Trump môže zmariť miliardový plán jadrových ponoriek pre Austráliu. Jej pozíciu to výrazne oslabí
- Plán na vybudovanie austrálskej flotily jadrových ponoriek naráža na problémy
- Situáciu v Austrálii môže ohroziť rozhodnutie Trumpa
- Plán na vybudovanie austrálskej flotily jadrových ponoriek naráža na problémy
- Situáciu v Austrálii môže ohroziť rozhodnutie Trumpa
Ambiciózny plán na vybudovanie austrálskej flotily jadrových útočných ponoriek v rámci paktu AUKUS sa stretáva so značnými výzvami. Situáciu dodatočne komplikuje neistota spojená s návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu.
Môže sa totiž snažiť o opätovné prerokovanie alebo vypovedanie dohody. Informuje o tom portál Asia Times. Výskumná služba amerického Kongresu (CRS) totiž prišla v októbri s prekvapivým návrhom. Namiesto nákladného a zdĺhavého budovania austrálskej flotily by tieto úlohy mohli prevziať americké plavidlá. Takéto riešenie by kopírovalo už existujúce dohody USA s partnermi v NATO o zdieľaní kľúčových námorných prostriedkov, vrátane lietadlových lodí a jadrových zbraní.
Rôzne návrhy riešenia situácie
CRS predstavila viacero možných scenárov, ktoré by mohli pomôcť prekonať aktuálne prekážky. Medzi ne patrí striedavé nasadenie amerických a britských ponoriek v austrálskych vodách, alebo prevádzkovanie 3 – 5 amerických ponoriek priamo z austrálskych základní. Ďalšou diskutovanou možnosťou je presmerovanie plánovaných investícií do iných obranných kapacít, napríklad do moderných bombardérov B-21, čo by mohlo priniesť rýchlejšie posilnenie austrálskych obranných schopností.
Jedným z najperspektívnejších návrhov je dočasné zabezpečenie austrálskych misií americkými ponorkami, kým by si krajina nevybudovala vlastnú flotilu. USA by prípadne mohli poskytovať tieto služby aj dlhodobo, zatiaľ čo by sa Austrália sústredila na rozvoj iných kľúčových vojenských spôsobilostí. Tento prístup by umožnil postupné budovanie kapacít bez ohrozenia bezpečnostných záujmov v regióne.
Oslabenie pozície voči Číne
Odborníci však upozorňujú na vážne riziká spojené s pôvodným plánom. Neustále rastúce náklady na program jadrových ponoriek by mohli výrazne obmedziť financovanie ostatných obranných kapacít Austrálie. To by v konečnom dôsledku mohlo oslabiť jej strategickú pozíciu voči Číne v indicko-pacifickom regióne, kde napätie v posledných rokoch neustále narastá.
Závažné problémy sa týkajú aj amerického ponorkového priemyslu. Rozpočtový úrad Kongresu (CBO) hlási významné prekračovanie nákladov a meškanie výroby v existujúcich programoch. V nasledujúcom desaťročí sa navyše očakáva 50-percentný nárast objemu práce, keďže americké námorníctvo plánuje súbežnú výrobu piatich typov ponoriek.
Ako uvádza portál Australian Strategic Policy Institute, Austrália by sa mala pripravovať na nákup najmenej 12 ponoriek francúzskej konštrukcie Suffren. Aby sa dodávky mohli začať už v roku 2038, austrálska vláda, ktorá bude zvolená budúci rok, by sa mala zaviazať, že v roku 2026 rozhodne, či prejde na francúzsky dizajn.
Spôsobilosť akvizičného plánu AUKUS je však aj tak pochybná. Ponorky SSN-AUKUS s výtlakom viac ako 10 000 ton sú totiž pre potreby Austrálie príliš veľké. Ich veľkosť zvýši ich odhaliteľnosť, náklady a počet príslušníkov posádky.
Austrália zvyšuje výrobu rakiet
Ešte koncom októbra informoval austrálsky minister obrany Pat Conroy o tom, že krajina zvýši výrobu rakiet. Posilnenie zásob zbraní má podľa Conroya udržať potenciálnych nepriateľov „na uzde“. Conroy povedal, že Austrália vytvorí domáci priemysel na výrobu riadených striel dlhého doletu a inej naliehavo potrebnej munície.
„Prečo potrebujeme viac rakiet? Strategické súperenie medzi Spojenými štátmi a Čínou je hlavným znakom austrálskeho bezpečnostného prostredia. Táto konkurencia je najostrejšia v našom regióne, v Indopacifiku,“ vyhlásil.
Austrália bude spolupracovať s americkým zbrojárskym gigantom Lockheed Martin na výrobe „riadených salvových raketometov (GMLRS)“, čo je jeden z prvých takýchto systémov mimo Spojených štátov, uviedol Conroy.
„Komplex na výrobu pokročilých zbraní“ v hodnote 200 miliónov USD by mal vyrábať 4 000 rakiet ročne. „Predstavuje to viac ako štvrtinu súčasnej svetovej produkcie GMLRS a viac ako desaťnásobok súčasného dopytu austrálskych obranných síl,“ priblížil Conroy.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Asia Times, Australian Strategic Policy Institute, TASR