Pepco sťahuje z predaja toxický produkt. Predstavuje vážne zdravotné riziko

  • Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred nebezpečnými hračkami
  • Pre deti predstavujú chemické nebezpečenstvo
  • Predajca vráti peniaze aj bez bločku
Pepco, dieťa
Ilustračný obrázok Reprofoto: Archív Canva
  • Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred nebezpečnými hračkami
  • Pre deti predstavujú chemické nebezpečenstvo
  • Predajca vráti peniaze aj bez bločku

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) pravidelne informuje spotrebiteľov o bezpečnosti rôznych výrobkov. V záujme dôslednej ochrany zdravia spotrebiteľa uverejňuje na svojej webovej stránke oznamy o nebezpečných produktoch. V poslednej dobe sa akoby roztrhlo vrece s nebezpečnými hračkami.

Tentokrát sa nevhodná hračka vyskytla aj v regáloch obľúbeného obchodu Pepco. Dôvodom je chemické riziko.  

Toxické pečiatky

SOI dnes na svojom webe vydala dôležité bezpečnostné upozornenie, ktoré sa týka detskej hračky. „Z dôvodu preventívnej ochrany spotrebiteľa spoločnosť Pepco Slovakia s.r.o., Nevädzova 6, 821 01 Bratislava, dobrovoľne sťahuje z predaja nasledujúci produkt,“ píše sa na webe. Ide o pečiatky pre deti, názov: Pečiatky pre deti: PLU 607141 Art & Craft pečiatky 26 ks, číslo šarže 202403. 

Dôvodom stiahnutia je chemické riziko, vzhľadom na to, že výrobok nespĺňa požiadavky Nariadenia (ES) 1907/2006 z 18. decembra 2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií. Dôvodom je prekročenie obsahu ftalátov.

PLU 607141 Art & Craft pečiatky 26 ks
zdroj: Slovenská obchodná inšpekcia
PLU 607141 Art & Craft pečiatky 26 ks
zdroj: Slovenská obchodná inšpekcia

Spoločnosť Pepco preto vyzýva všetkých zákazníkov, ktorí vlastnia tieto detské pečiatky, aby ich prestali používať a kontaktovali spoločnosť Pepco so žiadosťou o vrátenie peňazí v plnej výške.

Pečiatky pre deti „PLU 607141 Art & Craft pečiatky 26 ks, číslo šarže 202403“ je možné vrátiť v ktorejkoľvek prevádzke spoločnosti Pepco. Zákazníkom budú vrátené peniaze v plnej výške, a to aj bez dokladu o kúpe. „V prípade ďalších otázok môžu spotrebitelia kontaktovať spoločnosť prostredníctvom e-mailu: zakaznik@pepco.sk.“

Nebezpečné ftaláty

Takmer každý človek má v tele merateľné hodnoty ftalátov, no vedci stále nedokážu presne určiť ich bezpečnú hranicu. Ako informovali Aktuality, výskumy poukazujú na ich potenciálne negatívne účinky na hormonálny systém, ktoré sa môžu prejaviť obezitou, oneskoreným vývojom či problémami s plodnosťou. Tieto riziká sa potvrdzujú aj pri bežných hladinách ftalátov v organizme, pričom najohrozenejšou skupinou sú deti.

Ftaláty patria medzi chemické látky s rozsiahlym využitím. Najviac ich nájdeme v mäkkých plastoch, no bežne sa vyskytujú aj v kozmetike, kde pomáhajú zachovávať vôňu a farbu produktov. Sú súčasťou rúžov, lakov na nechty, šampónov či sprchových gélov.

Do ľudského organizmu sa dostávajú rôznymi cestami, absorpciou cez pokožku pri používaní kozmetiky, vdychovaním, ale aj cez tráviaci trakt, napríklad pri nanášaní prípravkov na pery. Významným nositeľom týchto látok je aj domáci prach.

Ďalším podstatným zdrojom sú potraviny, najmä polotovary a fastfood, ako aj plastové obaly, v ktorých sa tieto jedlá predávajú. Najväčšie riziko predstavuje ftalát DEHP, ktorý sa do tela dostáva prevažne prostredníctvom stravy.

Jedlá z hmyzu

Ďalšie štyri problémové produkty nájdeš na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Slovenská obchodná inšpekcia, SOI, SOI, SOI, SOI, Aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá