Dramatický zvrat v Sýrii: Podľa američanov padne hlavne mesto čoskoro do rúk rebelov

  • Režim Baššára Asada sa otriasa v základoch
  • Sýrska armáda sa stiahla z väčšiny južnej Sýrie
sýria, boje, eskalácia
Ilustračná fotografia TASR/AP
  • Režim Baššára Asada sa otriasa v základoch
  • Sýrska armáda sa stiahla z väčšiny južnej Sýrie

Ako sme ťa už informovali, sýrsky režim Baššára Asada sa rúca. Povstalecké jednotky zaznamenávajú rýchly postup smerom k hlavnému mestu. Cez iracké hranice utieklo približne 2 000 vojakov vládnych síl. K destabilizácii režimu prispieva aj aktivita ďalších opozičných skupín – kurdské jednotky útočia zo severu, zatiaľ čo z juhu postupujú povstalci cez provinciu Dará, symbolické miesto prvých protirežimových protestov z čias Arabskej jari v roku 2011. 

Zobraziť väčšiu mapu

Situáciu sme sledovali v ONLINE reportáži:

22:00 Damask podľa USA čoskoro padne do rúk rebelov

Damasku hrozí pád, keďže sýrski povstalci obkľúčili hlavné mesto v rýchlo postupujúcej ofenzíve, informovali traja americkí predstavitelia americkú televíziu CBS.

Podľa týchto zdrojov sa iránske sily, ktoré podporovali prezidenta Bašára al-Asada, už takmer úplne stiahli zo Sýrie. Povstalci sa dostali do predmestí Damasku a začali záverečnú fázu útoku, ktorej cieľom je úplné obkľúčenie hlavného mesta.

21:43 Rebeli žiadajú medzinárodnú spoločnosť o pomoc pri likvidovaní chemických zbraní

Ako informuje CNN, Rebeli v južnej Sýrii požiadali Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) o pomoc pri bezpečnej likvidácii zásob chemických zbraní, ktoré nahromadil režim Bašára al-Asada. Vo vyhlásení kritizovali použitie medzinárodne zakázaných zbraní proti civilistom a vyzvali na úplné odstránenie všetkých zbraní hromadného ničenia zo Sýrie.

Zároveň vyjadrili ochotu spolupracovať s OPCW a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (IAEA) na vyšetrovaní zbrojných programov režimu, pričom nie je jasné, či už majú zásoby zbraní pod kontrolou.

21:30 Iránská vláda popiera, že Assad ušiel

Iránski predstavitelia podľa zdrojov CNNpopreli správy, že sýrsky prezident Bašár al-Asad opustil krajinu, pričom tvrdia, že stále zostáva v Damasku. Zároveň odmietli špekulácie o evakuácii svojich diplomatov a poradcov, pričom uviedli, že iránske veľvyslanectvo v Damasku funguje bez zmien,.

19:26 Presná poloha Assada je nejasná, zdroj CNN hovorí o jeho odchode z hlavného mesta

Povstalecké jednotky sa momentálne snažia zistiť presnú polohu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorého súčasný pobyt zostáva neznámy. Napriek oficiálnym vyhláseniam prezidentskej kancelárie, ktoré tvrdia opak, dôveryhodný zdroj informoval CNN, že prezident sa nenachádza na žiadnom z predpokladaných miest v Damasku.

Špekulácie o Asadovom odchode z hlavného mesta podporuje aj fakt, že jeho prezidentská stráž nie je prítomná na miestach, kde sa obvykle zdržiava. Na základe tejto elitnej jednotky možno zistiť lokáciu prezidenta, keďže zabezpečuje jeho okolie a sprevádza ho všade pri presunoch.

19:18 Ruské námorné sily údajne sťahujú svoje jednotky z Tartusu v Sýrii

Informuje o tom Clash Report na sociálnej sieti X.

18:55 Sýrske opozičné sily prisľúbili ochranu úradov OSN

Sýrske ozbrojené opozičné sily prisľúbili, že budú chrániť úrady OSN a medzinárodné organizácie v krajine a tvrdia, že sú to „inštitúcie slúžiace ľudu“.

„Potvrdzujeme, že všetky vládne inštitúcie, medzinárodné organizácie a úrady OSN pôsobiace na našom území sú inštitúcie slúžiace ľudu a my máme povinnosť ich chrániť a zachovať, a dokonca zabezpečiť kontinuitu ich práce,“ uviedla v sobotu vo vyhlásení povstalecká koalícia vedená islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS).

Skupiny uviedli, že je ich „povinnosťou a záväzkom chrániť záujmy nášho ľudu“. (CNN)

18:44 Asadov režim môže podľa USA padnúť v priebehu niekoľkých dní

Predstavitelia administratívy amerického prezidenta Joea Bidena, ktorí sledujú pozoruhodnú rýchlosť postupu sýrskych povstalcov, čoraz viac vidia možnosť pádu režimu Bašára Asada v priebehu niekoľkých dní, uviedlo päť amerických predstaviteľov pre CNN.

Ak sa americká analýza ukáže ako pravdivá, pre sýrskeho diktátora by to znamenalo veľkolepý rýchly pád od moci po vojne, ktorá sa začala v roku 2011 a ktorá ešte minulý týždeň relatívne stagnovala. Úradníci upozornili, že neexistuje oficiálne hodnotenie, ktoré by sa objavilo v súvislosti s Asadovým osudom, a že názory sa rôznia, pričom uviedli, že jeho koniec nie je vopred daný. (CNN)

18:37 Sýrski protivládni povstalci tvrdia, že dosiahli „brány Damasku“

V sobotu krátko po 19.00 h miestneho času povstalecká skupina Slobodná sýrska armáda vo svojom vyhlásení uviedla, že jej bojovníci sú „pri bránach“ sýrskeho hlavného mesta.

Deje sa tak len deň po tom, ako začali ofenzívu v južnej oblasti Dará. Za niečo viac ako deň pohltili územie na južnom vidieku a zdá sa, že teraz sú len niekoľko kilometrov od centra mesta. (CNN)

18:30 Erdogan si želá mier a pokoj v Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko si želá, aby susedná Sýria „rýchlo dosiahla mier a pokoj, po ktorých túžila“ počas 13 rokov trvajúceho občianskeho konfliktu.

„Chcem to povedať otvorene: Nemáme oči na území – ani na kamienku – ktoré patrí inej krajine,“ povedal Erdogan v sobotu v Gaziantepu, meste na juhu Turecka blízko sýrskych hraníc. (CNN)

18:19 Bezpečnostné sily mali vytvoriť silný vojenský kordón

Sýrsky minister vnútra tvrdí, že vládne bezpečnostné sily vytvorili okolo hlavného mesta krajiny „veľmi silný“ vojenský kordón a nikto sa cez neho nedostane, informuje agentúra AFP.

Mohammed al-Rahmoun v rozhovore pre štátnu televíziu z Damasku povedal: „Na vzdialených okrajoch Damasku a jeho okolia je vytvorený veľmi silný bezpečnostný a vojenský kordón a nikto… nemôže preniknúť cez túto obrannú líniu, ktorú budujeme my, ozbrojené sily.“ (BBC)

18:06 Putin je znechutený ústupom armády, Rusko neplánuje Asadovi poskytnúť azyl

Podľa agentúry Bloomberg News, ktorá sa odvoláva na zdroj blízky Kremľu, Rusko azyl pre Asada neplánuje. „Rusko nemá plán na záchranu Asada,“ uviedol zdroj. Moskva dokonca odmietne asistovať pri prípadnej evakuácii prezidenta, „pokiaľ armáda sýrskeho prezidenta bude naďalej opúšťať svoje pozície.“

Ruský prezident Vladimir Putin je údajne znechutený správami o úteku vládnych jednotiek z ich pozícií. (TASR)

17:50 Spojené kráľovstvo podnikne primerané kroky, ak Sýria prekročí „červenú čiaru“

Britský minister varoval, že Spojené kráľovstvo podnikne „primerané kroky“ proti sýrskej vláde, ak by prekročila tzv. „červenú čiaru“ a použila chemické zbrane proti povstaleckým silám. Hamish Falconer, minister zahraničných vecí pre Blízky východ, povedal, že akékoľvek použitie chemických zbraní sýrskymi alebo ruskými silami by bolo „neprípustné“.

Na konferencii Manama Dialogue v Bahrajne sa ho pýtali, ako by Spojené kráľovstvo reagovalo, ak by sa tak stalo. Falconer odpovedal: „Nebudem špekulovať o tom, čo by sme urobili v prípade, že by došlo k porušeniu tejto hranice, ale hovorím o tom preto, lebo je to pre nás naďalej červená čiara. Ak by sme videli, že táto červená čiara bola porušená, podnikli by sme príslušné kroky.“ (BBC)

17:25 Medzi obyvateľmi Damasku panuje strach 

Obyvateľ Damasku opísal stav strachu a poplachu medzi ľuďmi v sýrskom hlavnom meste, keďže protivládni povstalci pokračujú v ťažení cez územie ovládané režimom.

„Damask je v stave napätia a paniky,“ povedal v sobotu pre CNN obyvateľ, ktorý si z bezpečnostných dôvodov želal zostať v anonymite. „Ľudia s napätím čakajú, čo sa stane, a nevedia, čo majú robiť.“

Niektoré cesty boli podľa obyvateľa zablokované a obchody v ich štvrti neďaleko centra mesta boli zatvorené, pričom zásoby potravín sú nedostupné. Prítomnosť armády v hlavnom meste sa „výrazne znížila“, povedal obyvateľ a dodal, že na kontrolných stanovištiach zostáva niekoľko vojakov. Mnohí vojaci sa však „prezliekajú (z) uniforiem do civilného oblečenia“. (CNN)

17:18 Protestujúci na predmestí Damasku strhli sochu Háfiza Asada

Symbolický akt vzdoru voči režimu sa odohral v sýrskom meste Hamá, kde demonštranti strhli sochu bývalého prezidenta Háfiza Asada. Tento čin nadobúda osobitný význam práve v tomto meste, kde v 80. rokoch došlo k masovému vraždeniu tisícov obyvateľov počas vojenskej operácie vedenej vtedajším prezidentom Asadom.

K podobnému prejavu odporu došlo aj na predmestí Damaska. V oblasti Džaramáná, obývanej prevažne drúzskymi a kresťanskými komunitami, protestujúci zničili sochu dlhoročného vodcu krajiny. Následne sa presunuli k vládnym budovám v tejto prísne stráženej štvrti, kde sídlia viaceré bezpečnostné zložky. (TASR)

17:10 Kancelária Asada popiera jeho odchod z krajiny

Medializované informácie o údajnom opustení Sýrie prezidentom Bašárom Asadom sú podľa jeho kancelárie nepravdivé. Tá v sobotu vydala vyhlásenie, v ktorom zdôraznila, že hlava štátu zotrváva v Damasku. „Pokračuje v plnení svojich pracovných, štátnych a ústavných povinností z hlavného mesta,“ uviedla kancelária.

Zahraničné médiá pritom priniesli správy o tom, že Asadova rodina už krajinu opustila. Podľa denníka Wall Street Journal jeho manželka Asma s troma deťmi odišla zo Sýrie minulý týždeň. Britský Telegraph zase informoval, že prezidentova rodina našla útočisko v spojeneckom Rusku. Do Spojených arabských emirátov údajne odišli aj dvaja Asadovi švagrovia. (TASR)

17:05 Povstalci postupujú k Damasku, vláda popiera stratu kontroly

Povstalecké sily získavajú kontrolu nad sýrskym hlavným mestom. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa, ktorý sa vyjadril pre americkú televíziu CBS News, partnerskú stanicu BBC, povstalci postupujú po hlavnej prístupovej ceste do Damasku.

Sýrska vláda však situáciu vidí inak. Odmieta tvrdenia o strate kontroly nad hlavným mestom a popiera aj špekulácie o úteku prezidenta Bašára al-Asada. Napätú situáciu dokumentujú videozáznamy z južného predmestia Damasku, kde protestujúci strhli sochu. Intenzívne boje medzitým prebiehajú aj v Homse, treťom najväčšom meste krajiny. (BBC)

17:00 Podľa Trumpa by sa USA nemali do konfliktu zapájať

Spojené štáty by sa nemali zapájať do konfliktu v Sýrii, kde od konca novembra prebieha povstalecká ofenzíva proti vládnym silám prezidenta Bašára Asada, vyhlásil v sobotu novozvolený americký prezident Donald Trump. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.

„Sýria je neporiadok, ale nie je to náš priateľ a SPOJENÉ ŠTÁTY S ŇOU NEMUSIA MAŤ NIČ SPOLOČNÉ. TOTO NIE JE NÁŠ BOJ. NECHAJTE TO TAK. NEZAPÁJAJTE SA DO TOHO!,“ uviedol v príspevku na svojej platforme Truth Social.

Spojené štáty dlhodobo podporujú Sýrske demokratické sily (SDF), alianciu vedenú kurdskými Oddielmi ľudovej sebaobrany (YPG), ktorá pôsobí v severnej a východnej Sýrii a ktorá spolupracovala s koalíciou vedenou USA v jej boji proti Islamskému štátu. (TASR)

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, TASR, CNN, CBS

Najnovšie videá

Trendové videá