Slovenka vložila do banky 100-tisíc, po 25 rokoch nemá nič

  • Stotisíc korún sa za štvrťstoročie premenilo na dlh
  • Ako je možné, že banky nechajú zmiznúť všetky úspory len kvôli poplatkom?
  • Príbeh Slovenky varuje
žena a peniaze na stole
Ilustračné foto pexels.com/karolina-grabowska
  • Stotisíc korún sa za štvrťstoročie premenilo na dlh
  • Ako je možné, že banky nechajú zmiznúť všetky úspory len kvôli poplatkom?
  • Príbeh Slovenky varuje

Predstav si, že si pred štvrťstoročím vložil do banky slušnú sumu peňazí.

Veríš, že sú v bezpečí, možno dokonca očakávaš, že sa ti časom vďaka úrokom zhodnotia. Namiesto rastu tvoje peniaze pomaly miznú, cent po cente, mesiac po mesiaci. Až kým jedného dňa nezistíš, že si nielen prišiel o všetky úspory, ale ešte ti narástol dlh.

Neuveriteľné? Práve takýto príbeh sa stal Alžbete Melicharovej – informujú tvnoviny.sk. Jej skúsenosť odhaľuje temnú stránku bankových poplatkov a ukazuje, prečo by si mal svojim peniazom venovať väčšiu pozornosť.

Príbeh začal stotisícovým vkladom, skončil v mínuse

Všetko sa začalo v roku 1999, keď Alžbeta vložila svoje úspory do vtedajšej Ľudovej banky. Stotisíc korún nebolo málo peňazí a určite nečakala, že o ne príde takýmto spôsobom. Osudnou chybou sa ukázalo to, že svoj účet ďalej nedokrmovala novými vkladmi a ani nekontrolovala, čo sa s jej peniazmi deje.

Z banky do banky: Ako sa strácali peniaze

Medzitým sa s jej účtom dialo niečo ako finančná verzia hry „stolička“. Najprv ho mala v Ľudovej banke, potom prešiel pod Sberbank a nakoniec skončil v Prima banke. S každou zmenou sa situácia len zhoršovala. Zatiaľ čo úroky na účte postupne klesali takmer na nulu, poplatky sa šplhali strmhlav nahor. V poslednom období si banka mesačne brala už neuveriteľných 14 eur, 90 centov.

Keď sa novinári začali o prípad zaujímať a pýtali sa Prima banky, prečo svojej klientke neoznámila, že jej účet sa nebezpečne tenší, odpoveď bola viac než rozpačitá – odpovede sú v statuse bankového tajomstva. Zaujímavé je najmä to, že banka mlčí aj o tom, či podobné „spiace účty“ má aj niekto ďalší.

Chlieb a láska sa zaradil medzi slovenské „love brandy“

Ako sa vyhnúť rovnakému scenáru

Do prípadu sa zapojil aj Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie. Jeho hovorkyňa Sylvia Ďatelinková má pre všetkých jasný odkaz: „Apelujeme na klientov bánk, aby nerezignovali na svoje finančné záležitosti a pravidelne si kontrolovali pohyby na účte. V prípade, že účet už neplánujete využívať, pristúpte k jeho zrušeniu v zmysle dohodnutých zmluvných podmienok.“ 

Expert radí: Takto si ochránite úspory pred bankovými poplatkami

Tento prípad odhaľuje temnú stránku bankových poplatkov, ktoré dokážu postupne zlikvidovať aj väčšiu sumu peňazí.

Odborník Tomáš Velecký sa venoval aj tomu, ako na poplatkoch ušetriť a ako najlepšie naložiť s úsporami. Jeho rady, ktoré spomína vo videu, ti môžu pomôcť vyhnúť sa podobnému scenáru.

Zdroje: tvnoviny.sk, sbaonline.sk

Najnovšie videá

Trendové videá