Pročko tvrdí, že šéf hnutia Slovensko bol dobrý premiér: „S Igorom Matovičom sa nedá kradnúť, potvrdil to aj Boris Kollár”

  • Poslanec uviedol, či bude znovu kandidovať
  • Vysvetľuje, prečo nikdy nepôjdu s Hlasom ani Smerom
  • Ako interpretuje konflikt s poslankyňou Puškárovou
Jozef Pročko v relácii Zo zákulisia politiky.
Do relácie Zo zákulisia politiky prijal pozvanie Jozef Pročko (hnutie Slovensko). Startitup/Martin Bača
  • Poslanec uviedol, či bude znovu kandidovať
  • Vysvetľuje, prečo nikdy nepôjdu s Hlasom ani Smerom
  • Ako interpretuje konflikt s poslankyňou Puškárovou

Do najnovšej epizódy relácie Startitup s názvom Zo zákulisia politiky prijal pozvanie poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Jozef Pročko. Do parlamentu sa prekrúžkoval ako nezávislý na kandidátke hnutia Slovensko. V rozhovore sme sa ho pýtali na zhodnotenie vlády Igora Matoviča, postavenie hnutia Slovensko v parlamente, aj na to, prečo by nikdy nesadli za rokovací stôl s Robertom Ficom.

Pročkovo meno ale v poslednej dobe skloňujú viacerí poslanci NR SR, a nie je to pre jeho návrhy zákonov. Mnohí kritizujú jeho výšku hlasu aj to, ako sa správa za „pultíkom“ v rozprave. Čo si o tom myslí dotknutý poslanec?

Verný svojmu šéfovi

Hovorí, že do parlamentu sa „matovičovci“ dostali vďaka tomu, že ľudia na Slovensku chceli zmenu. „Najdôležitejšie je to, že sa vtedy spojil celý národ. Chceli niekoho nového, dali Igora Matoviča,“ konštatuje. Potom podľa neho prišli krízy, ako pandémia covidu a vojna na Ukrajine, a ľudia potrebovali vinníka. Tým vinníkom mal byť práve spomínaný vtedajší premiér.

Podľa Pročka boli ľudia nahnevaní, že museli byť zavretí doma a tiež situácii nepomohlo, že Rusi stopli dodávky ropy, čo sa odrazilo aj na cenách pohonných hmôt na Slovensku.

Menuje všetky strany, ktorým kedy robil kampaň. Radí ich do jednej skupiny – „strany, ktoré chceli dať dole Fica“. Spomína na to, že do opozície išiel vtedy, keď bol pri vláde Mikuláš Dzurinda. Každý má podľa neho svoj „opozit“, ale Matovič má svojich verných voličov, ktorí mu tie hlasy dajú. Bez ohľadu na to, čo sa dialo počas pandémie.

Priznal, že aj keď za expremiérom a bývalým šéfom rezortu financií stojí, viackrát svoje rozhodnutie vstúpiť do politiky oľutoval, a to z rôznych dôvodov.

Odliv poslancov

Preferencie hnutia sú však ako na horskej dráhe. Zatiaľ čo v niektorých prieskumoch sa im darilo dosiahnuť aj viac ako 8 percent, v iných sa pohybovali len okolo čísla 3,6 percenta. Pročko sa však odlivu poslancov nebojí. Vysvetľuje, že odídenci Viliam Tankó (teraz PS) a Ľubomír Galko (teraz Demokrati) mali na odchod svoje dôvody.

Tankó podľa neho tvrdil, že je vyhorený, Galko vraj zas musel splatiť dlh lídrovi Demokratov Jarovi Naďovi. Mal od neho dostať flek v čase, keď bol ešte Naď ministrom. „Jaro Naď spravil to, že povedal Galkovi: Poď k nám, veď vidíš… Jaro chcel, aby mohol rozprávať, že aj oni majú v parlamente svojho poslanca,“ konštatuje a dodáva, že nie je ich poslanec, ale je stále nezávislý.

Pročko zastáva tvrdenie, že ak chce niekto odísť, nech odíde. Jeho názorom je, že pri ňom zostanú takí ľudia, ktorí pri ňom majú byť. „Ten, kto tam nechce byť, nech ide preč.“

S Hlasom ani Smerom nikdy

Hnutie Slovensko má aktuálne v parlamente veľmi komplikovanú situáciu. Do komunikácie sa s nimi nehrnie ani koalícia, ani opozícia. Pročko hovorí, že je to tým, že ako jediní odmietajú spolupracovať s Hlasom, Ficom a Smerom. „KDH-áci nemajú problém zahlasovať so Smerom. Cigániková aj teraz povedala, že Saska pôjde s Hlasom a PS-ko sa tomu vôbec nebráni,“ skritizoval svojich opozičných kolegov z parlamentných lavíc.

Uznáva, že ani on sám neprispieva k tomu, že hnutie je na okraji obľúbenosti. „Aj minule Dubéci povedal – už si upokojte toho Pročka. Lebo ja poviem v pléne, že sa mi niečo nepáči,“ vysvetľuje. Pre doplnenie kontextu treba uviesť, že práve Pročka uviedol Martin Dubéci ako dôvod, prečo Progresívne Slovensko odmieta spolupracovať s Igorom Matovičom a jeho hnutím.

Hnevá sa na schválený zdravotnícky zákon, keď podľa neho Ficova vláda urobila zo zdravotníkov rukojemníkov. Tvrdí, že v rozprave vystúpilo aj PS, ktoré otvorene hovorilo o nesúhlase s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom. Potom sa však podľa Pročka rozprávali priateľským tónom, čo poslancovi prekáža. 

„Ja mám z toho husaciu kožu, keď opozičný poslanec rozpráva, že Jarjabek je taký zlý človek, a o desať minút, vzadu v bare, dvadsať metrov odtiaľ, sa s Jarjabkom polhodinu bavia.“

Pročko tiež uviedol, že s Hlasom a Smerom nebudú sedieť za jedným stolom bez ohľadu na okolnosti. Prečo tomu tak je, a čo je pre nich najväčší problém, sa už dozvieš vo videu.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá