Zlepší ti trávenie a činnosť čriev. Obľúbený nápoj Slovákov výrazne podporuje metabolizmus (NOVÁ ŠTÚDIA)

  • Nová štúdia z dielne nutričnej spoločnosti ZOE
  • Táto potravina má najsilnejšie prepojenie s mikrobiómom
na snímke je žena ležiaca v posteli
Pixabay
  • Nová štúdia z dielne nutričnej spoločnosti ZOE
  • Táto potravina má najsilnejšie prepojenie s mikrobiómom

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, ktorý má nielen bohatú históriu, ale aj nespočetné množstvo spôsobov prípravy. Tento aromatický nápoj, získaný z pražených zŕn, je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Či už ide o ranný rituál, popoludňajšie stretnutie s priateľmi alebo chvíľu relaxu, káva si našla svoje miesto v rôznych kultúrach a životných štýloch.

Vedel si však, že pitie kávy má množstvo zdravotných výhod? Tento nápoj obsahuje množstvo antioxidantov a bioaktívnych látok, ktoré podporujú metabolizmus a znižujú riziko niektorých chronických ochorení. Nové štúdie poukazujú na to, že pitie kávy môže meniť zloženie črevného mikrobiómu, informuje o tom portál health.com.

Lepšie trávenie a činnosť čriev

Vedci konkrétne zistili, že ľudia, ktorí pravidelne pili kávu, mali vyššiu hladinu špecifického kmeňa baktérií v porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú. Konkrétne išlo o Lawsonibacter asaccharolyticus.

Klinická dietologička a zakladateľka Gut Healthy Dietitian uviedla pre portál nasledovné. „Táto štúdia ďalej potvrdzuje skutočnosť, že existuje špecifická súvislosť medzi jedlom, ktoré jeme, a mikróbmi v našich črevách.“

Autorka štúdie, Nicola Segata, profesorka na univerzite v Trente, informovala, že mikrób Lawsonibacter asaccharolyticus by mohol byť súčasťou pozitívnych účinkov kávy na ľudské telo.

Štúdie častejšie poukazujú na to, že baktérie a iné mikróby v našom čreve silne vplývajú na celkové zdravie. Vplyv majú taktiež na chronické stavy. „Výskum črevného mikrobiómu je stále fascinujúci a čím viac sa dozvedáme, tým viac sa ukazuje, aký rozsiahly je vplyv mikrobiómu na každý aspekt nášho zdravia,“ povedal Russell-Murray. 

Nová štúdia nutričnej spoločnosti ZOE, publikovaná v časopise Nature Microbiology a citovaná aj portálom health.com, je postavená na predchádzajúcich zisteniach. Konkrétne na tom, že káva má najsilnejšie prepojenie s mikrobiómom v porovnaní s ďalšími 150 potravinami.

„Jedinou potravinou, ktorá má najväčší vplyv na zloženie črevného mikrobiómu, bola zďaleka káva,“ povedala autorka Nicola Segata.

Tím vedcov sa zameral na 23 115 respondentov zo Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických. Jedinci, ktorí boli zapojení do výskumného programu ZOE PREDICT.  Zdravotný stav účastníkov štúdie bol rôznorodý.

Účastníkom bola analyzovaná črevná mikroflóra pomocou metagenómiky, metódy umožňujúcej získať detailný obraz o zložení črevného mikrobiómu prostredníctvom sekvenovania genetického materiálu zo vzoriek stolice. Zároveň vyplnili dotazníky týkajúce sa konzumácie kávy.

„Jednou výhodou, ktorú máme pri práci s kávou, ale nie pre väčšinu iných potravín, je to, že je relatívne ľahké získať presné informácie o návykoch pri pití kávy. Väčšina z nás buď nikdy nepije kávu, alebo pije kávu raz alebo viackrát za deň – a zvyčajne ten istý druh kávy,“ dodala hlavná vedkyňa. 

Pitie kávy je liek dlhovekosti 

V našom staršom článku sme ťa informovali o tom, že káva môže výrazne predĺžiť zdravie človeka. Výskum, ktorý viedli vedci z Univerzity v Coimbre v Portugalsku, preskúmal údaje z 85 štúdií. Do tohto výskumu boli zapojené štyri kontinenty: Európa, Ázia, Amerika a Austrália.

Milovníci kávy sa môžu naozaj tešiť. Výsledkom štúdie bolo, že až tri šálky denne predlžujú život. V priemere ide o 1,84 roka.

Mnohí lekári často podceňujú dôležitú úlohu kávy. „Tradičné klinické odporúčania občas prehliadali úlohu kávy v zdravom starnutí,“ povedal neurológ Rodrigo Cunha, ktorý viedol výskum.

„Naša recenzia podčiarkuje úlohu, ktorú môže zohrávať pravidelná, mierna konzumácia kávy pri sprostredkovaní biologických mechanizmov, ktoré sa s pribúdajúcim vekom prirodzene spomaľujú alebo zlyhávajú, čím sa spúšťa celý rad potenciálnych zdravotných problémov a komorbidít,“ dodal neurológ. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: health.com, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá