritika sa rozšírila aj na vyjadrenia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej o vymieraní Európy a LGBTI komunite, ktoré podľa SPH naznačujú hlbší problém vo vedení ministerstva.

Podľa nich to, že ide o problém celého vedenia ministerstva kultúry, preukazuje vyjadrenie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej: „Európa vymiera. Nerodia sa nové deti, lebo je tu pretlak LGBTI. A zvláštne je, že pri bielej rase”.

Rovnako problematické vidia aj vystúpenia Oskara Rózsu. „Vyhlásenie, že hymna patrí len jednej skupine ľudí, kým druhá má zaliezť do dier, spojené s vyhrážkou, že jej čas sa kráti, považujeme za hrubý útok na hodnoty rovnosti a dôstojnosti,“ konštatujú.

Predstavitelia hnutia zdôrazňujú, že Daniel Bombic tento symbol používa vedome pri viacerých príležitostiach. SPH preto vyzýva vládu SR a koaličné strany Smer-SD a Hlas-SD k jasnému postoju voči prejavom extrémizmu.

Okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu z vedenia Ministerstva kultúry SR je za tejto situácie nevyhnutné. Ak tak vláda neurobí, je to jasný signál, že toleruje extrémizmus a podporuje jeho šírenie,“ uzavreli s očakávaním reakcie prokuratúry.

Machala reaguje

Machala na Telegrame tvrdí, že pojem neonacizmus nemá pevne stanovenú definíciu: „Zväčša sa charakterizuje ako rasistické, antisemitské, ultranacionalistické hnutie s prvkami xenofóbie a homofóbie. Podporuje autoritárstvo a je proti liberalizmu a komunizmu. Toľko veľmi nahrubo a nepresne je popísaná medzinárodne neustálená definícia neona*izmu. Na akúkoľvek spojitosť s pojmom ‚neona*izmus’ preto treba nahliadať vždy výsostne individuálne a v prísnom kontexte konkrétneho prípadu.“ 

Následne v príspevku píše, že znaky neona*izmu vykazovala napríklad vláda Igora Matoviča, Eduarda Hegera či Ľudovíta Ódora v rokoch 2020 – 2023 a ich spôsob vládnutia prirovnáva k apartheidu. 

„Keď členovia vlády nazývali svojich spoluobčanov ‚opice’ alebo ‚psy štekajúce za plotom’. Kde ste boli vtedy, vážení páni Weis, Zala a Mičev? Kde bolo v tých zásadných časoch vaše tzv. protifašistické hnutie? Či vtedy sa to nepatrilo, lebo boli vo vláde tie správne politicky korektné fugúrky? Z vašej strany je to pokrytectvo najvyššieho stupňa,“ píše Machala. 

Zdôraznil tiež princíp prezumpcie neviny, podľa ktorého je Bombic, napriek prebiehajúcemu trestnému konaniu, stále považovaný za nevinného.

Machala označil stretnutie za čisto súkromnú záležitosť, ktorá sa odohrala počas jeho voľného času. „Platný právny poriadok Slovenskej republiky umožňuje každému občanovi robiť vo svojom voľnom čase všetko, čo nie je Ústavou a zákonmi Slovenskej republiky zakázané,“ argumentoval.

Na záver požiadal kritikov o verejné ospravedlnenie za „ničím nepodložené obvinenia a verejné ohováranie“ voči jeho osobe, Bombicovi aj Rózsovi.

Zdroje: SITA, Telegram/Lukáš Machala, TS/SPH

Najnovšie videá

Trendové videá