Politické zemetrasenie v Južnej Kórei: Sám prezident dostal kontroverzný zákaz, exministra zatkla prokuratúra
- Prezident Jun Sok-jol šokoval Južnú Kóreu zavedením stanného práva
- Po jeho zrušení čelí vyšetrovaniu, obvineniam z povstania a nemôže opustiť krajinu
- Prezident Jun Sok-jol šokoval Južnú Kóreu zavedením stanného práva
- Po jeho zrušení čelí vyšetrovaniu, obvineniam z povstania a nemôže opustiť krajinu
Juhokórejská politická scéna sa otriasa v základoch po udalostiach z minulého týždňa, keď prezident Jun Sok-jol na krátky čas vyhlásil stanné právo.
Táto kontroverzná akcia, ktorá vyvolala pobúrenie verejnosti aj politických kruhov, vedie k vyšetrovaniu viacerých vysokých predstaviteľov a vyostruje napätie v krajine.
Vyhlásenie stanného práva a jeho dôsledky
Prezident Jun šokoval národ, keď v utorok večer udelil armáde mimoriadne právomoci s cieľom „vykoreniť protištátne sily“ a umlčať svojich politických oponentov.
Parlament však odmietol rešpektovať toto rozhodnutie a jednohlasne hlasoval proti dekrétu, čo viedlo k zrušeniu stanného práva už po šiestich hodinách. Tento krok však vyvolal masívne protesty a obvinenia z pokusu o vlastizradu.
Zásah prokuratúry
Ako informuje v správe americký denník New York Times, prezident Jun Suk-jol nemôže opustiť krajinu, pretože prebieha vyšetrovanie, či minulý týždeň, keď nakrátko zaviedol stanné právo, viedol povstanie. Juhokórejská prokuratúra a ďalšie orgány činné v trestnom konaní okamžite spustili rozsiahle vyšetrovanie.
Medzi obvinenými sú prezident, bývalý minister obrany Kim Jong-hjun a ďalší vysoko postavení predstavitelia. Kim, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri návrhu na vyhlásenie stanného práva, bol zatknutý a taktiež čelí zákazu cestovania. Polícia zároveň prehľadala jeho oficiálnu rezidenciu a kanceláriu, dodáva britský denník The Guardian.
Generálporučík Kwak Jong-kun, šéf špeciálnych jednotiek armády, bol predvolaný ako svedok v prípade vlastizrady a zneužitia moci.
Podľa jeho svedectva dostal príkaz od bývalého ministra obrany, aby zabezpečil ochranu budov Národného zhromaždenia a ďalších strategických objektov. Generál sa verejne ospravedlnil a vyjadril ľútosť nad svojou účasťou.
Rezignácie a výzvy na odstúpenie prezidenta
Vlna rezignácií zasiahla aj ďalších vysokých predstaviteľov. Minister vnútra Lee Sang-min odstúpil s odôvodnením, že zlyhal vo svojej úlohe slúžiť verejnosti a prezidentovi.
Opoziční poslanci naďalej vyvíjajú tlak na prezidenta Juna, pričom líder jeho vlastnej strany vyhlásil, že prezident bude musieť nakoniec odstúpiť.
Medzinárodná reakcia a budúcnosť Južnej Kórey
Situácia v Južnej Kórei prilákala pozornosť medzinárodného spoločenstva, pretože krajina, známa ako demokratický úspech v Ázii, čelí najväčšej politickej kríze za posledné desaťročia.
Ako štvrtá najväčšia ekonomika Ázie a kľúčový spojenec USA sa Južná Kórea ocitla v neistej situácii, ktorá môže ovplyvniť nielen domácu politiku, ale aj jej postavenie na medzinárodnej scéne.
Neistá budúcnosť
S pokračujúcim vyšetrovaním a verejným tlakom na odstúpenie prezidenta Juna sa krajina nachádza na rázcestí.
Hoci snahy opozície o impeachment prezidenta zatiaľ neuspeli, rastúci tlak môže viesť k zásadným zmenám v najvyšších politických kruhoch Južnej Kórey. Krajina teraz čelí otázke, či dokáže obnoviť svoju politickú stabilitu a dôveru verejnosti v demokratické inštitúcie.
Táto politická dráma zároveň odhaľuje zraniteľnosť demokratických systémov aj v krajinách s dlhou tradíciou politickej stability, čím pripomína, aká dôležitá je neustála ostražitosť voči možným zneužitiam moci.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NYT, The Guardian