Skupina Slovákov príde o stovky eur mesačne. Dôchodkový systém zlyháva, bijú na poplach odborníci

  • Na jedného dôchodcu bude pripadať čoraz menej pracujúcich
  • Pesimistický scenár hovorí o možnom kolapse systému
Žena počíta na kalkulačke a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/@shurkin_son, Freepik/@wirestock
  • Na jedného dôchodcu bude pripadať čoraz menej pracujúcich
  • Pesimistický scenár hovorí o možnom kolapse systému

Súčasná mladá generácia stojí pred závažnou otázkou stability svojich budúcich dôchodkov. Analytici a odborníci upozorňujú na viaceré riziká, ktoré môžu ohroziť dôchodkový systém v nasledujúcich desaťročiach.

Tomáš Boháček z 365 banky identifikuje hlavné problémy v demografických zmenách a vývoji na pracovnom trhu. „Starnúca populácia a klesajúca pôrodnosť znamenajú, že na jedného dôchodcu bude pripadať menej pracujúcich ľudí. Rastúca flexibilita práce a nárast krátkodobých pracovných zmlúv, taktiež môžu viesť k nižším odvodom do dôchodkového systému,“ vysvetľuje.

Napriek rastúcemu záujmu mladých ľudí o dôchodkové zabezpečenie zostáva významným problémom častá zmena pravidiel v systéme. Táto nestabilita vyvoláva dodatočnú neistotu a komplikuje dlhodobé plánovanie.

Odborník na štátne dôchodky Igor Horváth predstavuje dva možné scenáre vývoja. Pesimistický scenár predpokladá postupný kolaps systému: „Pesimistický by znamenal, že pri predpokladanom pokračujúcom znižovaní populácie sa podiel prispievateľov do systému a poberateľov zo systému postupne vyrovná. To bude mať devastačné účinky a celý štátny dôchodkový systém skolabuje, prípadne budúci dôchodcovia dostanú možno nejakú jednotnú dávku životného minima.“

Možné riešenia

Optimistickejší pohľad počíta s prílevom zahraničných investícií a pracovnej sily. Horváth navrhuje aj efektívnejšie prerozdeľovanie zdrojov a posilnenie druhého a tretieho piliera ako alternatívu k štátnemu systému.

Analytik INESS Radovan Ďurana zdôrazňuje nevyhnutnosť zmien: „Štátne dôchodky sú extrémne drahou, ale základnou položkou sociálneho štátu. Z politického hľadiska je ťažké si predstaviť, že by došlo k ich zrušeniu. Mladí ľudia by ale mali počítať s tým, že tak vysoké dôchodky ako ich poznáme dnes, v pomere k priemernej mzde, veľmi pravdepodobne dostávať nebudú.“

Súčasná rozpočtová politika v kombinácii s demografickými zmenami pravdepodobne povedie k zníženiu štátnych dôchodkov. Odborníci preto odporúčajú mladým ľuďom, aby sa aktívne zaujímali o alternatívne formy dôchodkového zabezpečenia a nespoliehali sa výhradne na štátny systém.

Výška dôchodkov od januára 2025

Zatiaľ čo mladá generácia čelí neistote ohľadom svojich budúcich dôchodkov, súčasní seniori sa môžu tešiť na zvýšenie svojich dôchodkových dávok. Ako sme ťa informovali, od januára 2025 Sociálna poisťovňa pristúpi k valorizácii takmer 1,8 milióna dôchodkov.

Dôchodcovia si prilepšia o 2,1 percenta, čo reflektuje medziročný rast spotrebiteľských cien pre domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov roka 2024.

Proces valorizácie prebehne automaticky, bez potreby podávania žiadostí zo strany seniorov. Každý dôchodca dostane písomné oznámenie s informáciou o novej výške svojho dôchodku. Zvýšenú sumu vrátane doplatku od začiatku mesiaca dostanú dôchodcovia vo svojom januárovom výplatnom termíne.

Seniori s 30 rokmi dôchodkového poistenia budú mať nárok na minimálny dôchodok vo výške 397,30 eura. Pri 40 odpracovaných rokoch suma stúpne na 467,20 eura. Sociálna poisťovňa vypočíta zvýšenie z pôvodne priznanej sumy dôchodku, nie zo sumy zvýšenej na minimálny dôchodok.

Po valorizácii dôchodku Sociálna poisťovňa prehodnotí každý prípad a porovná valorizovaný dôchodok s novým minimálnym dôchodkom. Ak valorizovaná suma nedosiahne úroveň minimálneho dôchodku, poisťovňa ju automaticky dorovná na túto úroveň.

V opačnom prípade, keď valorizovaný dôchodok presiahne hranicu minimálneho dôchodku, bude dôchodca dostávať túto vyššiu sumu.

Ako príklad možno uviesť dôchodcu so 42 rokmi poistenia, ktorý v súčasnosti poberá minimálny dôchodok 474,60 eura, pričom jeho pôvodný dôchodok predstavuje 460,80 eura. Po januárovej valorizácii mu poisťovňa prizná 483,60 eura.

V inom prípade má dôchodca pôvodnú sumu 474,40 eura – po valorizácii dosiahne 484,40 eura. Keďže táto suma prevyšuje nový minimálny dôchodok, bude dostávať práve túto vyššiu čiastku.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: SITA, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá