Umelá inteligencia na Slovensku: Odhaľuje rakovinu, zachraňuje životy, no nahradí lekárov? „Je možné, že sa tak raz stane“ (ODBORNÍČKA)
- Umelá inteligencia minimalizuje falošne negatívne výsledky
- Pri genetickej analýze AI skracuje čas
- V diagnostike dokáže zachrániť viac ľudských životov
- Umelá inteligencia minimalizuje falošne negatívne výsledky
- Pri genetickej analýze AI skracuje čas
- V diagnostike dokáže zachrániť viac ľudských životov
Umelá inteligencia dnes pomáha odhaľovať rakovinu. A nielen to. Niekedy je dokonca presnejšia ako ľudské oko. Docentka Henrieta Šidlová nám v rozhovore prezradila, ako tieto technológie fungujú v praxi. AI dokáže analyzovať mikroskopické obrazy, hľadať podozrivé zmeny v tkanivách a pomáhať diagnostikovať rakovinu prsníka, prostaty či pľúc. Dokonca vie odhaliť metastázy a pomáha aj pri rakovine krčka maternice.
Aj na Slovensku už umelá inteligencia pomáha odhaliť rakovinu
Svoje uplatnenie v diagnostike pri odhaľovaní rakoviny si umelá inteligencia našla aj u nás. Slovensko v tejto oblasti nijako nezaostáva za vyspelými európskymi krajinami. Vybrané laboratóriá a diagnostické pracoviská sú vybavené modernými technológiami, ktoré uľahčujú odhaľovanie nádorových buniek a nádorov samotných. V oblasti cytológie, genetiky a kolonoskopie je tento pokrok najviditeľnejší.
Rakovine krčka maternice podľahne na Slovensku ročne viac ako 230 žien. Cytológia dokáže zachytiť predrakovinové zmeny u inak bezpríznakových žien, avšak aj táto metóda má svoje limity. Predovšetkým falošne negatívne výsledky približne v 15 % – 20 % prípadov. Moderné metódy, vrátane aplikácie umelej inteligencie, dokážu túto falošnú negatívnosť minimalizovať. AI upozorní diagnostika na abnormálne bunky v súbore veľkého množstva zdravých buniek a tým významne skvalitňuje diagnostiku. Nezriedka tak práve umelá inteligencia zachráni život pacientke včasným odhalením ešte liečiteľného štádia ochorenia.
Umelá inteligencia však nenahrádza lekárov, zatiaľ. Má svoje limity, najmä pri vzácnych a zložitých diagnózach, ktoré stále vyžadujú odborný pohľad. Zároveň ide o drahú záležitosť, takže nie je dostupná všade. Napriek tomu sú výsledky sľubné. Umelá inteligencia eliminuje chyby spôsobené únavou či nepozornosťou a prináša vyššiu presnosť pri kvantifikácii markerov. V rozhovore sa dozvieš, kam smeruje vývoj, aké sú riziká a či sa jedného dňa môžeme pripraviť na zdravotnú starostlivosť bez lekárov.
- Ako funguje umelá inteligencia pri odhaľovaní rakoviny?
- Ktoré typy rakoviny dokáže umelá inteligencia momentálne diagnostikovať najpresnejšie?
- Ako presná je umelá inteligencia v porovnaní s tradičnými metódami diagnostiky?
- Môže v budúcnosti prekonať skúseného lekára?
Ako funguje umelá inteligencia pri odhaľovaní rakoviny? Aké algoritmy alebo metódy sa najčastejšie využívajú?
V oblasti patológie umelá inteligencia funguje na princípe morfologickej analýzy oskenovaného mikroskopického obrazu vo vysokom rozlíšení a následnom analyzovaní podľa jednotlivých morfologických znakov. A to ako v oblasti cytologickej diagnostike z buniek, tak aj v oblasti bioptickej, v ktorej je to na báze histologických obrazov. Umelá inteligencia má určite široké využitie.
Vo svete existuje množstvo etablovaných systémov na diagnostiku rakoviny prostaty, prsníka či pľúc. Takisto sa využíva na identifikáciu metastáz v lymfatických uzlinách, nádorových zmien v hrubom čreve a v gastrointestinálnej patológii, atď. V rámci cytológie je to v prvom rade cervikálna cytológia, teda vyhľadávanie buniek rakoviny krčka maternice. Aktuálne je v príprave už aj umelý systém na identifikáciu onkobuniek v močovej cytológii.
Sú niektoré formy rakoviny stále mimo jej možností?
Áno, momentálne si umelá inteligencia dokáže poradiť s bežnými a triviálnymi typmi nádorových ochorení. Ten vývoj sa, samozrejme, bude zameriavať aj z komerčného hľadiska skôr na najčastejšie typy a taktiež na oblasti, kde dokáže relevantne uľahčiť a zefektívniť prácu patológa.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké výhody prináša využitie AI v diagnostike onkologických ochorení pre pacienta?
- Ako sa umelá inteligencia učí identifikovať rakovinu?
- Akú úlohu bude mať umelá inteligencia v budúcnosti onkologickej diagnostiky?
- Aké sú aktuálne trendy a pokroky v oblasti využívania AI pri diagnostike onkologických ochorení?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity