Bývalý futbalista prezidentom Gruzínska: Kavelašviliho voľba rozdeľuje krajinu a vyvolala vlnu demonštrácií
- Micheil Kavelašvili bol zvolený za prezidenta Gruzínska, čo vyvolalo protesty a obvinenia z nelegitimity
- Krajina čelí ústavnej kríze a bojuje o európsku budúcnosť
- Micheil Kavelašvili bol zvolený za prezidenta Gruzínska, čo vyvolalo protesty a obvinenia z nelegitimity
- Krajina čelí ústavnej kríze a bojuje o európsku budúcnosť
V Gruzínsku sa odohrala historická voľba, ktorá prehĺbila už existujúcu ústavnú a politickú krízu. Parlament zložený z poslancov vládnucej strany Gruzínsky sen a ich spojencov zvolil v sobotu kontroverzného Micheila Kavelašviliho za prezidenta.
Voľba, ktorú bojkotovala opozícia, bola označená za nelegitímnu a vyvolala ďalšie vlny masových demonštrácií v krajine.
Kto je Micheil Kavelašvili
Micheil Kavelašvili, 53-ročný bývalý profesionálny futbalista a bývalého hráča národného tímu a Premier League, je známy svojimi ostrými proti-západnými postojmi a kritikou európskej integrácie. V minulosti opakovane obviňoval západné spravodajské služby zo snahy vtiahnuť Gruzínsko do vojny s Ruskom.
„Je to človek, ktorý vidí budúcnosť Gruzínska mimo Európy,“ tvrdí politický analytik Vakhtang Khmaladze pre denník The Guardian.
Kavelašviliho voľba nebola prekvapením, keďže bol jediným nominantom na funkciu. Získal podporu 224 z 225 prítomných voliteľov, čo zabezpečilo jeho päťročné funkčné obdobie, informuje TASR.
Úradujúca prezidentka Salome Zurabišviliová však voľbu okamžite odmietla. „Toto je výsmech demokracie,“ vyhlásila Zurabišviliová na tlačovej konferencii.
Systém voliteľov a protesty opozície
Po prvýkrát v histórii Gruzínska bol prezident zvolený zborom voliteľov, a nie priamo občanmi. Tento zbor zahŕňal 300 členov, medzi ktorými boli poslanci parlamentu, zástupcovia regionálnych samospráv a autonómnych republík Adžarsko a Abcházsko.
Opozícia, ktorá hlasovanie bojkotovala, tvrdí, že tento systém posilňuje moc vládnucej strany Gruzínsky sen.
„Tieto voľby nemajú žiadnu legitimitu. Zurabišviliová zostáva jedinou legitímnou hlavou štátu,“ uviedol opozičný líder Giorgi Baramidze. Opozícia zároveň požaduje nové parlamentné voľby a plánuje pokračovať v protestoch.
Proeurópske demonštrácie v uliciach
V deň voľby prezidenta sa tisíce demonštrantov zhromaždili pred parlamentom v Tbilisi, aby vyjadrili nesúhlas s voľbou Kavelašviliho a podporili európsku budúcnosť Gruzínska. „Prišla som sem, aby som chránila našu európsku budúcnosť,“ povedala 40-ročná demonštrantka Natia Apchazava.
Protesty, ktoré trvajú už viac ako dva týždne, sa stali symbolom snahy Gruzíncov o zachovanie prozápadného kurzu krajiny. Demonštranti využili humor, aby upozornili na voľbu bývalého futbalistu – pred parlamentom hrali futbal v snehu.
„Gruzínsko nikdy nestratí zmysel pre humor,“ komentovala situáciu úradujúca prezidentka Zurabišviliová na sociálnych sieťach.
Medzinárodné reakcie a eskalácia napätia
Voľba Kavelašviliho vyvolala kritiku aj zo zahraničia. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Gruzíncov, aby sa nevzdávali svojich európskych ambícií, dodáva Guardian.
„Európsky sen Gruzínska nesmie byť zhasnutý,“ povedal vo videopríhovore. Spojené štáty medzitým uvalili sankcie na približne 20 gruzínskych predstaviteľov obvinených z podkopávania demokracie.
Západní lídri upozorňujú, že voľba Kavelašviliho je signálom, že Gruzínsko sa môže odkloniť od svojej ústavne zakotvenej proeurópskej orientácie. Navyše, rozhodnutie vládnej strany odložiť rokovania o členstve v EÚ len prilieva olej do ohňa.
Ústavná kríza a neistá budúcnosť
Odmietnutie Zurabišviliovej odstúpiť z funkcie vytvára bezprecedentnú situáciu. „Gruzínsko čelí bezprecedentnej ústavnej kríze,“ varoval Khmaladze. Opozícia tvrdí, že všetky rozhodnutia prijaté novým parlamentom sú neplatné, a vyzýva na okamžité riešenie prostredníctvom nových volieb.
Kavelašviliho výzvy
Napriek úspešnej voľbe bude mať Kavelašvili problém presadiť sa ako legitímny prezident. Jeho protizápadné postoje, kritika LGBTQI+ práv a blízkosť k Rusku ho robia polarizujúcou postavou. Protesty proti jeho inaugurácii, plánovanej na 29. decembra, s najväčšou pravdepodobnosťou neutíchnu.
Gruzínsko sa nachádza na križovatke. Výber nového prezidenta môže znamenať odklon od proeurópskej cesty krajiny, alebo naopak posilnenie verejnej podpory pre demokratické hodnoty. To, ako sa situácia vyvinie, bude mať zásadný vplyv na budúcnosť Gruzínska v Európe.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, The Guardian