Prekvapivá spoločná večera Zuckerberga a Trumpa: Technologický mág si mal ešte nedávno „zaslúžil doživotné väzenie“

  • Mark Zuckerberg a Donald Trump zlepšujú vzťahy
  • Stretnutie v Mar-a-Lago naznačuje možnú spoluprácu, aj keď sa stále dotýkajú politických konfliktov
mark zuckerberg
TASR/AP/Andrew Harnik
  • Mark Zuckerberg a Donald Trump zlepšujú vzťahy
  • Stretnutie v Mar-a-Lago naznačuje možnú spoluprácu, aj keď sa stále dotýkajú politických konfliktov

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku a výkonný riaditeľ spoločnosti Meta, sa v stredu stretol so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom v jeho rezorte Mar-a-Lago. Večere sa podľa New York Times v sídle amerického prezidenta zúčastnili aj členovia Trumpovej nastupujúcej administratívy.

Významná večera významných ľudí

Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti Meta bol Zuckerberg „vďačný za pozvanie“ a príležitosť stretnúť sa s Trumpom a jeho tímom. Počas večere diskutovali o technologických inováciách a budúcich vzťahoch medzi spoločnosťou Meta a Trumpovou administratívou. „Je to dôležité obdobie pre budúcnosť amerických inovácií,“ uviedol hovorca.

Trumpov zástupca Stephen Miller po stretnutí uviedol, že Zuckerberg vyjadril záujem podporiť Trumpovo reformné hnutie. Zuckerberg sa podľa vlastných slov snaží udržať spoločnosť mimo politických konfliktov. Zdôraznil, že Meta plánuje obmedziť množstvo politického obsahu na svojich platformách. Tento krok má zlepšiť užívateľskú skúsenosť a obnoviť dôveru verejnosti.

Zuckerbergova prítomnosť v Mar-a-Lago prichádza v čase, keď Meta čelí narastajúcej regulácii a obvineniam zo zaujatosti voči konzervatívcom. Stretnutie preto môže naznačovať nielen zmenu vo vzťahoch medzi oboma mužmi, ale najmä Zuckerbergovu snahu ochrániť svoje obchodné záujmy v čase nového politického smerovania USA.

Toto stretnutie je podľa portálu Politico ďalším krokom k zdanlivej normalizácii vzťahov medzi dvoma výraznými postavami amerického verejného života. Ich spoločnú minulosť však poznačili konflikty a ostrá vzájomná kritika.

Napätá história vzájomných vzťahov

Donald Trump dlhodobo kritizoval spoločnosť Meta, ktorá vlastní platformy Facebook, Instagram a WhatsApp, za údajné cenzurovanie konzervatívnych názorov. V roku 2021 bol po udalostiach zo 6. januára Trump dokonca na platformách Meta zablokovaný. Zákaz bol zrušený až po dvoch rokoch, ale napätie medzi oboma stranami zostalo. 

Trump sa netajil svojou nevôľou a v auguste 2024 vo svojej knihe vyhlásil, že Zuckerberg by si „zaslúžil doživotné väzenie“ za údajné zasahovanie do prezidentských volieb v roku 2020. Dôvodom bolo to, že jeho nadácia počas pandémie COVID-19 darovala viac ako 400 miliónov dolárov na podporu volebných procesov. Zuckerberg tak čelil obvineniam z podpory demokratov.

Tento krok však Zuckerberg obhajoval ako politicky neutrálny a zameraný len na posilnenie volebnej infraštruktúry. Trump to označil za „manipuláciu volieb“ a verejne navrhoval, že by Zuckerberg mal skončiť vo väzení. 

V posledných mesiacoch však došlo k zmene. Trump ocenil Zuckerbergovu snahu „nezasahovať do volieb“ v roku 2024 a vyjadril vďaku za jeho telefonát po júlovom pokuse o atentát v Pensylvánii, počas ktorého bol Trump postrelený do ucha. Zuckerberg podľa Forbes označil Trumpovu reakciu za „jednu z najodvážnejších vecí, aké kedy videl“. Budúceho prezidenta však priamo nepodporil.

Prostredie rivality a spolupráce

Ako sme už spomínali, Zuckerberg sa počas večere stretol aj s členmi Trumpovej budúcej administratívy, čo naznačuje potenciálnu spoluprácu v oblasti technologických inovácií. Na druhej strane však treba pripomenúť, že Zuckerbergovo postavenie je komplikované rivalitou s inými technologickými lídrami.

Ide najmä o Elona Muska, ktorý sa stal Trumpovým blízkym spojencom a výrazným podporovateľom jeho kampane. Dokonca bude pravdepodobne aj jedným z členov budúcej americkej administratívy, konkrétne poradného výboru pre efektívnosť vlády. 

Stretnutie Marka Zuckerberga a Donalda Trumpa v Mar-a-Lago je symbolickým prejavom zmien vo vzťahoch medzi veľkými technologickými spoločnosťami a politickými lídrami. Hoci zlepšenie ich vzťahu môže otvoriť dvere pre spoluprácu v oblasti inovácií, zostáva otázne, do akej miery je táto zmena motivovaná skutočnou dôverou a do akej pragmatickými obchodnými záujmami v novej politickej ére.

Zdroje: New York Times, Forbes, Politico

Najnovšie videá

Trendové videá