„Veľký zelený múr“ je dokončený. Čína zavŕšila gigantický 46-ročný boj, vysadila 3-tisíc kilometrov stromov
- Čína zavŕšila 46-ročný boj s púšťou Taklamakan
- Vytvorila najdlhší zelený pás na svete
- Má zastaviť rozpínavosť púšte a piesočné búrky
- Čína zavŕšila 46-ročný boj s púšťou Taklamakan
- Vytvorila najdlhší zelený pás na svete
- Má zastaviť rozpínavosť púšte a piesočné búrky
Niekedy sa aj nemožné stáva skutočnosťou. Čína práve dokončila to, čo mnohí považovali za utópiu – vytvorila živý múr stromov v boji s neúprosnou púšťou. V čase, keď celý svet hovorí o klimatickej kríze, táto ázijská veľmoc ukazuje, že zmena je možná. Stačí mať odvážny plán a trpezlivosť, informuje SME.
Čína práve ukončila epický 46-ročný boj s neúprosnou púšťou Taklamakan. Monumentálny projekt „Ochranný pás troch severov“, ľudovo známy ako „Veľký zelený múr“, vytvoril 3 000 kilometrov dlhú zelenú bariéru, ktorá má zastaviť rozpínavosť púšte a skrotiť divoké piesočné búrky.
Zelená revolúcia mení tvár vyprahnutej krajiny
Včera napísali čínski robotníci históriu, keď v oblasti Sin-ťiang zasadili posledný stometrový úsek zeleného pásu.
Táto zdanlivo skromná výsadba zavŕšila gigantický 46-ročný projekt, ktorý začal v roku 1978. Za toto obdobie vysadili neuveriteľných 30 miliónov hektárov stromov – plochu väčšiu ako celé Nemecko.
Číselná premena krajiny berie dych. Z pôvodných skromných 10 % zalesnenej krajiny v roku 1949 sa Čína vyšplhala na úctyhodných 25 % do konca minulého roka. Ešte dramatickejšia je zmena v oblasti Sin-ťiang, kde sa púšť Taklamakan rozprestiera ako dračie územie. Tu vzrástlo zalesnenie z mizivého 1 % na 5 % za posledných 40 rokov.
Tŕnistá cesta k zelenému horizontu
Desaťročia experimentovania s rôznymi druhmi stromov a rastlín priniesli svoje ovocie, ale aj trpké poznanie. Kritické hlasy upozorňujú na nízku mieru prežitia drevín a spochybňujú účinnosť tejto metódy pri redukcii piesočných búrok, ktoré naďalej sužujú hlavné mesto Peking.
Napriek gigantickému úsiliu je realita neúprosná – 26,8 % rozlohy Číny stále leží v pazúroch púšte.
Pred desiatimi rokmi to bolo 27,2 % – pokrok malý ako zrnko piesku v oceáne púšte. No Čína sa nevzdáva. „Budeme pokračovať vo výsadbe vegetácie a stromov pozdĺž okraja púšte Taklamakan,“ vyhlásil Ču Li-tung z odboru lesného hospodárstva regiónu Sin-ťiang s neochvejným odhodlaním v hlase.
Zelená nádej pre budúcnosť
Tento monumentálny projekt ukazuje, že aj tie najambicióznejšie sny o záchrane našej planéty sa môžu stať skutočnosťou.
Čína svojím zeleným múrom nielen bojuje proti rozširovaniu púští, ale píše aj nový príbeh o tom, ako môže ľudstvo spolupracovať s prírodou namiesto boja proti nej. A hoci cesta k zelenšej budúcnosti je dlhá a tŕnistá, každý zasadený strom je krokom správnym smerom.
Možno raz, keď sa tvoje deti pozrú na satelitné snímky Číny, neuvidia len zelenú čiaru pretínajúcu púšť. Uvidia monument ľudskej vytrvalosti a dôkaz, že keď sa spojí odvaha s trpezlivosťou, aj púšť môže rozkvitnúť.
Čínsky zelený zázrak nie je len víťazstvom nad pieskom – je nádejou pre celú planétu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: svet.sme.sk