Elon Musk ostro kritizuje americkú letku. Inžinierom a posádke stíhačiek verejne vynadal

  • Nová pravá ruka Donalda Trumpa sa obúva do stíhačiek F-35
  • Zhotovovateľov označil za „idiotov“
  • Od odborníkov si vyslúžil vlnu kritiky
Na snímke Elon Musk a F-35.
Elon Musk sa obul do Pentagonu. (ilustračné foto) TASR/AP Photo/Evan Vucci, Canva
  • Nová pravá ruka Donalda Trumpa sa obúva do stíhačiek F-35
  • Zhotovovateľov označil za „idiotov“
  • Od odborníkov si vyslúžil vlnu kritiky

Musk okolo seba zase robí rušno. Len nedávno sme ťa informovali o tom, že šéf Tesly Elon Musk a bývalý prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy budú spoločne viesť nové oddelenie zamerané na vládnu efektivitu. Kontroverzný podnikateľ však teraz rozvíril vody svojou kritikou stíhačiek F-35, ktorú zverejnil na sociálnej sieti.

Podporovateľ Donalda Trumpa, vystupňoval svoju kritiku voči programu stíhačiek F-35 na vyšší level. Jeho vyjadrenia prichádzajú v čase, keď sa pripravuje na vedenie novovytvoreného ministerstva pre efektívnosť vlády, kde má radiť Bielemu domu v otázkach znižovania federálnych výdavkov, dodáva New York Post.

Nadávky aj kritika

Miliardársky podnikateľ, ktorý stojí na čele spoločností Tesla a SpaceX, sa na sociálnej sieti X ostro vyjadril veľmi ostro. Inžinierov pokračujúcim v konštrukcii stíhacích lietadiel s posádkou označil za „idiotov“. Svoju kritiku následne rozšíril v ďalších príspevkoch, kde podrobne vysvetlil svoje výhrady.

Podľa Muska je základný problém F-35 v jeho dizajne. „Projekt zlyhal už na úrovni požiadaviek, pretože sa snažil zahrnúť príliš veľa funkcií pre príliš veľa rôznych účelov,“ vysvetlil. Výsledkom je podľa neho drahý a komplexný stroj, ktorý sa snaží byť expertom vo všetkom, ale nie je majstrom v ničom. Musk dlhodobo zastáva názor, že budúcnosť vzdušného boja patrí dronom, nie lietadlám s ľudskou posádkou.

Argumentuje potrebou diaľkovo ovládaných bojových lietadiel s možnosťou autonómnych manévrov. „Stíhačky s ľudskou posádkou sú v ére dronov zastarané a len zbytočne ohrozujú životy pilotov,“ dodal. Pentagón reagoval na Muskovu kritiku vyhlásením, že súčasné lietadlá „fungujú mimoriadne dobre proti hrozbám, pre ktoré boli navrhnuté“.

Pentagón sa bráni

Hovorca Lockheed Martin zdôraznil, že ich F-35 zostávajú „najpokročilejšími, najodolnejšími a najprepojenejšími stíhacími lietadlami na svete“. Muskova kritika nemohla prísť v horšom čase. Pentagón totiž čelí problémom s transparentnosťou – nedávno zlyhal pri siedmom audite v rade, čo vyvoláva otázky o efektívnom využívaní jeho 800-miliardového ročného rozpočtu, píše New York Post.

V technologickom sektore sa objavuje nová generácia dodávateľov pre Pentagón. Príkladom je 32-ročný Palmer Luckey a jeho spoločnosť Anduril Industries, ktorá sa zameriava na výrobu dronov a ponoriek s umelou inteligenciou. Ich cieľom je znížiť riziko pre vojakov v bojových situáciách. Anduril už dodáva svoje autonómne zbrane Pentagónu, ktorý ich využíva pre vlastné potreby aj na podporu Ukrajiny.

Spoločnosť v súčasnosti exportuje svoje technológie do približne desiatich krajín po celom svete. Táto situácia ilustruje prebiehajúcu transformáciu v oblasti vojenských technológií. Tradičných dodávateľov ako Lockheed Martin a General Dynamics začínajú dopĺňať inovatívne technologické startupy s novými prístupmi k vojnovým stratégiám.

Je Musk mimo misu?

Portál Forbes upozorňuje, že po Muskovej kritike sa ozvali viacerí odborníci, ktorí tvrdia, že Musk nevie, o čom hovorí. Odborníci upozorňujú na rastúci vplyv Elona Muska v súvislosti s jeho blízkymi vzťahmi s nastupujúcim prezidentom Trumpom. Susan Schreiner z C4 Trends, expertka na sociálne médiá, poukazuje na to, že Muskov hlas naberá na sile práve v období Trumpovho návratu do Bieleho domu.

Schreiner pripomína nedávne vyjadrenia Sama Harrisa, Muskovho bývalého obchodného partnera, ktorý naznačil Muskovu závislosť na sociálnej sieti X. „Jeho neustále vyčíňanie má za cieľ narušiť existujúce systémy a udržať sa v centre pozornosti médií,“ vysvetľuje Schreiner.

Muskova kritika namierená proti „idiotom“ vyrábajúcim pilotované stíhačky sa javí ako cielený útok na Lockheed Martin, najväčšieho leteckého a obranného dodávateľa v USA. Schreiner varuje, že Musk „trolluje vojenský establishment“ selektívnym výberom informácií a ich prekrúcaním na dezinformácie.

O budúcnosti ešte nerozhodli

Odborná komunita spochybňuje Muskove tvrdenia o okamžitom nahradení pilotovaných lietadiel dronmi. „V súčasnosti nemáme technológiu pre pokročilú vojnu založenú výlučne na dronoch,“ vysvetľuje Schreiner pre Forbes.

„Nové technológie vyžadujú dôkladné testovanie. Medzitým potrebujeme spôsob, ako brániť našu krajinu pred potenciálnymi hrozbami,“ dodáva. F-35 Joint Strike Fighter, vyrábaný v troch variantoch, v súčasnosti slúži v amerických ozbrojených silách aj u spojencov USA. Harry Kazianis, riaditeľ Centra národného záujmu, zdôrazňuje, že „F-35 je momentálne najlepším bojovým lietadlom na svete“.

„Aj keď drony zatiaľ nemôžu nahradiť jeho jedinečné schopnosti, letectvo musí premýšľať o ich úlohe v budúcich konfliktoch,“ uznal. Americké ozbrojené sily už pracujú na programe Collaborative Combat Aircraft, ktorý vyvíja bezpilotné bojové lietadlá ako podporu pre pilotované stíhačky. Entner poznamenáva, že F-35 funguje ako lietajúci server a dokáže bez problémov ovládať viacero dronov.

Kazianis predpovedá evolúciu úlohy stíhačiek, ktoré Musk kritizuje: „Lightning II sa pravdepodobne vyvinie z čistej stíhačky na ,generála vzdušného priestoru‘. Kombinácia schopností F-35 spracovávať dáta s koordináciou pokročilých dronov v nasledujúcom desaťročí by mohla predstavovať významnú bojovú silu.“

Diskusia o budúcnosti vzdušného boja tak zostáva otvorená, pričom experti zdôrazňujú potrebu vyváženého prístupu medzi tradičnými pilotovanými lietadlami a novými bezpilotnými technológiami.

Zdroje: X/Marc Andreessen, X/Elon Musk, X/Elon Musk, Forbes, New York Post

Najnovšie videá

Trendové videá