Zvrat pri transakčnej dani: Ministerstvo rozšírilo zoznam výnimiek. Týkajú sa 17-tisíc organizácií

  • Štát očakáva z novej transakčnej dane príjem 540 miliónov eur
  • Ministerstvo financií rozšírilo jej výnimky
  • Týkajú sa 17-tisíc organizácií
kamenický, transakčná daň, nové výnimky
Ilustračná fotografia TASR/Jaroslav Novák, Canva/mediaphotos
  • Štát očakáva z novej transakčnej dane príjem 540 miliónov eur
  • Ministerstvo financií rozšírilo jej výnimky
  • Týkajú sa 17-tisíc organizácií

Národná rada SR vo štvrtok 28. novembra rozšírila zoznam subjektov oslobodených od transakčnej dane. Podľa Ministerstva financií SR sa výnimka dotkne približne 17-tisíc organizácií, pričom nová daň začne platiť od apríla budúceho roka.

Medzi oslobodené subjekty patria nadácie, neinvestičné fondy, neziskové organizácie, účelové zariadenia cirkví či Slovenský Červený kríž. Podmienkou na získanie výnimky je vykonávanie verejno-prospešného účelu. Nová legislatíva rozšírila túto skupinu aj o občianske združenia a mimovládne organizácie zamerané na charitu a pomoc ľuďom v núdzi.

Daň budú musieť platiť aj politické strany

Transakčnej dani sa majú napokon vyhnúť aj bežní občania. Výnimku dostali štátni a verejní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotné poisťovne a štátne či verejné vysoké školy. Naopak, platiť ju budú musieť politické strany, stavovské organizácie, profesijné komory a pozemkové spoločenstvá.

Pod verejno-prospešné účely spadajú aktivity v oblasti zdravia, športu, sociálnej pomoci, kultúry, vzdelávania, ľudských práv, životného prostredia či dobrovoľníctva. Medzi organizácie oslobodené od dane patria napríklad Slovenská katolícka charita, Liga proti rakovine či Nadácia SPP.

Ministerstvo financií zaradilo medzi výnimky aj notárske úschovy, účty exekútorov a správcov konkurznej podstaty. Oslobodenie získali tiež úhrady dobierok na pošte a výbery NBS súvisiace so zásobovaním bankomatov. Pre kryptomeny platia rovnaké pravidlá ako pre cenné papiere.

Problémy transakčnej dane

Vláda zavádza transakčnú daň v súvislosti s balíkom konsolidačných opatrení. Viacerí odborníci však varujú pred jej následkami. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik a daňová odborníčka a partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Silvia Hallová sa pre Startitup vyjadrili, že transakčná daň je pre krajinu riziko.

„Ak by sme princíp transakčnej dane doviedli do dôsledkov, tak by sa dalo povedať, že štát ňou chce odradiť firmy od využívania bezhotovostných transakcií,“ upozorňuje expertka s tým, že takýto cieľ je nezmyselný, keďže ide proti zámeru zvyšovať podiel bezhotovostných transakcií v ekonomike.

Práve zvýšený podiel bezhotovostných transakcií však znižuje takzvanú daňovú medzeru, čiže rozdiel medzi reálnym výberom daní a sumou, ktorú by mal štát na základe veľkosti ekonomiky vybrať. „Daňová medzera je na Slovensku dlhodobo zásadný problém a podľa odhadov odborníkov sa pohybuje na úrovni okolo 20 %, čo znamená, že pätina platieb sa deje v zóne šedej ekonomiky,“ priblížila Hallová.

Výnos z tejto novej dane odhaduje rezort financií na 540 miliónov eur. Podľa Búlika sumu zaplatia hlavne firmy, ktoré sa však neskôr budú snažiť získať späť. Od koho? Od zákazníkov a odberateľov. Daň sa teda podľa finančného analytika premietne vo vyšších cenách produktov a služieb.

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá