Vedci odhalili recept na zimnú imunitu: Tieto 4 látky nám chýbajú ako soľ

  • Nová britská štúdia odhalila alarmujúce zistenia
  • Mnohým chýbajú kľúčové živiny potrebné pre silnú imunitu
  • Tieto látky sú v zime najdôležitejšie
imunita, otužovanie, nutrienty
Ilustračný obrázok Reprofoto: Canva
  • Nová britská štúdia odhalila alarmujúce zistenia
  • Mnohým chýbajú kľúčové živiny potrebné pre silnú imunitu
  • Tieto látky sú v zime najdôležitejšie

S prichádzajúcim zimným obdobím sa na každého človeka oveľa viac lepia rôzne nádchy, chrípky či angíny. Môže za to najmä náhla zmena počasia, menej slniečka i zmena jedálnička. Mnohí z nás sa snažia chorobe vyhnúť prevenciou, teda posilnením imunitného systému. 

Ak však chceme efektívne predchádzať chorobám, je nutné vedieť, ktoré látky treba nášmu telu v tomto chladnom období dožičiť. Nový vedecký prehľad z Informačnej služby o zdraví a potravinových doplnkoch (HSIS) prišiel so zistením, ktoré kľúčové látky nám v zime najviac chýbajú. 

Ľudia sú zo zdravej stravy zmätení

Odborníčka na výživu a spoluautorka nového výskumu, doktorka Pamela Masonová vysvetlila, že ich hĺbková analýza odhalila značné nedostatky v príjme základných mikroživín v celom Spojenom kráľovstve. Vďaka analýze vedci prišli na to, že Britom v jedálničku chýbajú mnohé dôležité živiny, pričom mnohé sú kľúčové pri ochrane pred bežnými chorobami.

„Viditeľnými príkladmi sú vitamín D, železo, zinok a selén. Keďže vrátenie stravy do starých koľají si vyžaduje čas a úsilie, navrhujeme, aby ľudia dopĺňali denný multivitamínový a multiminerálny doplnok,“ vraví doktorka Mason.

Vedci a autori štúdie ju vytvorili vyhodnotením údajov z britského Národného prieskumu stravovania a výživy. Okrem toho zahrnuli do analýzy aj poznatky z reálneho prieskumu z roku 2024, na ktorom sa zúčastnilo 1 000 účastníkov. Tento prieskum hodnotil znalosti ľudí 80 % účastníkov bolo skutočne zmätených a netušili, čo zdravé stravovanie v skutočnosti je.

Informovala o tom spoluautorka štúdie Gill Jenkinsová. Takmer polovica (48 %) ľudí navyše nevedela o odporúčaných denných dávkach živín v podstate nič. 

Vitamín D
zdroj: Freepik

Vitamín D 

Podľa doktorky Masonovej celkovo jeden z piatich ľudí v Spojenom kráľovstve má klinický nedostatok vitamínu D. Ten nie je nevyhnutný len pre zdravie kostí, zubov a funkciu svalov, dôležitý je aj pre optimálnu imunitu. „Slnko, nie jedlo, je hlavným zdrojom vitamínu D počas leta. V zime je však ťažké získať dostatok vitamínu D zo stravy.“

Ako sa uvádza v metaanalýze z roku 2024 tímu talianskych lekárov, suplementácia vitamínom D znížila riziko infekcií Covidom o 60 %. Vedci taktiež dospeli k záveru, že existuje „definitívna a významná súvislosť medzi ochrannou úlohou vitamínu D a výskytom COVID-19 a prijatím na jednotku intenzívnej starostlivosti“.

Železo 

Železo zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe hemoglobínu – bielkoviny v červených krvinkách, ktorá zabezpečuje prenos kyslíka v tele. Ak máme železa málo, môžeme pociťovať únavu, vyčerpanie či problémy s dýchaním. Odborníci upozorňujú, že neliečený nedostatok železa môže oslabiť imunitu a zvýšiť náchylnosť na infekcie.

Pri výraznom deficite sa môžu objaviť aj závažnejšie príznaky ako búšenie srdca, vypadávanie vlasov či problémy s nechtami. Doktorka Jenkinsová dodal, že alarmujúce je, že až polovica dievčat v období dospievania a štvrtina žien nemá dostatočný príjem železa v strave.

Zinok

Zinok je minerál s mnohými dôležitými funkciami v organizme. Je nevyhnutný najmä v období rastu a vývoja, počas tehotenstva a detstva. Zásadnú úlohu zohráva aj v imunitnom systéme, preto sa vo vyšších dávkach využíva pri liečbe prechladnutia.

Jeho nedostatok môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie vrátane porúch rastu, hormonálnych problémov u mužov či vypadávania vlasov. Znepokojujúce je, že nedostatočný príjem zinku sa týka najmä detí a mladistvých, a to až 18 % mladých Britov vo veku 11 – 18 rokov a 11 % detí vo veku 4 – 10 rokov.

Selén 

Selén je minerál nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy, tvorbu DNA a posilnenie imunitného systému. Chráni bunky pred poškodením a pomáha v boji s infekciami. Aktuálne prieskumy však ukazujú znepokojivé čísla.

Až 41 % dospievajúcich dievčat a 66 % žien má nedostatočný príjem selénu. Keďže ide o významný prvok pre podporu imunity, je dôležité dbať na jeho dostatočný príjem v strave.

„Teoreticky možno väčšinu vitamínov a minerálov, ktoré potrebujeme, získať zo zdravej stravy. Naše zistenia však odhaľujú, že sa to v reálnom živote nedeje. S blížiacou sa zimou – obdobím zvýšeného prenosu nádchy, chrípky a gastrointestinálnych vírusov – je dôležité, aby ľudia preplnili svoju stravu živinami podporujúcimi imunitu a zároveň zabezpečili, že ich každodenné stravovacie návyky budú v dobrom stave pre všetky ročné obdobia,“ uzavrela doktorka Masonová. 

Na záver odporučila, aby každý človek užíval multivitamínový a multiminerálny doplnok po celý rok. Tým sa zabezpečí, že zdravie a kondícia jednotlivca nebudú mať nedostatok životne dôležitých živín. 

Nadbytok môže škodiť rovnako ako nedostatok

Nie všetky vitamíny sa v tele správajú rovnako. Zatiaľ čo nadbytok vitamínov rozpustných vo vode (C a B-komplex) telo jednoducho vylúči, vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K) sa ukladajú v pečeni a tukových tkanivách. Práve preto môže ich nadmerné užívanie spôsobiť zdravotné problémy. Medzi najviac vyhľadávané patrí vitamín D.

Ako upozornila farmaceutka Mgr. Zdenka Morvai z online poradne MojaLekáreň.sk mnoho ľudí kombinuje rôzne prípravky bez toho, aby si všímali ich zloženie. Napríklad vitamín D sa môže nachádzať v multivitamíne aj samostatných doplnkoch. Zinok vo vysokých dávkach (nad 30 mg denne) môže narušiť vstrebávanie medi. Vysoké dávky horčíka ovplyvňujú vstrebávanie vápnika. 

Zatiaľ čo u detí je napríklad denná dávka vitamínu D 400 IU denne, u dospelých je to 1 000 – 2 000 IU denne. 

Pri nadmernom množstve vitamínu D môže dôjsť k hyperkalcémii, teda zvýšenej hladiny vápnika v krvi. Postupne môže dôjsť k poškodeniu obličiek, ciev, ale aj srdca. Pri dávkach zinku nad 170 mg denne alebo dlhodobom príjme môže spôsobiť hnačku, vracanie a anémiu. Našťastie, podľa farmaceutky je predávkovanie zinkom ojedinelé. 

Energetická nezávislosť v praxi: Nový model od Ecocapsule

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: HSIS, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, TS/ MojaLekareň 

Najnovšie videá

Trendové videá