Smrtiace asteroidy dokážeme zničiť, Zem obránime ako z filmu, zistili vedci

  • Obrana pred asteroidmi je podľa vedcov reálna
  • Vyzerať by mohla podobne ako vo filmoch
  • Zahŕňa jadrové zbrane
Obrana pred asteroidom, asteroid mieri na Zem
Ilustračné foto Archív Canva
  • Obrana pred asteroidmi je podľa vedcov reálna
  • Vyzerať by mohla podobne ako vo filmoch
  • Zahŕňa jadrové zbrane

NASA sa už tento rok raz pokúsila odkloniť jeden asteroid od svojej prirodzenej dráhy. Vo filmoch sa takéto procesy znázorňujú napríklad úžasnými sci-fi scénami, v ktorých astronauti vypália obrovské rakety na letiaci vesmírny objekt a pokúsia sa zachrániť ľudstvo. A teda, aj im to vyjde.

Ako ale upozornil portál Space.com, podľa vedcov by takáto stratégia mohla skutočne fungovať aj v reálnom svete a nielen v Hollywoode. No nie tak celkom. Rozhodne neodporúčajú vypáliť na asteroid jadrové hlavice a sledovať, ako ho rozmetajú na kusy.

Ľudstvo by sa pred obrovskými meteormi dalo zachrániť tak, že jadrovú hlavicu armáda namieri približne 1,5 kilometra nad nebezpečný asteroid. Keď dosiahne jeho úroveň, mohli by ju detonovať röntgenovým žiarením.

Študovanie metód na ničenie asteroidov dáva zmysel z historického hľadiska. Najmä, keď hľadíme na katastrofu, ktorá postihla dinosauriu ríšu. Kozmické nešťastie sa tu uvádza ako jedna z dvoch najprijateľnejších teórií.

„Asteroidy nie sú len históriou – aj dnes majú vplyv na Zem,“ hovorí pre Space.com fyzik Nathan Moore. Napríklad v septembri okolo zeme preletel asteroid Apophis o veľkosti olympijského štadióna.

V auguste zas Fontech upozornil na to, že americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) v spolupráci so spoločnosťou SpaceX Elona Muska sa pokúsil odkloniť jeden z dvoch asteroidov, ktoré obiehali okolo seba. Šlo o experiment s cieľom študovať obranu našej planéty. Problémom však sú milióny vzniknutých úlomkov, ktoré by našu planétu stále mohli zasiahnuť. K Zemi sa môžu dostať približne o sedem rokov

Obrana Zeme

Moore a jeho kolegovia sa teda pokúsili zistiť, ako by mohli zabrániť takémuto roztriešteniu zabrániť. Zistili, že jadrové bomby skutočne môžu zastaviť ničivé kozmické objekty, no nie, ak ich trafia priamo.

Mali by explodovať vysoko nad povrchom asteroidu. Röntgenový impulz z výbuchu má totiž podľa nich potenciál vypariť horninu z povrchu asteroidu. To by malo vytvoriť tlak, ktorý môže úplne odvrátiť úder objektu do planéty.

„V súčasnosti existuje len jeden spôsob, ako vygenerovať dostatočne intenzívny röntgenový záblesk na uskutočnenie takéhoto experimentu, a to pomocou Z Machine,“ povedal Moore. Ide o stroj, ktorý vedci použili a vygenerovali ním dostatočne silné elektrické impulzy, magnetické polia a röntgenové lúče, ktoré im poslúžili na dosiahnutie výsledkov.

Asteroid, ktorý rozbila NASA, preskúmame

Fontech podotýka, že k dvojici asteroidov sa chystá európska sonda Hera. Do vesmíru by mala vystúpiť v roku 2026 a k objektom sa dostane za približne 6 mesiacov. Napriek riziku, že by našu planétu mohli zasiahnuť úlomky, NASA tvrdí, že experiment dosiahol ešte lepšie výsledky, než sa predpokladalo.

Ľudstvo sa už teraz dokáže proti asteroidom brániť a vďaka technologickému pokroku by sa to všetko malo ešte viac a viac zdokonaľovať.

Zdroje: Space.com, SIU, Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá