Digitálny neporiadok môže byť náznakom poruchy: „Možno sa to v budúcnosti zíde, tvrdí hromadič“
- Čo je digitálne hromadenie a aký vplyv má na teba?
- Ako sa ho zbaviť?
- Čo je digitálne hromadenie a aký vplyv má na teba?
- Ako sa ho zbaviť?
Preplnená emailová schránka, tisíce uložených fotografií a neotvorené správy môžu mať zlý vplyv na tvoje mentálne zdravie a produktivitu. Zbytočné digitálne informácie môžu spôsobiť stres, úzkosť a v niektorých prípadoch sú spúšťačom pre digitálne hromadenie.
Rozdiel medzi digitálnym neporiadkom a digitálnym hromadením
Digitálny neporiadok je produktom rýchlo rastúcej digitálnej éry, keď sme začali vytvárať obrovské množstvo údajov, ktoré presahujú naše schopnosti ich efektívne spravovať. Zahŕňa neorganizované dáta, ako sú súbory, e-maily alebo aplikácie, ktoré môžu nepriamo prispievať k pocitu zahltenia spolu s rozptyľujúcimi upozorneniami.
„Tento typ neporiadku môže byť pre niektorých ľudí rovnako stresujúci ako fyzický neporiadok,“ tvrdí Susan Albersová pre CNN. „Naše mozgy sú skutočne predisponované uprednostňovať jasnosť a jednoduchosť pred chaosom, ktorý vzniká, keď máte otvorených milión záložiek.“
Každý s mobilným zariadením už zažil nejakú formu tejto problematiky počas jeho života. Niekedy sa naše obyčajné správanie dokáže premeniť na zlozvyk, a neskôr aj poruchu. Digitálne hromadenie bolo predmetom zopár štúdií v posledných rokoch, ktoré sa zamerali na schopnosť rozoznať, kedy ide a zlozvyk a kedy poruchu.
Definíciou pre digitálne hromadenie je kopenie digitálnych súborov do bodu straty perspektívy, čo nakoniec vedie k stresu a neporiadku. Experti navrhli, že by to mohol byť nový podtyp hromadiacej poruchy. Táto porucha bola uznaná ako istá podoba obsedantno-kompulzívnej poruchy.
Pojem digitálne hromadenie sa prvýkrát vyskytol v odbornej literatúre v roku 2015. Predmetom výskumu bol muž z Holandska, ktorý fotil denne tisíc fotiek. „Nikdy ich nevyužil, ani sa na ne nepozrel, ale bol presvedčený, že ich ešte raz využije,“ tvrdia odborníci v BMJ.
Diogenov syndróm v digitálnom priestore
Diogenes zo Sinópy bol zakladateľom filozofickej školy Kynizmu. Diogen sa dobrovoľne stal žobrákom, žil v sude a k materiálnemu bohatstvu mal pocit apatie. So slovom kynizmus súvisí aj v súčasnosti veľmi frekventované slovo cynizmus, ktoré označuje uprednostňovanie bezohľadného, negatívneho až pohŕdavého postoja k všeobecne uznávaným morálnym zásadám.
Diogenov syndróm je porucha s nadmerným hromadením vecí, zanedbávanie vlastného zdravia a vyhýbaním kontaktu s reálnym životom. O tomto syndróme sa dozvieš viac v našom článku: Diogenov syndróm núti žiť v úplnej špine.
Tento syndróm sa však môže prejaviť aj v digitálnom priestore, a to v spomínanej forme digitálneho hromadenia.
Ako zistíš, či máš problém s digitálnym hromadením?
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.