Európsku vojenskú mocnosť zaujal nenápadný delostrelecký systém na podvozku Tatry. Zvažuje jeho nákup

  • Paríž zaujal indický salvový raketomet prezývaný ako „indický Grad"
  • Tento systém je uložený na podvozku Tatry, čo mu zaručuje vysokú mobilitu
Pinaka na podvozku Tatry
Pinaka na podvozku Tatry Indické ministerstvo obrany
  • Paríž zaujal indický salvový raketomet prezývaný ako „indický Grad"
  • Tento systém je uložený na podvozku Tatry, čo mu zaručuje vysokú mobilitu

Francúzska armáda hľadá nástupcu salvového raketometu M270A1, známeho tiež ako MARS II. Tento stroj má síce lepšie kapacity ako HIMARS z hľadiska munície či prekonania náročného terénu, no Paríž chce starnúce kusy nahradiť novou výbavou.

Pohľad Francúzov v tomto ohľade padá na nezvyčajnú voľbu – indický salvový raketomet Pinaka, uvádza portál Defence 24.

Záujem o túto techniku potvrdil francúzsky brigádny generál Stephane Richou v rozhovore s indickou tlačovou agentúrou.

„Vyhodnocujeme viacnásobný raketomet Pinaka, pretože takýto systém potrebujeme. Systém hodnotíme medzi ostatnými pokročilými riešeniami ponúkanými inými krajinami, ktoré takéto systémy ponúkajú. India je jednou z krajín vyrábajúcich pokročilé zbrane,“ povedal francúzsky generál indickému médiu.

Francúzi plánujú zakúpiť 26 samohybných raketových zariadení. Tie by naradili doteraz používané M270A1, ktorých má Paríž v inventári len 9 kusov.

Kúpa by mala niekoľko prekážok 

Záujem Paríža zrejme súvisí s testami Pinaka na riadenú muníciu s doletom až 75 kilometrov. Doteraz sa ale predpokladalo, že zákazku získa buď domáci zbrojársky priemysel, alebo sa zakúpia americké salvové raketomety HIMARS.

Úvahy o kúpe tohto zariadenia sa na prvý pohľad môžu zdať veľmi zvláštne. Indická technika je stále vo fáze skúšok a používa iba rakety s doletom 37,5 kilometra a 45 kilometrov. Testuje sa aj munícia s doletom 75 kilometrov a v budúcnosti až na 90 kilometrov. Objavili sa dokonca reči o munícii schopnej prekonať 250 kilometrov vďaka náporovému pohonu. Ide však len o teoretické úvahy, ktorým k praxi chýba ešte veľký kus.  

M270A1 ale dokáže strieľať taktické balistické rakety ATACMS s doletom 90 až 300 kilometrov. Nie je však vylúčené, že francúzski inžinieri by dokázali integrovať ATACMS s indickým systémom, nateraz však Pinaka strieľa prioritne muníciu kalibru 214 mm. Ide o kaliber, ktorý okrem Indie a Arménska nepoužíva žiadna armáda sveta.

Pinaka na podvozku Tatry
zdroj: Indické ministerstvo obrany

Zaznamenaný bol aj pokus použiť ich s muníciou o kalibre 122 mm, ktorý opäť nepoužíva Severoatlantická aliancia, ale Rusko.

Výhodou systému je, že dokáže pojať 12 rakiet. Salvu rakiet dokáže vystreliť za 44 sekúnd. Postavený je na základe vlastností zo sovietskych raketometov BM-21 Grad. Prezývaný je preto ako „indický grad“.  

Zaujímavý je fakt, že systém je umiestený na podvozku legendárnych Tatier. Konkrétne ide o modely T813 a T815, čo zaručuje vysokú mobilitu aj v ťažkých podmienkach.

Samotní Francúzi majú skúsenosti s využitím Tatier pre ich zbraňové systémy. Na podvozok tejto spoločnosti z Kopřivnice umiestnili aj obávaný delostrelecký systém CAESAR. Vo verzii s Tatrou si ho zakúpila Česká republika a Dánsko. Práve dánske stroje skončili na Ukrajine, kde si ich pochvaľujú ukrajinskí vojaci a Rusi sa ich naopak obávajú.

Dôvodom môže byť pragmatizmus Francúzov

Za záujmom Francúzov ale môže byť čisto pragmatickejší dôvod – posilniť vojenskú spoluprácu medzi krajinami. India si v minulosti zakúpila množstvo vojenskej techniky od Paríža. Medzi najhodnotnejšie kúsky patrili francúzske stíhačky štvrtej generácie Dassault Rafale. Vláda v Naí Dillí zakúpila 36 kusov týchto strojov.

Ďalej plánuje uskutočniť nákup 26 kusov lietadiel vo verzii pre námorníctvo, ktoré sú schopné operovať z námorných lodí. Indický minister obrany udelil súhlas aj na kúpu troch francúzskych ponoriek triedy Scorpène. Ide o stredne veľké útočné ponorky.

Vylúčené preto nie je, že záujem o Pinaku a jej prípadný nákup by mohol byť len ďalší stimul pre Naí Dillí, aby pokračovala v ďalších nákupoch od francúzskeho zbrojárskeho priemyslu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: Defence 24

Najnovšie videá

Trendové videá