Prezident nesúhlasí s vládou: Vetuje kontroverzný návrh SNS o prístupe k informáciám

  • Prezident vetoval ďalší zákon
  • Nesúhlasí s poplatkami za informácie
Andrej Danko, Peter Pellegrini
Ilustračná fotografia TASR/Martin Baumann, TASR/Dano Veselský
  • Prezident vetoval ďalší zákon
  • Nesúhlasí s poplatkami za informácie

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám, ktorý je základným pilierom transparentnosti verejnej správy na Slovensku, čelí významným zmenám. Prezident Peter Pellegrini sa však rozhodol vrátiť novelu predloženú SNS späť do parlamentu, informuje Denník N.

Dôvodom jeho nesúhlasu je najmä zavedenie nového, kontroverzného inštitútu „mimoriadne rozsiahleho vyhľadávania informácií“, za ktorý by mali občania platiť osobitný poplatok.

Závažné nedostatky v novele

Poslanci SNS, ktorí stoja za predloženou novelou, sa snažili reagovať na údajný problém zahlcovania úradov častými alebo nadmernými požiadavkami na informácie. Ich cieľom bolo údajne zefektívniť proces poskytovania informácií a ochrániť štátne inštitúcie pred neprimeranou administratívnou záťažou. Legislatívna zmena mala začať platiť od 1. marca budúceho roka.

Kancelária prezidenta však vo svojom stanovisku zdôraznila závažné nedostatky navrhovanej novely. Podľa analýzy by nejasne definovaný mechanizmus mohol v praxi spôsobiť významné komplikácie. Vznikol by priestor pre svojvoľné posudzovanie žiadostí a možné uplatňovanie rozdielnych kritérií pri vybavovaní informačných požiadaviek občanov.

„Prijatou novelou sa zavádza právna neistota medzi orgánmi verejnej moci pri výkone im priznanej právomoci – bez potrebných mantinelov, kedy a ako spomínaný inštitút používať. To by mohlo vyvolať množstvo nových súdnych sporov,“ vysvetlil svoje rozhodnutie prezident Pellegrini.

Ohrozenie práva na prístup k informáciám

Hlava štátu zároveň upozornila na každodenný význam infozákona pre občanov. Pellegrini zdôraznil, že tento právny nástroj musí zostať efektívny a predovšetkým zrozumiteľný pre všetkých používateľov. Paradoxne by však novela priniesla ešte väčšiu administratívnu záťaž. Úrady by totiž museli venovať čas a energiu vyčísľovaniu poplatkov za vyhľadávanie informácií a následne sa zaoberať možnými námietkami občanov voči stanoveným sumám.

Prezident tiež poukázal na možné ohrozenie ústavou garantovaného práva občanov na prístup k informáciám. Zavedenie nových poplatkov by mohlo odradiť značnú časť verejnosti od podávania žiadostí o informácie, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k zníženiu transparentnosti verejnej správy.

Nejednotná aplikácia zákona

Prezident zároveň varuje pred nejednotnou aplikáciou zákona. Vzhľadom na nejasné definície v novele by mohli rôzne úrady interpretovať a uplatňovať zákon rozdielne. Tento stav by pravdepodobne viedol k nárastu právnej neistoty a potenciálne by zvýšil počet súdnych sporov medzi občanmi a štátnymi orgánmi.

Veto prezidenta znamená, že poslanci budú musieť o novele infozákona opätovne rokovať. Na prelomenie prezidentského veta je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov parlamentu. Ak sa im to nepodarí, novela v súčasnej podobe nebude prijatá.

Ako sa má zmeniť zákon

Poslanci NR SR schválili 7. novembra novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa nej by mali inštitúcie po novom účtovať poplatky za rozsiahle vyhľadávanie informácií. Za zmenou stoja predstavitelia SNS, ktorí argumentujú nadmerným zaťažením štátnych inštitúcií.

Poslanci tvrdia, že sa inšpirovali zákonmi z Českej republiky. Okrem spoplatnenia sa má predĺžiť aj lehota na vybavenie žiadostí z 8 na 12 pracovných dní, čo má prispieť ku kvalitnejšiemu spracovaniu požiadaviek a zníženiu administratívnej záťaže.

Keby zákon prešiel, inštitúcie by museli do piatich pracovných dní oznámiť žiadateľovi výšku poplatku, pričom „z oznámenia musí byť zrejmé, na základe akých skutočností a akým spôsobom bola výška úhrady povinnou osobou vyčíslená“.

Zdroje: TASR, SITA, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá