Ukrajinskí civilisti mali byť zničení. Ruský dezertér opísal tvrdý režim na jadrovej základni
- Režim na základniach je mimoriadne tvrdý
- Išiel do dôchodku, pretože nechcel byť súčasťou ruskej propagandy
- Režim na základniach je mimoriadne tvrdý
- Išiel do dôchodku, pretože nechcel byť súčasťou ruskej propagandy
Pred dvoma rokmi, presnejšie tri dni po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 27. februára 2022, ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské jadrové sily boli uvedené do zvláštneho módu bojovej pohotovosti.
„Vyšší predstavitelia popredných krajín NATO dovoľujú aj agresívne vyjadrenia voči našej krajine, preto nariaďujem ministrovi obrany a náčelníkovi generálneho štábu našich ozbrojených síl previesť odstrašujúce sily ruskej armády do špeciálneho režimu bojovej pohotovosti,“ vyhlásil vtedy. Informoval o tom britský The Guardian.
V týchto dňoch však ruský dezertér, ktorý sa bál o vlastnú identitu, a preto vystupuje pod menom Anton, pre ďalšie renomované britské médium BBC povedal, že to tak bolo už oveľa skôr.
„Predtým sme mali len cvičenia. Ale v deň začiatku vojny boli všetky zbrane na svojom mieste. Boli sme pripravení vypustiť sily do mora a do vzduchu a teoreticky aj podniknúť jadrový útok,“ popisuje situáciu. Pri otázke britského novinára, kde sa daná základňa nachádzala, to bývalý ruský vojak radšej bližšie nešpecifikoval.
Prísny výberový proces
„Všetko, čo sme mali, bola ruská štátna televízia. V skutočnosti som nevedel, čo to všetko znamená. Automaticky som si plnil svoje povinnosti. Nebojovali sme vo vojne, len sme strážili jadrové zbrane,“ objasnil Anton, ktorý sa s BBC dohodol, že okrem pravej identity zostane zahalená rúškom tajomstva aj jeho tvár.
Podľa jeho slov bol stav pohotovosti zrušený po dvoch až troch týždňoch. Antonovo svedectvo ponúka pohľad na prísne tajné vnútorné fungovanie jadrových síl v Rusku. Je pritom nutné podotknúť, že je mimoriadne zriedkavé, aby sa člen vojenskej služby, obzvlášť tej ruskej, rozprával s novinármi.
„Je tam veľmi prísny výberový proces. Každý je profesionálny vojak, žiadni branci. Pre každého existujú neustále kontroly a testy na detektore lži. Plat je podstatne vyšší a vojaci nie sú posielaní do vojny. Sú tam na to, aby buď odrazili, alebo vykonali jadrový útok,“ dodal nebojácny Anton.
Všetko je kontrolované
Portál Ndtv píše, že Anton uviedol, že život na jadrovej základni bol prísne kontrolovaný, bez povolených osobných telefónov a návštevníci si vyžadovali súhlas Federálnej štátnej bezpečnosti (FSB) mesiace vopred. Anton pracoval v bezpečnostnej jednotke, ktorá je súčasťou jednotiek rýchlej reakcie s dvojminútovým reakčným časom.
V jeho prípade veci rýchlo eskalovali, keď dostal rozkaz, ktorý nedokázal splniť. Bolo mu povedané, aby naučil svojich vojakov, že s ukrajinskými civilistami by sa malo zaobchádzať ako s bojovníkmi a mali by byť zničení. Anton odmietol a nazval to vojnovým zločinom.
Je ruský jadrový arzenál funkčný?
Rusko má podľa Federácie amerických vedcov približne 4 380 operačných jadrových hlavíc, ale iba 1 700 je „rozmiestnených“ alebo pripravených na použitie. Všetky členské štáty NATO spolu majú podobný počet.
Existujú tiež obavy, či by sa Putin mohol rozhodnúť nasadiť „nestrategické“, často nazývané taktické jadrové zbrane. Ide o menšie rakety, ktoré vo všeobecnosti nespôsobujú rozsiahly rádioaktívny spad. Ich použitie by však viedlo k nebezpečnej eskalácii vojny. Kremeľ robil všetko, čo mohol, aby otestoval nervy Západu.
Len minulý týždeň Putin ratifikoval zmeny jadrovej doktríny, teda oficiálnych pravidiel diktujúcich, ako a kedy môže Rusko spustiť jadrové zbrane. Doktrína teraz znie, že Rusko môže odpáliť, ak sa dostane pod „masívny útok“ konvenčných rakiet zo strany nejadrového štátu, ale „za účasti alebo podpory jadrového štátu“. Ruskí predstavitelia tvrdia, že aktualizovaná doktrína „účinne eliminuje“ možnosť porážky na bojisku.
Otázkou však je, či ruský jadrový arzenál je plne funkčný. Niektorí západní experti naznačili, že zbrane najrozsiahlejšej krajiny sveta väčšinou pochádzajú zo sovietskej éry a možno ani nebudú fungovať. Avšak tento bývalý dôstojník jadrových síl odmietol toto stanovisko so slovami „veľmi zjednodušený pohľad od takzvaných odborníkov“.
„V niektorých oblastiach môžu byť nejaké staromódne typy zbraní, ale krajina má obrovský jadrový arzenál, obrovské množstvo hlavíc vrátane neustálej bojovej hliadky na zemi, na mori a vo vzduchu. Práca na udržiavaní jadrových zbraní sa vykonáva neustále, nikdy sa nezastaví ani na minútu,“ zdôraznil.
Zdroje: BBC, Ndtv, The Guardian