Rózsa s Machalom navštívili Bombica: „Hymna nie je pre vás,“ odkázal skladateľ kritikom /SNKZ#194
Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 25. novembra, ti naši moderátori Diana a Albert prinášajú Správy, na ktorých záleží.
Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.
Správy, na ktorých záleží
Kontroverzné stretnutie v Londýne vyvoláva na Slovensku rozruch. Daniel Bombic, na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače, prijal návštevu hudobníka Oskara Rózsu a generálneho tajomníka ministerstva kultúry Lukáša Machalu.
Generálny tajomník Ministerstva kultúry Lukáš Machala sa dostal pod paľbu kritiky. Dôvodom je fotografia z Londýna, kde sa odfotil s hudobníkom Oskarom Rózsom a stíhaným extrémistom Danielom Bombicom. Na snímke Bombic použil gesto, ktoré Slovenské protifašistické hnutie označuje za neonacistický symbol.
V koalícii panuje v uplynulom období napätie. Traja poslanci – Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavol Ľupták – vystúpili z klubu SNS. Týmto krokom sa počet koaličných poslancov znížil na 76. Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak ostro kritizoval šéfa SNS Andreja Danka. Navrhol aj riešenie sporu.
Vláda predstavila nový program výstavby cenovo dostupných nájomných bytov. Premiér Robert Fico spolu s ministrom dopravy Jozefom Rážom oznámili, že štát plánuje v prvej fáze postaviť tisíc bytových jednotiek.
Pri projekte nájomných bytov sa však vyskytli viaceré problematické skutočnosti, na ktoré poukázala opozičná strana Progresívne Slovensko. Štátny fond rozvoja bývania totiž poskytol kontroverzný päťmiliónový úver firme Quaestor na nákup 44 nájomných bytov. Podmienky úveru vyvolávajú značné pochybnosti.
Slovenských zamestnancov čaká v oblasti benefitov sklamanie. Hoci až 98% pracovníkov túži po 13. plate a vianočných odmenách, len tretina firiem plánuje tento rok navýšiť zamestnanecké výhody. Väčšina spoločností ponechá benefity bez zmeny. Situácia je zaujímavá aj v oblasti platov.
Španielska vláda udelila rekordné pokuty piatim nízkonákladovým leteckým spoločnostiam. Celková suma sankcií dosiahla 179 miliónov eur. Najvyššiu pokutu dostala írska spoločnosť Ryanair – vyše 107 miliónov eur. Nasledujú Vueling s takmer 40 miliónmi a EasyJet s 29 miliónmi eur. Norwegian Air a Volotea dostali pokuty okolo 1,5 milióna eur.
Rusko predstavilo nový typ dronu s plameňometom. Má byť údajne určený na boj proti ukrajinským bezpilotným lietadlám. Video zverejnené na Telegrame zachytáva kvadrokoptéru vystreľujúcu horľavú zmes do okolia. Odborníci však spochybňujú účinnosť tohto zariadenia. Dron nesie len malú nádrž s horľavou látkou a má obmedzený dosah dva až tri metre.
Vladimir Putin vystúpil s televíznym prejavom, v ktorom oznámil prvé bojové použitie experimentálnej rakety Oriešnik na Ukrajine. Mesto Dnipro sa stalo terčom útoku touto strelou, ktorá údajne niesla viacero bojových hlavíc. Pozornosť však upútala aj nezvyčajná strnulosť Putinových rúk počas celého 20-minútového vystúpenia.
Na Dunaji v Bratislave sa v sobotu odohrala napätá záchranná akcia. Zakotvená loď sa začala potápať, čo si vyžiadalo rýchly zásah hasičov a policajtov. Našťastie sa v čase nehody na palube nikto nenachádzal.
Káva, jeden z najobľúbenejších nápojov na svete, sa denne vypije v objeme takmer dvoch miliárd šálok. Nové výskumy potvrdzujú jej rôzne zdravotné benefity podľa spôsobu prípravy. Nepríjemnou správou je očakávané zdražovanie kávy.
Slovenská dvojstovka sa predala v aukcii za neuveriteľných 9 500 eur. Nešlo však o bežnú bankovku.
Šokujúca informácia o dvesto slovenských korunách
Obyčajná slovenská dvojstovka sa predala za neuveriteľných 9 500 eur. Nebola to však hocijaká bankovka – išlo o špeciálny kúsok z takzvanej náhradnej série A z roku 2006, ktorá je medzi zberateľmi považovaná za skutočný poklad.
Pri tlači bankoviek sa vždy vytvorilo aj pár náhradných pre prípad, že by sa niektoré z tých bežných poškodili alebo stratili. Tieto náhradné série mali špeciálne označenie a tlačili sa v oveľa menšom množstve, čo z nich robí skutočné zberateľské unikáty.
Celý príbeh sa odohral na českom aukčnom portáli Livebid.cz. Bankovka začínala na „skromných“ 790 eurách, ale zberatelia sa do nej celkom zamilovali. Prvá ponuka začala na 4 350 eurách, čo je už samo osebe vysoká suma.
Nebolo to všetko. Finálna suma vyrazila dych všetkým prítomným. Niekto za túto vzácnu dvojstovku ponúkol takmer 9 500 eur.
A ak si myslíš, že to je veľa, počkaj, čo sa stalo v Prahe. Tam sa do aukcie dostala ešte vzácnejšia bankovka – československá päťtisícovka z roku 1919.
Táto historická pamiatka mala jednu špecialitu – nebola perforovaná (nemala drobné výstupky či dierky, ktoré sa zvyčajne na bankovkách nachádzali). Nakoniec sa predala za viac ako milión eur, čím sa stala najdrahším českým papierovým platidlom v histórii tamojších aukcií.