Kolíkovú a Šipoša chcú odvolať z parlamentných výborov, tvrdí Grendel. Koniec v predsedníctve nestačí
- Márii Kolíkovej a Michalovi Šipošovi chcú odobrať členstvo vo výboroch
- Upozorňuje na to poslanec Gábor Grendel
- Márii Kolíkovej a Michalovi Šipošovi chcú odobrať členstvo vo výboroch
- Upozorňuje na to poslanec Gábor Grendel
Poslanci Mária Kolíková (SaS) a Michal Šipoš (Slovensko) sú zase v hľadáčiku. Poslanec Gábor Grendel na sociálnej sieti upozornil, že vládna koalícia sa ich má pokúsiť pripraviť o členstvo v parlamentných výboroch.
Odobratie mandátu?
V statuse píše, že vládnej koalícii nestačí, že účelovo odvolala Máriu Kolíkovú z čela výboru pre kontrolu SIS a Michala Šipoša ako predsedu výboru pre verejnú správu.
„Vládna koalícia chce týmto dvom opozičným poslancom odobrať aj obyčajné členstvo v týchto výboroch. Svedčí o tom nielen list podpredsedu parlamentu Petra Žigu adresovaný ústavnoprávnemu výboru (kde má koalícia väčšinu), ale aj dnešná ranná diskusia na tomto výbore,“ uvádza Grendel.
Na rozdiel od doterajšej praxe v otázke odvolaných predsedov výborov prichádza koaličná väčšina s výkladom, že odvolanie z postu predsedu výboru automaticky znamená aj zánik členstva vo výbore, dodáva.
„Ak svoj výklad dotiahne koalícia dokonca, Hnutie Slovensko nebude mať žiadne zastúpenie vo výbore pre regionálny rozvoj a SaS nebude mať žiadne zastúpenie vo výbore pre kontrolu SIS. Čo bude nasledovať? Odobratie mandátu ako poslancovi Gauliederovi za Mečiara?“ pýta sa poslanec.
Spochybňovanie členstva
Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky a zastupujúci šéf parlamentu Peter Žiga adresoval 22. novembra list Miroslavovi Čellárovi, predsedovi Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky. V ňom píše o odobratí členstva vo výboroch práve Márii Kolíkovej a Michalovi Šipošovi.
„Vážený pán predseda, podľa § 146 ods. 1 zákona c. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov si Vás dovoľujem požiadať o stanovisko k problematike členstva vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky,“ začína v dokumente, ktorý Grendel zverejnil, Čellár.
Píše, že dňa 27. júna 2024 Národná rada Slovenskej republiky v tajnom hlasovaní odvolala poslanca Michala Šipoša z funkcie predsedu výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a poslankyňu Máriu Kolíkovú z funkcie predsedníčky Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
„Poslanec Michal Šipoš a poslankyňa Mária Kolíková sa však naďalej zúčastňovali schôdze jednotlivých výborov ako ich členovia. Vzhľadom na vzniknuté pochybnosti Vás žiadam o zodpovedanie otázky, či poslanec, ktorý bol odvolaný Národnou radou Slovenskej republiky z funkcie predsedu výboru alebo sa svojej funkcie predsedu výboru vzdal, zostáva naďalej členom tohto výboru,“ uzatvára.
Miroslav Čellár pre Startitup doplnil, že vo štvrtok 5.12. bolo na Ústavnoprávnom výbore NR SR prijaté uznesenie, ktoré konštatovalo, že odvolaním z pozície predsedu výboru alebo vzdaním sa funkcie predsedu výboru prichádza k zániku členstva vo výbore. Následne ešte v ten deň boli obaja poslanci NR SR navolení ako riadni členovia výborov.
„Pani Kolíková bola zvolená ako riadna členka Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS. Pán Šipoš bol tiež navolený ako riadny člen Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj,“ dodáva Čellár.
Čo sú výbory
Podľa portálu NR SR plnia výbory úlohu iniciatívnych a kontrolných orgánov národnej rady. Ich hlavnou úlohou je podrobne prerokovať návrh zákona, ktorý im národná rada pridelila. Národná rada prideľuje návrh zákona spravidla dvom alebo trom výborom pričom jeden z nich určuje ako gestorský výbor.
Gestorský výbor prostredníctvom svojho člena, ktorý je označovaný ako spoločný spravodajca výborov, informuje národnú radu o stanoviskách výborov k návrhu zákona a o ich návrhoch na jeho zmenu a doplnenie.
Výbory majú právo zákonodarnej iniciatívy (oprávnene predkladať návrhy zákonov), na svoje schôdze môžu pozývať členov vlády, vedúcich iných orgánov štátnej správy a generálneho prokurátora a vyžadovať od nich správy, vysvetlenia a potrebné podklady. Členmi výborov môžu byť výlučne poslanci národnej rady.
V priemere má jeden výbor 12 členov, pričom poslancov môžu zaradiť najviac do dvoch výborov. Zloženie výborov odráža zastúpenie strán v parlamente.
Článok sme aktualizovali 11. decembra 2024, doplnili sme ho o nové informácie od strany Hlas.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Facebook/Gábor Grendel, NR SR