Biometrický hraničný systém sa v EÚ konečne stáva realitou: Výnimku budú tvoriť tieto štáty
- Presný dátum začiatku nového systému EES stále nie je známy
- EES už bol presúvaný niekoľkokrát
- Presný dátum začiatku nového systému EES stále nie je známy
- EES už bol presúvaný niekoľkokrát
Portál Euronews informuje, že po mnohých meškaniach a neúspechoch sa na hraniciach blízko nás pravdepodobne čoskoro spustí dlho očakávaný systém vstupu/výstupu EÚ, v origináli Entry/Exit System (EES). Európska komisia 4. decembra navrhla postupné začatie prevádzky systému EES, nového európskeho systému digitálnych hraníc pre štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ.
Keď bude návrh schválený a EK určí dátum začiatku, členské štáty budú mať šesť mesiacov na jeho zavedenie. Oficiálna webová stránka EÚ pred pár dňami potvrdila, že systém začne fungovať v blížiacom sa roku 2025, hoci presný dátum zatiaľ stanovený nebol. V praxi to znamená, že takmer deväť rokov po tom, čo bol EES prvýkrát navrhnutý, by sa konečne mohol stať realitou.
Čo to vlastne je a ako bude fungovať?
Portál Spotmedia vysvetľuje, že EES je automatický registračný systém pre cestujúcich zo Spojeného kráľovstva a iných krajín mimo EÚ, ktorí nepotrebujú víza na vstup do EÚ. Cestujúci si budú musieť naskenovať svoje pasy, prípadne iné cestovné doklady v samoobslužnom kiosku vždy, keď prekročia vonkajšiu hranicu EÚ. Systém EES sa nebude vzťahovať na občanov alebo obyvateľov EÚ ani na osoby s povolením na dlhodobý pobyt.
Systém zaznamená meno cestujúceho, jeho biometrické údaje, ako aj dátum a miesto vstupu a výstupu. Skenovanie tváre a údaje o odtlačkoch prstov sa budú robiť každé tri roky. Budú v platnosti pre viacero ciest počas daného obdobia.
„S EES budeme presne vedieť, kto vstupuje do schengenského priestoru s cudzím pasom,“ povedala Ylva Johannsonová. Teraz už bývalá komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti ešte vo svojom augustovom prejave v rámci agentúry eu-LISA, ktorá dohliada na rozsiahle európske IT systémy.
EES sa bude vzťahovať na občanov z krajín mimo EÚ, vrátane britských občanov, ktorí prídu do európskeho bloku na návštevy, dovolenku alebo obchod. Pritom v niektorom z členských štátov únie môžu zostať až 90 dní v rámci 180-dňového obdobia. Predstavitelia EÚ tvrdia, že systém sa zavádza s cieľom posilniť bezpečnosť hraníc a identifikovať jednotlivcov, ktorí prekročia povolený čas pobytu v schengenskom priestore.
V tejto súvislosti je dôležité podotknúť, že EES bude platiť pri vstupe do všetkých členských štátov EÚ. Výnimku však tvoria Cyprus a Írsko, ako aj štyri krajiny, ktoré nepatria do EÚ. Ale tie zase patria do schengenského priestoru: Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.
Niekoľkokrát presunutá iniciatíva
Portál Etias tiež upozorňuje na to, že spustenie EES zmení spôsob interakcie krátkodobých návštevníkov a dlhodobých migrantov s hranicami EÚ. Turisti a obchodní cestujúci môžu spočiatku čeliť časovým oneskoreniam, najmä pri zoznamovaní sa s novými systémami. Ale tieto zmeny by nakoniec mali uľahčiť cestovanie.
Pre migrantov by automatizované procesy mohli uľahčiť vstup a opätovný vstup. Zhromažďovanie a uchovávanie biometrických údajov však vyvoláva obavy o súkromie, ktoré musí EÚ riešiť, aby si získala dôveru verejnosti.
Euronews podotýka, že v žiadnom prípade nejde o nové opatrenie. V auguste tohto roka na eu-LISA spomínaná Johanssonová vyhlásila, že EES bude pripravená na spustenie pred koncom jej päťročného funkčného obdobia v novembri.
„Konečne je tu tá chvíľa. Možno ste niekedy verili, že sa to nikdy nestane. Ale stane sa to. Všetko sa spája,“ vyhlásila. O dva mesiace neskôr však Johanssonová oznámila, že dátum spustenia systému 10. novembra bude opäť odložený. Bol to už štvrtý prípad, keď bolo jeho zavedenie odsunuté.
Johanssonová poznamenala, že Francúzsko, Nemecko a Holandsko, uviedli, že nie sú pripravené implementovať systém. Ide teda o jedny z najvyspelejších krajín a zároveň štáty, ktoré spoločne prijímajú viac ako 100 miliónov turistov ročne. Pritom vyjadrili obavy z nedostatku praktických testov.
Predchádzajúce časové prieťahy boli pripisované problémom v informačných technológiách a inštaláciám nových automatických bariér požadovaných na všetkých medzinárodných pozemných, námorných a vzdušných hraniciach v rámci schengenského priestoru. Niektoré letiská uviedli, že musia spevniť svoje podlahy, aby sa do nich zmestili nové ťažké skenery. EK očakáva, že systém EES bude po šiestich mesiacoch v plnej miere funkčný.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Euronews, Spotmedia, Etias