NAŽIVO: Poslanci rozhodli o štátnom rozpočte

  • Pokračuje 23. schôdza NR SR
  • Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
Schôdza parlamentu
Ilustračné foto: Startitup/Ján Gondáš
  • Pokračuje 23. schôdza NR SR
  • Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente

Poslanci sa v utorok (3.12.) vrátili do parlamentných lavíc. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bude NR SR v utorok schopná schváliť návrh štátneho rozpočtu na nasledujúci rok.

Poslanci schválili štátny rozpočet, podporili ho aj Huliakovci

Parlament bude uznášaniaschopný aj bez podpory opozície, vyhlásil predseda vlády po pondelkovom (2.12.) rokovaní koaličnej rady, píše TASR. Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente.

V pléne je prítomný aj premiér Robert Fico. Poslanci po 12:00 schválili štátny rozpočet na rok 2025. Za hlasovalo 79 poslancov, vrátane trojice odídencov z klubu SNS – Rudolfa Huliaka, Pavla Ľuptáka a Ivana Ševčíka.

Cieľom rozpočtu na nadchádzajúce roky, podľa ministra financií Ladislava Kamenického, je stabilizácia verejných financií a znižovanie zadlženosti. Podľa návrhu rozpočtu by mal deficit verejných financií v roku 2025 klesnúť na 4,72 % HDP, čo predstavuje pokles v porovnaní s pôvodne plánovanými takmer šiestimi percentami na tento rok. Podľa pravidiel EÚ by schodok nemal prekročiť 3 % HDP.

Vláda plánuje tento deficit znižovať až do konca volebného obdobia, pričom cieľom je znížiť ho zo 4,7 % HDP v roku 2025 na 3 % v roku 2027, informuje SITA.

Rozpočet zahŕňa konsolidačný balík v hodnote 2,7 miliardy eur, ktorý obsahuje zvýšenie základnej sadzby DPH, vyššiu daň z príjmov pre firmy s vyššími príjmami a zavedenie dane z finančných transakcií. Tento krok vyvolal kritiku zo strany zamestnávateľov, odborov aj opozičných politikov.

Poslanci schválili aj návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na obdobie rokov 2025 až 2027. Príjmy úradu, vrátane zostatku finančných prostriedkov z predchádzajúcich rokov, sú v budúcom roku plánované na 56.594.864 eur, pričom výdavky sú rozpočtované na 28.234.269 eur.

Úrad zodpovedá za dohľad nad všetkými kľúčovými oblasťami systému zdravotnej starostlivosti. Jeho úlohou je monitorovať poskytovanie zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti a verejné zdravotné poistenie, pričom jeho cieľom je zabezpečiť finančnú stabilitu, efektívnosť a solidaritu systému.

Prieskum: Najdôveryhodnejším ministrom je Erik Tomáš, ľudia najmenej dôverujú Keketimu a Kmecovi

Ako sme ťa nedávno informovali, najväčšiu dôveru Slovákov si podľa prieskumu agentúry Focus pre portál 360tka získali ministri zo strany Hlas-SD. Najdôveryhodnejším členom vlády podľa prieskumu agentúry Focus je minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD), ktorému dôveruje 41 percent opýtaných, zatiaľ čo 54 percent mu neverí. Prieskum bol realizovaný v období od 6. do 13. novembra 2024 na vzorke 1 018 respondentov.

Na druhom mieste sa umiestnil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), ktorému dôveruje 39 percent a 54 percent mu neverí. Tretie miesto patrí ministrovi vnútra a predsedovi Hlasu-SD Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ktorému dôveruje 37 percent opýtaných a 57 percent mu neverí. Prieskum bol zameraný na hodnotenie dôveryhodnosti členov vlády.

Na štvrtom mieste v dôveryhodnosti sa umiestnila ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD), ktorej dôveruje 36 percent opýtaných, zatiaľ čo 57 percent jej neverí. Piatu priečku obsadil premiér Robert Fico, líder strany Smer-SD, ktorému dôveruje 35 percent, no 63 percent respondentov mu nedôveruje. Šiesty je ďalší minister zo strany Hlas-SD, šéf rezortu informatizácie Richard Raši, ktorý má dôveru na úrovni 34 percent a nedôveru 58 percent.

Na siedmej priečke sa zdieľajú minister zahraničných vecí Juraj Blanár a minister obrany Robert Kaliňák (obaja Smer-SD), obom dôveruje rovnako 32 percent opýtaných. Minister dopravy Jozef Ráž (nom. Smer-SD) a minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) majú dôveru na úrovni 31 percent. Za nimi nasleduje prvý minister za SNS, Tomáš Taraba, s dôverou iba na úrovni 29 percent. Ďalej je minister pôdohospodárstva za Smer-SD, Richard Takáč.

Druhá priečka od konca patrí ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD), ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SD) a ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS), ktorí všetci získali rovnakú dôveryhodnosť na úrovni 25 percent. Na poslednom mieste sa nachádzajú podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nom. SNS), obaja s 22 percentami dôveryhodnosti.

Zdroje: TASR, SITA, Archív Startitup, 360tka

Najnovšie videá

Trendové videá