10 rokov vývoja a špičkové technológie: Južná Kórea predstavila nový obranný systém. Odvráti hrozby z KĽDR
- Južná Kórea dokončila vývoj prelomového obranného systému
- Zatiaľ čo Soul posilňuje svoju obranu, Severná Kórea prehlbuje spoluprácu s Ruskom
- Južná Kórea dokončila vývoj prelomového obranného systému
- Zatiaľ čo Soul posilňuje svoju obranu, Severná Kórea prehlbuje spoluprácu s Ruskom
Južná Kórea v piatok oznámila dokončenie vývoja nového obranného systému L-SAM, ktorý dokáže zachytávať balistické rakety a lietadlá vo výške nad 40 kilometrov v konečnej fáze zostupu. Týmto krokom posilňuje svoju obranu proti raketovým hrozbám zo Severnej Kórey. Informuje o tom TASR podľa agentúry Reuters.
L-SAM, vyvíjaný desať rokov, bude zaradený do operačnej prevádzky v polovici alebo koncom tohto desaťročia, pričom sériová výroba má začať už v roku 2025.
Princíp „hit-to-kill“
Podľa juhokórejského ministerstva obrany ide o moderný systém založený na princípe „hit-to-kill“, ktorý využíva pokročilé technológie na presné zasiahnutie nepriateľských cieľov. Podobne funguje aj americký systém THAAD, ktorý Južná Kórea takisto používa.
„Táto zbraň rozširuje možnosti našej armády v protiraketovej obrane do väčších výšok a širších oblastí. Minimalizuje škody na zemi tým, že nepriateľské rakety zachytáva vo veľkých výškach,“ uvádza sa vo vyhlásení juhokórejského ministerstva obrany.
Nový systém doplní už používané americké rakety Patriot a juhokórejské Čeongung II stredného doletu, čo podľa Úradu pre rozvoj obrany (ADD) významne posilní viacvrstvovú obranu krajiny.
Eskalácia napätia zo strany KĽDR
Severná Kórea v posledných rokoch dramaticky zvyšuje napätie na Kórejskom polostrove. Testuje rôzne druhy balistických rakiet, vrátane tých kratšieho doletu, určených na zasiahnutie cieľov v Južnej Kórei. KĽDR označila Soul za „nepriateľský štát“ a prerušila s ním dialóg o zjednotení polostrova.
Hoci Pchjongjang zatiaľ priamo nezaútočil raketami na Južnú Kóreu, v minulosti došlo k niekoľkým incidentom vrátane námorných prestreliek a delostreleckého ostreľovania juhokórejského ostrova v roku 2010. Zavedenie systému L-SAM je preto ďalším krokom Južnej Kórey na posilnenie svojej obrany voči potenciálnym hrozbám zo severu.
Severná Kórea pripravuje pre Rusko dodatočné balistické rakety
Vojenská spolupráca medzi Moskvou a Pchjongjangom sa prehlbuje. Rusko už použilo viac ako 100 severokórejských balistických rakiet pri útokoch na ukrajinské mestá a získalo vyše 18-tisíc kontajnerov s muníciou a vybavením. Tieto informácie prezentoval Robert Wood, zástupca amerického veľvyslanca pri OSN, počas zasadnutia Bezpečnostnej rady.
Severná Kórea však neplánuje zastaviť svoje dodávky. Podľa spravodajských informácií USA sa pripravuje na rozšírenie vojenskej podpory pre Rusko o ďalšie balistické rakety, delostrelectvo s dlhým doletom a raketové systémy. „Máme tiež informácie, že veľké množstvo 170-milimetrových samohybných diel dlhého doletu a 240-milimetrových viacnásobných raketometov s dlhým dosahom z KĽDR budú zapojené do konfliktu,“ uviedol Wood.
Za túto podporu nezostáva Severná Kórea bez odmeny. Moskva poskytuje Pchjongjangu kompenzácie vo forme protivzdušnej obrany, paliva a technológií dvojakého použitia. Washington sa v snahe zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu obracia na Čínu. „V tejto súvislosti poznamenávame, že Čína má vplyv a kapacity, pokiaľ ide o KĽDR, a je naliehavé, aby tento vplyv využila, aby zabránila ďalšej eskalácii konfliktu,“ zdôraznil Wood.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA, Pravda.com