Európu zachvátila nová „epidémia bielych pľúc“. Pacienti musia dodržiavať špeciálny režim (RADY LEKÁROV)

  • Bez správnej liečby môže „syndróm bielych pľúc“ spôsobiť vážne komplikácie
  • Zisti, aké sú odporúčania lekárov
Žena na gauči kašle a umelé pľúca.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, Unsplash/@averey
  • Bez správnej liečby môže „syndróm bielych pľúc“ spôsobiť vážne komplikácie
  • Zisti, aké sú odporúčania lekárov

Európa čelí vážnemu problému. Ako sme ťa informovali v tomto článku, počet pacientov s mykoplazmovými infekciami stúpol štvornásobne. Tieto baktérie bežne spôsobujú len desatinu všetkých dýchacích ochorení. Situácia je o to závažnejšia, že štandardné antibiotiká na tieto baktérie nezaberajú.

Ochorenie dostalo prezývku „syndróm bielych pľúc“. Názov vznikol podľa charakteristických bielych škvŕn, ktoré sa objavia na röntgenových snímkach pľúc. Mykoplazmy najčastejšie ohrozujú deti a mladých dospelých. U týchto skupín vyvolávajú špecifický zápal pľúc.

Diagnostika predstavuje pre lekárov veľkú výzvu. Príznaky sa podobajú na bežné respiračné infekcie. Pacienti tak môžu dostať nesprávnu liečbu, ktorá nezaberie, upozorňuje portál Fakt.pl.

Lekárka ambulancie pneumológie a ftizeológie Nemocnice AGEL Levice upozorňuje na to, že treba dodržiavať nastavenú liečbu presne podľa pokynov.

Nebezpečné mikroorganizmy

Naše dýchacie cesty ohrozujú rôzne mikroorganizmy. Medzi najzákernejšie patria pľúcne chlamýdie a mykoplazmy. Tieto malé baktérie dokážu šikovne oklamať náš imunitný systém. Práve ich veľkosť a schopnosti z nich robia nebezpečných nepriateľov nášho zdravia.

Pľúcne chlamýdie sa správajú ako parazity. Dokážu žiť a množiť sa v bunkách svojho hostiteľa. Keď niekto ochorie, zvyčajne dostane horúčku, začne kašľať a ťažko sa mu dýcha. Lekári však majú problém rýchlo určiť, či ide práve o chlamýdie, pretože podobné príznaky majú aj iné ochorenia.

Mykoplazmy predstavujú ďalšiu hrozbu pre naše zdravie. Nemajú bunkovú stenu, čo im dáva výhodu – mnohé antibiotiká na ne neúčinkujú. Môžu vyvolať zápal pľúc alebo bronchitídu. Ľahko sa šíria vzduchom alebo pri kontakte s chorým človekom.

Odborníčka z levickej nemocnice, MUDr. Anna Frogáčová, k tomu na webovej stránke hovorí: „Pľúcne chlamýdie a mykoplazmy sú závažným problémom v oblasti infekcií. Rýchla a presná diagnostika je kľúčová pre skrátenie času úspešnej liečby. V prípade podozrenia na tieto infekcie je vhodné konzultovať svoj stav s pneumológom.“

Liečba týchto ochorení si vyžaduje správne antibiotiká a disciplínu. „Pri zistení týchto ochorení sa štandardne aplikuje antibiotická liečba, ktorú je potrebné dodržať podľa pokynov lekára. Pri nedodržaní liečby, resp. bez antibiotík sa môže doba liečenia predĺžiť,“ dodáva doktorka Frogáčová.

Ako sa zápal šíri a lieči?

Mykoplazmatická infekcia sa najľahšie šíri tam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí. Najviac prípadov evidujú lekári v školách a škôlkach. Choroba síce najčastejšie postihuje deti od 5 do 17 rokov, ale nakaziť sa môže každý. Prenos prebieha cez kvapôčky vo vzduchu.

Bežné antibiotiká proti tejto chorobe nezaberajú. Poľský expert Kuchar to potvrdzuje jasne: „Klasické antibiotiká sú na nič.“ Lekári preto musia predpisovať špeciálne lieky. Proti tomuto ochoreniu zatiaľ nemáme vakcínu.

kašeľ
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Pražský epidemiológ z IKEM Petr Smejkal radí pacientom: „Chorobu je potrebné vyležať, čo je individuálne, priemerne to trvá asi týždeň. Napríklad u mladých ľudí s tým ale nie je spojené žiadne veľké riziko. Včasné nasadenie tých správnych antibiotík je u mykoplazmy dôležité.“

Najdôležitejší je pokoj na lôžku a správna liečba. Pacienti potrebujú hlavne oddych. Mladí ľudia zvyčajne prekonajú chorobu bez komplikácií. Napriek tomu musí lekár včas určiť diagnózu a nasadiť správne lieky.

Zákerná baktéria v dýchacích cestách

Mykoplazma vyniká medzi baktériami svojou malosťou. Nemá bunkovú stenu, preto ľahko prenikne do dýchacích ciest. Bežné antibiotiká na ňu neplatia. Dokáže meniť svoj tvar podľa potreby a prispôsobiť sa prostrediu, kde sa nachádza.

Vedci poznajú vyše 200 druhov mykoplaziem. Len niektoré však ohrozujú ľudské zdravie. Najnebezpečnejšia je Mycoplasma pneumoniae, ktorá spôsobuje zápal pľúc. Choroba sa rozvíja pomaly. Od nákazy po prvé príznaky môže uplynúť až 21 dní.

Táto baktéria potrebuje pre svoj život bunky hostiteľa. Prilepí sa na ne pomocou špeciálnych bielkovín na svojom povrchu. Potom začne vylučovať škodlivé látky, ktoré ničia okolité tkanivo. Preto sa na röntgenových snímkach objavia typické biele škvrny na pľúcach.

Telo sa bráni proti mykoplazmám tvorbou protilátok. Tie však často nestačia na úplné zničenie baktérie. Mykoplazma sa totiž dokáže schovať do buniek a tam dlho prežívať.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Archív SIU, Fakt.pl, Nemocnica AGEL Levice, ECDC

Najnovšie videá

Trendové videá