Bludný kruh diét: Keď sa cesta za dokonalosťou stane psychickým problémom a nechceným zvykom
- Nevinné rozhodnutie zlepšiť svoje zdravie a vzhľad idú ruka v ruke s vážnymi ochoreniami
- Tie ovplyvňujú telo aj myseľ
- Ako vzniká bludný kruh v diétach?
- Nevinné rozhodnutie zlepšiť svoje zdravie a vzhľad idú ruka v ruke s vážnymi ochoreniami
- Tie ovplyvňujú telo aj myseľ
- Ako vzniká bludný kruh v diétach?
Poruchy príjmu potravy predstavujú vážne zdravotné problémy, ktoré majú často deštruktívny dopad na fyzické a psychické zdravie jednotlivca. Tieto ochorenia nie sú iba o jedle, ale predovšetkým o skreslenom videní seba samého, nízkom sebavedomí a o snahe dosiahnuť nerealistické ideály krásy, ktoré často podporujú médiá a spoločnosť.
Poruchy príjmu potravy predstavujú závažný zdravotný a psychologický problém. Tento fenomén presahuje rámec bežného vzťahu k jedlu a odráža hlboké psychologické, sociálne a kultúrne vplyvy.
Na Slovensku sa týmito problémami zaoberá nezisková organizácia s názvom Chuť žiť, ktorá sa špecializuje na pomoc ľuďom trpiacim poruchami príjmu potravy (PPP) a ich rodinám. Ich hlavným cieľom je poskytnúť odbornú pomoc, podporu a vzdelávanie v oblasti prevencie a liečby PPP.
„Poruchy príjmu potravy sú závažným psychickým ochorením, s najvyššou mierou úmrtnosti spomedzi ostatných psychických porúch. Každých 52 minút zomrie niekto na následky PPP. Celosvetový výskyt sa odhaduje na min. 9 % populácie,“ rozpráva v rozhovore pre Pravdu psychologička Mgr. Kristína Púčeková z organizácie Chuť žiť.
Mediálne obrazy „ideálneho tela“ a tlak spoločnosti na štíhlosť vytvárajú nerealistické očakávania. Tento vplyv je zvlášť silný u mladých žien a dievčat.
Existuje všeobecne rozšírená mylná predstava, že poruchy príjmu potravy sú voľbou životného štýlu. Poruchy príjmu potravy sú v skutočnosti vážne a často smrteľné choroby, ktoré sú spojené so závažnými poruchami v stravovacom správaní ľudí a s tým súvisiacimi myšlienkami a emóciami.
Nadmerný záujem o jedlo či kontrola telesnej hmotnosti môžu tiež signalizovať možnú poruchu príjmu potravy. Medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy patrí anorexia, bulímia a záchvatové prejedanie sa. Každý z týchto typov sa prejavuje odlišnými symptómami a správaniami.
Aké sú príznaky a symptómy porúch príjmu potravy?
Príznaky porúch príjmu potravy sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho typu poruchy. Medzi najčastejšie patrí úbytok na hmotnosti, vyčerpanie, oslabená imunita, problémy so zubami a vlasmi. Medzi psychické príznaky patrí napríklad posadnutosť jedlom, neustály strach z priberania, depresívne stavy a izolácia, informuje Psychiatry.
Vyhýbanie sa jedlu, tajné prejedanie sa či nadmerne intenzívne cvičenie nie sú výnimkou. Jesť rýchlejšie ako normálne či jesť až do nepríjemnej sýtosti je stratégiou každého jedinca trpiaceho jednou z týchto porúch.
Mentálna anorexia
Utrpenie z neustáleho túženia po štíhlosti a doslovnej posadnutosti chudnutím je charakteristickým znakom mnohých porúch príjmu potravy. Hlavne pre túto. Táto choroba je charakterizovaná nielen výrazným poklesom telesnej hmotnosti, ale aj skresleným vnímaním vlastného tela, keď daný jedinec považuje svoje telo za príliš tučné, aj keď je na hranici podvýživy.
Je charakteristická extrémnym obmedzovaním príjmu potravy, strachom z priberania a skresleným videním vlastného tela. Postihnutí ľudia často drasticky znižujú kalorický príjem a nadmerne cvičia.
Záchvatové prejedanie
Ľudia trpiaci touto poruchou často konzumujú veľké množstvá jedál aj bez pocitu hladu, čo sa nazýva záchvatové prejedanie. Prejavuje sa epizódami nekontrolovaného prejedania bez následného kompenzačného správania. To často vedie k nadváhe, obezite a s nimi spojenými zdravotnými rizikami, ako je cukrovka alebo vysoký krvný tlak, píše Healthline.
Niektorí sa po tomto období cítia zahanbení. Často sa pokúšajú kompenzovať svoje správanie diétami či nadmerným cvičením, aby odstránili nepríjemné pocity, ktoré zažívajú po prejedení.
Mentálna bulímia
Ľudia trpiaci bulímiou zažívajú časté záchvaty prejedania, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v tajnosti. Po týchto záchvatoch dostávajú uspokojenie prostredníctvom zvracania, nadmerného cvičenia či užívania preháňadiel. Tieto cykly majú negatívny dopad na tráviace ústrojenstvo, zuby a celkové zdravie.
Títo ľudia sa často cítia, že strácajú kontrolu nad svojím správaním. Mentálnu bulímiu má približne 12 % osôb trpiacich poruchami príjmu potravy, povedala pre Pravdu psychologička Púčeková.
Ortorexia
Ortorexia sa líši od porúch príjmu potravy, ako je anorexia alebo bulímia, pretože jej hlavné zameranie nie je na chudnutie alebo kontrolu hmotnosti, ale na dosiahnutie dokonalosti v stravovacích návykoch a „čistej“ strave. Tento stav môže viesť k obmedzovaniu potravín, vytváraniu rigidných diét a stravovacích vzorcov, čo môže ovplyvniť kvalitu života jedinca.
Možnosti liečby a prevencia
Liečba porúch príjmu potravy si vyžaduje multidisciplinárny prístup, ktorý zahŕňa spoluprácu lekárov, psychológov, dietológov a hlavne človeka samotného. Hlavné kroky liečby zahŕňajú lekársku starostlivosť a nutričnú terapiu, ktorá pomáha ovládať zdravé stravovacie návyky.
Poruchy príjmu potravy sa dnes považujú za ochorenia, ktoré si vyžadujú komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa nielen obnovu zdravého vzťahu k jedlu, ale aj psychoterapeutickú pomoc a podporu v oblasti sebaúcty a sebavedomia.
Je možné, že s včasnou diagnózou a správnym prístupom je problém riešiteľný. V tejto súvislosti je dôležité, aby spoločnosť prestala glorifikovať mimoriadne ideálne štíhlosti a podporovala realistický a zdravý pohľad na telo a výživu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Healthline, Psychiatry, Pravda