Vláda schválila zákon o mimoriadnej situácii. „Neposlušným lekárom“ hrozí väzenie
- Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť maximálne na 60 dní
- Novela prináša zmeny aj v ďalších zákonoch
- Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť maximálne na 60 dní
- Novela prináša zmeny aj v ďalších zákonoch
Vláda na mimoriadnom nedeľňajšom zasadnutí schválila novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Návrh definuje kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti ako mimoriadnu udalosť. Počas tejto situácie budú musieť zdravotnícki pracovníci poskytovať zdravotnú starostlivosť.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško zdôraznil hlavný cieľ novely: „Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb.“ Kabinet zároveň schválil prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Časové obmedzenie mimoriadnej situácie
Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť maximálne na 60 dní. V prípade potreby ju môžu predĺžiť o ďalších 60 dní. Toto obmedzenie zabezpečí dočasnosť prijatých opatrení.
Novela prináša zmeny aj v ďalších zákonoch. Úpravy sa týkajú zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákona o zdravotnej starostlivosti. Zmeny zasahujú aj do Trestného zákona.
„Jej cieľom je maximálna objektivizácia posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotníckych pracovníkov,“ dopĺňa predkladateľ.
Súčasťou zmien sú aj úpravy zákona o hospodárskej mobilizácii a zákona o krízových situáciách.
Rokovania s lekárskymi odbormi
Minister zdravotníctva po rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ) 6. decembra informoval o pláne zabezpečenia zdravotnej starostlivosti po novom roku. Tento plán počíta aj s možnosťou, že výpovede lekárov nadobudnú platnosť.
Šaško požiadal lekárskych odborárov o predloženie aktualizovaného zoznamu požiadaviek, ktorý bude realizovateľný do konca roka. Jeho prioritou zostáva dohoda s LOZ.
Šéf LOZ Peter Visolajský deklaroval ochotu na dohodu. Prisľúbil zaslanie aktualizovaného zoznamu požiadaviek. Odborári zároveň očakávajú od ministra predloženie odpočtu memoranda.
Kroky vlády
V relácii TA3 reagoval na túto situáciu aj podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Podľa jeho slov vláda výrazne navýšila financovanie zdravotníctva, minulý rok to bolo 800 miliónov eur a tento rok ďalších 940 miliónov. Napriek tomu sú rozdiely medzi súkromnými a štátnymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Hoci lekárom boli zvýšené platy, niektorí žiadajú ďalšie navýšenie. Dali preto výpovede, kvôlim ktorým sa situácia slovenského zdravotníctva dramatizuje.
Vláda preto prijala zákon o mimoriadnej situácii, aby stabilizovala situáciu v regiónoch, kde hrozí nedostatok lekárov, a umožnila im opustiť systém alebo získať nové pracovné príležitosti.
Taraba uvádza, že terajšie vláda urobí všetko pre to, aby žiadny lekár nemusel pracovať pokiaľ si to neželá: „My výpovede lekárov rešpektujeme a urobíme všetko pre to, aby ten, kto liečiť pacienta nechce, ho nemusí využiť ako rukojemníka len aby sa dostal k ďalším finančným zdrojom.“
Taraba ďalej dodal: „Tí, ktorí si to chcú vyskúšať, môžu prísť na úrad práce kde dostanú pracovnú ponuku. V niektorých nemocniciach sa budú môcť prihlásiť opätovne a v niektorých nie. Toto riešenie je najelegantnejšie pri rešpektovaní všetkých práv.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR