Biely dom otvorene: Superzbraň americkej armády na Ukrajine totálne zlyháva

  • Poradca amerického prezidenta Jake Sullivan priznal, že tankom Abrams sa na Ukrajine nedarí
  • Vyznačujú sa nedostatočnou ochranou posádky, prišli o kľúčové vlastnosti
Abrams M1A1
U.S. Army/Brandon Rickert
  • Poradca amerického prezidenta Jake Sullivan priznal, že tankom Abrams sa na Ukrajine nedarí
  • Vyznačujú sa nedostatočnou ochranou posádky, prišli o kľúčové vlastnosti

Vojna na Ukrajine trvá už takmer tri roky. Toto dlhé obdobie preverilo účinnosť zbraní a technológií nasadených do boja. Ukázalo sa, že nie všetky sú vhodné na nasadenie v ťažkom blatistom teréne, ktorý je typický pre územie našich východných susedov. Niektoré systémy zlyhali v boji s modernou ruskou armádou a stali sa zraniteľnými voči rušeniu a elektronickému boju.

Medzi zbraňami, ktoré nesplnili očakávania, bol aj americký hlavný bojový tank Abrams, ktorý je považovaný za pýchu americkej armády.

Neuspokojivý výkon Abramsov potvrdil aj poradca amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan. Tento skúsený úradník, ktorý v minulosti radil aj Hillary Clintonovej počas jej pôsobenia na čele rezortu diplomacie, sa zúčastnil Reaganovho národného obranného fóra. Práve pri tejto príležitosti poskytol rozhovor, ktorý zaujal pozornosť mnohých médií.

Priznal v ňom, že americké tanky sú na Ukrajine neúčinné a Ukrajinci zvyšné kusy sotva používajú.  

„Pokiaľ ide o tanky Abrams, poslali sme ich na Ukrajinu. Tieto tanky sú v skutočnosti nedostatočne obsadené, pretože pre Ukrajincov v tomto boji nie sú najužitočnejšie vybavenie,“ priznal Sullivan.

Je to o munícií a ľudských zdrojoch, tvrdí Sullivan

Vyjadril sa aj k otázke, prečo Biely dom neposlal na Ukrajinu stíhačky F-16. Problémom nie je nedostatok stíhačiek ani to, že by americké letectvo nezvládalo výcvik ukrajinských pilotov. Skutočnou výzvou je nedostatok ukrajinských pilotov, ktorí by dokázali absolvovať komplexný výcvik na tieto stroje.

„Teraz je december 2024 a my sme nechali trénovať obmedzený počet pilotov nie preto, že by sme ich neboli pripravení vycvičiť – je nás čo najviac – ale preto, že Ukrajinci nemajú pilotov, aby mohli postaviť plnú schopnosť F-16 v čase,“ vysvetlil prezidentov poradca.

Sullivan sa dotkol aj otázky povolenia taktických balistických rakiet na útoky hlboko v Rusku. Naznačil, že hlavným problémom pri použití tejto munície bol jej nedostatočný počet v amerických skladoch. Spojené štáty tak zrejme vyčkávali, kým budú mať k dispozícii väčšie množstvo týchto zbraní.

Poradca amerického prezidenta však zdôraznil, že ani stíhačky F-16, ani tanky Abrams či ATACMS nie sú zázračným riešením, ktoré Ukrajine zaručí víťazstvo vo vojne.

„Každý, kto si myslí, že je to strieborná guľka pre túto vojnu, nerozumie tomu, čo sa v tejto vojne deje. Nie je to strieborná guľka. Je to jedna z dodatočných schopností. Ale kde táto vojna skutočne prebieha, je základná munícia a potom otázka ľudských zdrojov, čo je niečo, čo sa Ukrajina v priebehu niekoľkých posledných mesiacov snažila posilniť,“ vysvetlil Sullivan.

Ukrajinským Abramsom chýbajú kľúčové vlastnosti

Správy o problematickom fungovaní tankov Abrams sa objavujú už niekoľko mesiacov. Ukrajinskí vojaci sa sťažovali na nedostatočnú ochranu a vysokú poruchovosť, pričom problémy mali spôsobovať hlavne motory a elektronika, ktorá v dôsledku vlhkosti nefungovala správne. Výzvou bola aj oprava tankov, keďže ide o zložitú a komplexnú techniku. Ich údržba si vyžaduje nielen praktické skúsenosti, ale aj náhradné diely, ktoré neboli k dispozícii.

Navyše je Abrams ťažký, a tak v blatistom teréne zapadá. Objavili sa dokonca správy o stiahnutí týchto tankov z bojov.

Problémy, ktorým Ukrajinci čelia, môžu byť čiastočne spôsobené aj tým, že Američania pripravili tieto tanky o ich najväčšie výhody. Kyjevské sily dostali stroje bez panciera z ochudobneného uránu, ktorý by im poskytoval zvýšenú ochranu. Ukrajinským tankom chýbali aj niektoré moderné prístroje, ktoré Pentagón odobral, aby sa nedostali do rúk Rusov.

Problematický je aj fakt, že Ukrajinci dostali len 31 kusov, čo zodpovedá veľkosti jedného tankového práporu. Nemali tak dostatok tankov na náhradu poškodených či zničených kusov. Rusom sa podľa analytikov z portálu Oryx podarilo zničiť, zajať alebo poškodiť celkovo 16 kusov.

Pôvodne boli Ukrajincom prisľúbené tanky vo verzii M1A2, nakoniec však dostali staršiu verziu M1A1, pretože ich požadovali čo najskôr.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: White House, Oryx

Najnovšie videá

Trendové videá