Trump môže ohroziť návrat USA na Mesiac. Šepká sa o zrušení kľúčovej rakety NASA
- Známy novinár tvrdí, že by mohli zrušiť americký Space Launch System
- Trump by vraj chcel presunúť činnosť NASA na súkromné spoločnosti
- Známy novinár tvrdí, že by mohli zrušiť americký Space Launch System
- Trump by vraj chcel presunúť činnosť NASA na súkromné spoločnosti
Americký vesmírny program čelí neistej budúcnosti. Po víťazstve Donalda Trumpa vo voľbách sa objavili pochybnosti o osude kľúčovej rakety NASA – Space Launch System (SLS). Táto raketa má zohrať zásadnú úlohu pri návrate ľudí na Mesiac po prvýkrát od roku 1972.
Ako informuje portál The Conversation, situáciu komplikuje rastúca konkurencia zo strany Číny, ktorá plánuje vlastné pristátie na Mesiaci do roku 2030.
Ako sme ťa už informovali, americký program Artemis už teraz zaostáva kvôli rôznym komplikáciám. Spomaľujú ich problémy s vývojom skafandrov až po komplikácie s tepelným štítom lode Orion.
Je možné, že program zrušia
Známy vesmírny novinár Eric Berger nedávno naznačil, že existuje 50-percentná šanca na zrušenie programu SLS, informuje Next BIG Future. Hoci oficiálne vyhlásenie zatiaľ nepadlo. Takýto krok by však zodpovedal špekuláciám o Trumpových plánoch presunúť väčšinu činností NASA na súkromné spoločnosti.
Jednou z kľúčových postáv v tejto situácii je Elon Musk, ktorý má blízko k nastupujúcej administratíve a má sa podieľať na škrtoch vo federálnom rozpočte. Jeho spoločnosť SpaceX vyvíja Starship, ktorý by teoreticky mohol nahradiť SLS.
Súčasný plán misie Artemis III počíta s využitím SLS na vynesenie štvorčlennej posádky v kapsule Orion. Po dosiahnutí mesačnej orbity sa má Orion spojiť s vopred vynesenou loďou Starship. Dvaja astronauti potom prestúpia do Starshipu pre pristátie na Mesiaci, po splnení misie sa vrátia k Orionu a celá posádka sa vráti na Zem.
Napriek vysokým nákladom (viac ako 2 miliardy dolárov za štart) a určitým oneskoreniam, SLS už dokázal svoju hodnotu počas úspešnej misie Artemis I v roku 2022. NASA považuje túto raketu za jedinú schopnú dopraviť Orion, astronautov a náklad na Mesiac v jedinom štarte.
Prípadné zrušenie programu SLS by mohlo výrazne oslabiť pozíciu USA v súčasných pretekoch o Mesiac. Vzhľadom k tomu, že sa USA práve pretekajú s Čínou, tento krok by ich mohol stáť skutočne veľa.
Projekt Artemis III stále posúvajú
Americký program Artemis má tri hlavné časti, čo naznačujú aj číslice v jeho podnázvoch. Prvú misiu bez posádky už úspešne zvládli v novembri 2022.
Druhá misia s Artemis II má vyniesť štyroch astronautov koncom roka 2025. Na mesiaci však pristáť neplánujú. Pri tretej misii sa už chcú Američania zapísať do histórie. Na Mesiac má vďaka Artemis III vystúpiť prvá žena a prvá osoba inej etnickej skupiny.
Nanešťastie, s misiou Artemis III to zatiaľ nevyzerá ružovo. Podľa prvotných plánov ju chceli spustiť tento rok, ale štart už niekoľkokrát preložili. Teraz sa hovorí najskôr o septembri 2026. Podľa správy z decembra 2023 je až 33 % šanca, že sa misia neuskutoční ani do februára 2028.
Čína a jej vesmírna misia zatiaľ postupuje „ako po masle“. Čínsky program totiž na rozdiel od Artemis nevykazuje žiadne väčšie problémy a svoje „deadlines“ dodržiavajú.
Zdroje: The Conversation, Next BIG Future, Redakcia Startitup, SPACE, Space News