Dramatický zvrat v Sýrii: Vládny režim stráca pôdu pod nohami. Rodina prezidenta odišla z krajiny do Ruska

  • Zlomový bod v Sýrii
  • Povstalecké sily za posledný týždeň obsadili štyri kľúčové mestá
sýria, režim
Ilustračná fotografia TASR/AP
  • Zlomový bod v Sýrii
  • Povstalecké sily za posledný týždeň obsadili štyri kľúčové mestá

Povstalci v Sýrii tvrdia, že získali kontrolu nad mestom Daraá na juhu krajiny. Ak sa táto informácia potvrdí, pôjde už o štvrtú lokalitu, ktorú sýrska armáda stratila v priebehu jediného týždňa, uvádza agentúra Reuters.

Práve v Daraá začalo pred 12 rokmi povstanie proti režimu Bašára Asada. Mesto s viac ako 100-tisíc obyvateľmi, ležiace pri jordánskych hraniciach, je správnym centrom provincie s miliónom obyvateľov.

Povstalci na motorkách v uliciach

Podľa militantov došlo k dohode so sýrskou armádou o jej organizovanom stiahnutí. Výmenou za to povstalci zaručili vojakom bezpečný presun do Damasku, vzdialeného približne 100 kilometrov severným smerom. Na sociálnych sieťach sa objavili zábery zachytávajúce povstalcov jazdiacich na motorkách mestskými ulicami.

Militanti svoje víťazstvo oslavovali streľbou do vzduchu na centrálnom námestí. K situácii sa doposiaľ nevyjadrili predstavitelia sýrskej vlády ani armády. Reuters zatiaľ nemohol nezávisle potvrdiť tvrdenia povstaleckých síl.

Povstalecké sily v Sýrii zaznamenali významný úspech aj vo štvrtok, keď obsadili strategicky dôležité mesto Hamá, informuje BBC. Je to prvýkrát od vypuknutia občianskej vojny pred 13 rokmi, čo sa im podarilo získať kontrolu nad týmto centrálnym mestom. Sýrska vláda takto stratila kontrolu nad mestom Hamá a týždeň predtým nad dvojmiliónovým mestom Aleppo.

Tento krok predstavuje vážnu ranu pre režim prezidenta Bašára al-Asada a jeho spojencov z Ruska a Iránu. Obsadenie Hamy je súčasťou rozsiahlej ofenzívy povstalcov, ktorí v poslednom období výrazne rozširujú územie pod svojou kontrolou. Hoci Rusko, kľúčový spojenec sýrskeho režimu, podniká letecké útoky proti povstaleckým silám vedeným skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), nie je jasné, či a ako dokáže Asadov režim zastaviť postup povstalcov. Súčasná situácia by mohla vážne ohroziť prežitie jeho vlády.

Situácia eskaluje aj na juhu krajiny

Situácia sa dramaticky zhoršuje aj na juhu krajiny, kde vládne jednotky strácajú kontrolu nad provinciami Dará a Suwajdá. Armáda v sobotu oznámila, že v týchto oblastiach prebieha preskupovanie jej síl. V reakcii na útoky na svoje kontrolné stanovištia vytvorila „bezpečnostný perimeter“, zatiaľ čo povstalecké jednotky pokračujú v postupe smerom k mestu Homs.

Vzhľadom na eskalujúcu situáciu vydali Spojené štáty naliehavú výzvu svojim občanom na okamžitú evakuáciu zo Sýrie, kým sú ešte k dispozícii komerčné lety. K podobnému kroku pristúpili aj Rusko a Jordánsko.

Diplomatické úsilie o riešenie krízy sa sústreďuje do katarskej Dauhy, kde sa majú stretnúť predstavitelia kľúčových regionálnych aktérov – Turecka, Ruska a Iránu. Tieto krajiny, ktoré od roku 2017 participujú na astanskom procese, budú rokovať o možnostiach mierového riešenia sýrskej krízy.

Sýrski povstalci tvrdia, že obkľúčili Damask

Povstalecké jednotky sa dostali približne o 13.00 stredoeurópskeho času na dosah hlavného mesta Damask, pričom ich delilo už len necelých 20 kilometrov. Túto informáciu v sobotu potvrdili predstavitelia povstalcov. Ako informuje CNN, sýrski povstalci tvrdia, že obkľúčili Damask, ale armáda ústup popiera. 

Významný úspech zaznamenali aj v provincii Daraá pri hraniciach s Izraelom, kde podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) prevzali kompletnú kontrolu nad územím. Strategický význam má aj evakuácia leteckej základne T-4 (Tijas) neďaleko Palmýry v provincii Homs, o ktorej informovala televízia al-Džazíra. Základňa, ktorá je jedným z hlavných cieľov povstalcov, zohráva kľúčovú úlohu spolu s damašským medzinárodným letiskom pri prijímaní iránskych nákladných lietadiel. Tie zabezpečujú dodávky zbraní pre libanonské hnutie Hi*balláh. Izrael, ktorý sa snaží obmedziť iránsku vojenskú prítomnosť v Sýrii, v minulosti základňu viackrát bombardoval.

Medzi významné územné zisky povstalcov patrí aj mesto Kunajtra v strategickej oblasti Golanských výšin. Ústup vládnych jednotiek z mesta potvrdil pre agentúru Reuters aj nemenovaný dôstojník sýrskej armády.

Irán evakuuje svoje vojenské jednotky aj diplomatov

Irán začal v piatok s evakuáciou svojich vojenských jednotiek zo Sýrie, uviedol denník The New York Times s odvolaním sa na regionálne a iránske zdroje. Krajinu by mali opustiť aj jednotky Quads, ktoré patria k zahraničnej tajnej službe Iránskych revolučných gárd.

Okrem toho Irán sťahuje svojich diplomatov a vyzval občanov, aby opustili Sýriu. K tomuto kroku pristúpil po tom, čo islamistickí povstalci obsadili mesto Hamá na severe a približujú sa k mestu Homs.

Asadova rodina odišla z krajiny

Novinár Ragip Soylu na svojej sociálnej sieti napísal, že Asadova rodina odišla do Ruska. Zatiaľ podľa neoficiálnych informácií tam ostanú na dobu neurčitú. Podľa Soyla túto informáciu potvrdil zdroj blízky úzkemu kruhu rodiny.

Otec súčasného prezidenta sa dostal k moci vojenským prevratom v roku 1970 a jeho rodina z náboženskej skupiny alavitov odvtedy vládne krajine. Bašár nahradil otca po jeho smrti v roku 2000. Vojna v Sýrii sa začala pred 13 rokmi po potlačení protivládnych protestov a prerástla do zložitého konfliktu, do ktorého sa zapojili aj zahraničné armády a džihádisti. O život prišlo vyše pol milióna ľudí, ďalšie milióny utiekli od susedných krajín, čo vyvolalo utečeneckú krízu v Európe.

Po štyroch rokoch relatívneho pokoja povstalci spustili 27. novembra boje na severozápade Sýrie. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR), ktoré monitoruje vojnu z Británie, zahynulo od ich začiatku viac ako 800 ľudí, poväčšine bojovníkov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, BBC, X/Ragip Soylu, The New York Times, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá