Orechy sú plné benefitov, ale správny výber je kľúčový. Odborníčka radí, ktorým sa musíš vyhnúť

  • Orechy sú plné prospešných látok, kľúčový je však správny výber
  • Dietologička prezrádza, na čo si dávať pozor pri nákupe orechov
Orechy
Ilustračné foto Freepik/8photo
  • Orechy sú plné prospešných látok, kľúčový je však správny výber
  • Dietologička prezrádza, na čo si dávať pozor pri nákupe orechov

Orechy predstavujú mimoriadne hodnotnú súčasť vyváženej stravy. Obsahujú vysoký podiel zdravých tukov, najmä mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, ktoré podporujú zdravie srdca a reguláciu cholesterolu.

Okrem toho majú vysoký obsah minerálov, vitamínov, bielkovín a vlákniny. Avšak nie všetky formy orechov poskytujú rovnaké výhody.

Riziká spojené s nesprávnym výberom a skladovaním

Dietologička Anna Jedrejová zdôrazňuje dôležitosť opatrného výberu. Varuje pred nákupom na váhu, najmä na trhoviskách. Orechy z takýchto zdrojov nemajú jasne definovaný pôvod. Navyše sú vystavené negatívnym vplyvom prostredia, čo zvyšuje pravdepodobnosť skazenia a vzniku plesní.

Hoci plesne často prezrádzajú škvrny alebo zápach, môžu byť prítomné aj bez viditeľných znakov. Plesne produkujú takzvané mykotoxíny, látky spôsobujúce poškodenie pečene či oslabenie imunity. Ak vznikne podozrenie na kontamináciu, orechy okamžite zlikviduj, pretože hrozí riziko otravy alebo iných zdravotných problémov.

Ochutené orechy, obľúbené pre svoju výraznú chuť, môžu obsahovať alarmujúce množstvá soli. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča limitovať denný príjem soli na maximálne 5 gramov, no mnohí ľudia túto hranicu výrazne prekračujú.

Príliš veľa soli v strave prispieva k vysokému krvnému tlaku, zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a môže narušiť rovnováhu elektrolytov v tele. Preto je vhodnejšie voliť nesolené varianty, ktoré si zachovávajú svoju prirodzenú výživovú hodnotu.

Tepelná úprava, najmä praženie a smaženie, má negatívny vplyv na nutričný obsah orechov. Vysoké teploty spôsobujú degradáciu nenasýtených mastných kyselín a antioxidantov. Navyše, smažené orechy často obsahujú pridané tuky nízkej kvality, ktoré môžu mať škodlivý vplyv na celkové zdravie. Uprednostňuj radšej surové alebo jemne sušené orechy, ktoré si zachovávajú svoje nutričné zloženie.

Zdravotné benefity rôznych druhov orechov

Pri výbere orechov preferuj produkty od overených výrobcov, ktorí zabezpečujú vysoký štandard kvality a dodržiavajú správne postupy skladovania. Vzduchotesné obaly poskytujú vyššiu ochranu pred vonkajšími faktormi a znižujú riziko kontaminácie či degradácie výživových vlastností.

Orechy majú pre telo mimoriadny prínos. Vlašské orechy predstavujú jedinečný zdroj omega-3 mastných kyselín, konkrétne kyseliny alfa-linolénovej (ALA), ktorá hrá kľúčovú úlohu v ochrane srdcovo-cievneho systému. Ich pravidelná konzumácia pomáha znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a podporuje zdravie tepien.

Mandle majú vysoký obsah vitamínu E, silného antioxidantu, ktorý pomáha chrániť kožu, podporuje zdravie očí a znižuje riziko oxidačného poškodenia buniek. Okrem toho vynikajú obsahom vápnika, ktorý podporuje zdravé kosti a zuby, ale aj vlákniny, ktorá prispieva k lepšiemu tráveniu a znižuje riziko zápchy.

Para orechy obsahujú vysoké množstvo selénu, esenciálneho minerálu, ktorý zohráva zásadnú úlohu v podpore imunitného systému a ochrane buniek pred oxidačným stresom. Už jeden až dva para orechy denne pokryjú dennú odporúčanú dávku selénu.

Kešu orechy vynikajú vysokým obsahom esenciálnych minerálov, ako sú meď, zinok, železo a magnézium, ktoré podporujú imunitu, tvorbu červených krviniek a zdravie kostí. Obsahujú aj vitamíny skupiny B, najmä B6, ktoré zlepšujú metabolizmus a prispievajú k vyššej energii. Mononenasýtené tuky podporujú zdravé srdce a znižujú riziko zápalov.

Zdroje: Aktuality, Healthline

Najnovšie videá

Trendové videá