Vesmírny rekord: Vedci zachytili najsilnejšie kozmické žiarenie v histórii

  • Vedci zachytili najsilnejšie kozmické častice v histórii
  • Objavili ich len pár stoviek svetelných rokov od Zeme
  • Ich energia láme všetky rekordy
vaynakh
ilustračná foto Freepik/Vaynakh
  • Vedci zachytili najsilnejšie kozmické častice v histórii
  • Objavili ich len pár stoviek svetelných rokov od Zeme
  • Ich energia láme všetky rekordy

Predstav si, že niekto vystrelí energetický výboj taký silný, že preletí celým vesmírom. Presne také niečo teraz zachytili vedci v africkom observatóriu a tvrdia, že ide o najsilnejšie kozmické častice, aké kedy zaznamenali. Zrejme pochádzajú z nášho kozmického susedstva, informuje space.com.

Desať rokov pozorovania prinieslo prevratný objav

Po dekáde precízneho zbierania dát sa vedcom z observatória H.E.S.S. v Namíbii podarilo niečo výnimočné. Zachytili najenergetickejšie kozmické elektróny v histórii meraní.

Pochopenie týchto kozmických lúčov nám umožňuje odhaliť obrovské častice urýchľovačov vo vesmíre, ktoré sú často spojené s najnásilnejšími vesmírnymi javmi,“ vysvetľuje Mathieu de Naurois, zástupca riaditeľa projektu H.E.S.S.

Collaboration MPIKH.E.S.S
zdroj: space.com Vizualizácia sústavy teleskopov H.E.S.S. zachytávajúca spŕšky častíc vytvorené vysokoenergetickými kozmickými elektrónmi a pozitrónmi, ako aj žiarením gama.

Storočná záhada začala v balóne

Celý príbeh sa začal písať už v roku 1912. Vtedy rakúsky fyzik Victor Hess podnikol odvážnu výpravu balónom do výšky 5,3 kilometra.

Počul si už o ére prvých vzduchoplavcov? Bol rok 1912, nebo patrilo prvým lietadlám a vzducholodiam. Práve vtedy sa rakúsky fyzik Victor Hess rozhodol pre niečo, čo by si možno nazval čistým bláznovstvom. Nasadol do prúteného koša s balónom a na vystúpil do výšky 5,3 kilometra, kde aj tí najodvážnejší piloti lapali po dychu.

Vedci vtedy riešili poriadnu záhadu – ich prístroje na meranie žiarenia ukazovali čísla, ktoré nedávali zmysel. Možno si pamätáš z hodín fyziky, že žiarenie malo prichádzať zo Zeme. Lenže čím vyššie prístroje vyniesli, tým viac žiarenia namerali. Tento jav sa poriadne prel s logikou. 

Hess sa v prútenom koši, hojdajúcom sa vysoko nad tvojou hlavou, pokúšal odčítať hodnoty z citlivých prístrojov. V mraze, riedkom vzduchu a bez všetkých dnešných „istôt“ – akými pre teba dnes sú predpovede počasia či záchranné systémy.

To, čo objavil, ti možno práve teraz prechádza telom – neviditeľná spŕška energetických častíc z vesmíru. Za kozmické žiarenie, ako ho nazval, dostal Nobelovu cenu a otvoril úplne nový smer vo fyzike. Jeho cieľom bolo preskúmať záhadné ionizujúce žiarenie. Netušil, že práve objaví prirodzený zdroj vysokoenergetických častíc z vesmíru – kozmické žiarenie.

Vesmírne urýchľovače za rohom

Najzaujímavejšie na celom objave je, že tieto supervýkonné častice k nám pravdepodobne prilietajú z relatívne blízkeho okolia.

V blízkosti našej slnečnej sústavy existujú veľmi účinné kozmické urýchľovače elektrónov,“ potvrdzuje de Naurois. „V okruhu niekoľkých stoviek svetelných rokov je mnoho hviezd, pričom tie najbližšie sú typicky vzdialené dva svetelné roky od Zeme.“

Kde sa rodia superčastice?

Zdrojom týchto energetických častíc sú tie najdivokejšie javy vo vesmíre. 

Práve na týchto miestach sa rodia naše superčastice. Je to ako keby si mal vesmírnu továreň na energetické nápoje, akurát že namiesto kofeínu produkuje častice s energiou, ktorá prekonáva všetko, čo sme doteraz poznali.

Predstav si tie najdivokejšie predstavenia, aké ti vesmír môže ponúknuť. Práve z takých miest k nám tieto častice prilietajú, vysvetľuje vedec Mathieu de Naurois. Keď vo vesmíre exploduje hviezda, je to ako keby vybuchlo milión vodíkových bômb naraz.

Alebo si vezmi neutrónové hviezdy a pulzary – sú tak husté, že by sa ti kávová lyžička ich hmoty na Zemi prepadla až do jadra planéty. No a potom sú tu čierne diery, tí najväčší žrúti vesmíru. Všetky tieto kozmické monštrá dokážu vystreľovať častice s energiou, akú si ani nevieš predstaviť. A práve také teraz vedci zachytili.

Poslíčkovia z vesmírnych laboratórií

Objav týchto superenergetických častíc nie je len ďalším riadkom v učebniciach fyziky. Otvára nám nové okno do pochopenia najextrémnejších procesov vo vesmíre.

Ukazuje, že aj v našom relatívne blízkom vesmírnom okolí sa dejú fascinujúce veci. A áno, práve teraz, keď čítaš tento článok, možno okolo teba prelietavajú títo energetickí poslíčkovia z najdivokejších kútov kozmu.

Tieto častice sú ako podpisy najnásilnejších procesov vo vesmíre. Každá z nich nesie informáciu o svojom dramatickom pôvode a my sa len učíme čítať ich príbehy,“ uzatvára tému de Naurois. 

Zdroj: space.com

Najnovšie videá

Trendové videá